Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kulak estetiği, genellikle kepçe kulak deformitesini düzeltmek, kulaktaki eksik kıvrımları yeniden şekillendirmek ve büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Kulaklar, yüzün estetik görünümünü tamamlayan önemli unsurlardır. Bu tür şekil bozuklukları genellikle doğumla birlikte ortaya çıkar. Kulak estetiği operasyonlarının yapılması için kulağın gelişimini tamamlaması beklenir; bu dönem ise genellikle 5-6 yaşlarına denk gelir. Uzmanlar, kulak estetiği operasyonunun okul çağı başlamadan önce yapılmasını tavsiye ederler, çünkü bu, çocukların ruhsal gelişimleri açısından önemlidir. Kulak estetiği, yani otoplasti, kişilerin hem kulaktaki şekil bozukluklarını düzeltir hem de ruhsal durumlarının iyileşmesine yardımcı olur.

Bebeğin anne karnında olduğu süreçte başlayan kulak deformitesi, bebeğin doğumundan hemen sonra görülmeye başlanabilir. Eğer kepçe kulak deformitesine sahip bir bebek doğar doğmaz, 72 saat içinde müdahale edilirse kulakların düzelmesi sağlanabilir. Bu dönemde bebeğe annesinden geçen östrojen hormonu etkili olmakta ve kulakların kıkırdakları yumuşak olmaktadır. Bu nedenle, özel üretilmiş teller ve bantlarla düzeltme yapılabilir. Ancak bu sürede müdahale yapılmazsa, çocuğun 5-6 yaşına gelmesi beklenir.

Kulak Estetiği Hangi Sorunları Düzeltir?

  • Kepçe kulak deformitesini
  • Lop ear denilen kulağın üst kısmının aşağıya ve öne doğru kıvrımlı olmasını
  • Cup ear denilen kulağın küçük olmasını
  • Shell ear denilen kulağın dış kenarında kurvatur, doğal kıvrım ve çizgilerin olmamasını
  • Ayrıca kulak memesi sorunları, kulağın kazada kaybedilmesi veya doğuştan olmaması halinde yeni kulak yapımı kulak estetiği sayesinde düzeltilebilir

Kulak Estetiği Ameliyatından Önce

Kulak deformasyonlarında ameliyat kararı almak bazen zor olabilir. Bu durumda en doğru yaklaşım, bu alanda deneyimli bir estetik cerraha danışmaktır. Kulakların muayene edilmesinin ardından, sorunların nasıl düzeltileceği belirlenir ve ameliyat planı yapılır. Sorun sadece tek kulakta olsa bile, aralarındaki simetrinin sağlanması amacıyla iki kulak birden ameliyat edilir. Hastalara anestezi, cerrahi işlemler ve iyileşme süreci hakkında gerekli bilgiler aktarılır.

Kulak Estetiği Nasıl Yapılmaktadır?

Kulak estetiği ameliyatı genellikle iki kulağa birden yapılır. Ameliyat, çocuk hastalarda genel anestezi ile yapılırken, yetişkinlerde lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Başla kulaklar arasındaki açı 30-35 dereceye getirilir. Kulak arkasından açılan kesi ile bölgedeki kıkırdağa ulaşılır. Planlandığı gibi kıkırdakta törpüleme yapılarak kulak istenen duruma getirilir. Kesi yeri, eriyen dikişlerle kapatılır ve kulak başa özel dikişlerle sabitlenir. Kulakların üzerine baskılı sargı yapılarak ameliyat sonlandırılır. Hastalar, sorunsuz bir ameliyat geçirmişlerse aynı gün taburcu edilirler. Kesi kulak arkasından yapıldığı için herhangi bir iz sorunu yaşanmaz. Ancak hastalar, bandajın açılmasından sonra tenisçi bandı denilen özel bantları takmalıdır. Kulak estetiği, kulaklardaki şekil bozukluklarında kalıcı bir düzelme sağlar. Kulaklardaki tam iyileşme 1-2 ay içinde gerçekleşir, ancak kulakların yeni hali bandajların açılmasından sonra görülebilir.

Kulak Estetiği Ameliyatsız Yapılır mı?

Yetişkinlerdeki kulak deformitelerinde, iple kepçe kulak estetiği denilen yöntem kullanılabilir. Bu şekilde herhangi bir kesi yapılmadan kepçe kulak sorunu düzeltilebilir. Kulak derisine açılan ufak deliklerden özel bir alet yardımıyla geçirilen ip sayesinde kulak ve baş arasındaki açı ayarlanır. Bu yöntemde bandaj, pansuman, dikiş ve sonrasında kontrol gerektiren işlemler yoktur. Üstelik hastalar, kulaklarının yeni halini beğenmedikleri takdirde geri dönüşü olan bir yöntemdir. Yani kulak estetiği ameliyatsız yapıldığında, kalıcı bir şekillendirme olmaz. Bu yöntemin tek dezavantajı, kullanılan ipin yumuşak dokudan geçirilmesi nedeniyle zamanla gevşeyebilmesidir. Bu durumda ikinci defa müdahale edilmesi gerekebilir.

Kulak Estetiği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Güncel

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi