Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak akıntısı, günümüzde her yaştan insanda görülen bir problemdir. Kimi zaman bir bebekte görülen bu problem, kimi zamanda ileri yaştaki insanlarda meydana gelebilmektedir. Genellikle insanlarda ciddi sorunların belirtisi olmayan bu durum birçok zaman kulak içerisinde biriken kirlerin dışarı akmasıdır. Kulaktan dışarı doğru akan bu akıntılar, her zaman kulak kiri olarak algılanmamalıdır. Çünkü iyi ya da kötü olarak birçok neden kulak akıntısına neden olur. Özellikle kulak içerisinde tahrişler ve diğer durumlardan dolayı görülen enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Kulak akıntısı olan insanlarda akıntılar çok farklı renklerde görülebilmektedir. Özellikle beyaz ve sarı renkteki akıntılar insanlarda çok fazla görülmektedir. Kulak akıntısının en büyük ve en tehlikeli nedeni kulak zarındaki yırtılmalar ve diğer hastalıklardır. Bu gibi durumlarda kesinlikle sorun iyi ya da kötü nedenli olsa bile kesinlikle doktora gitmek gerekmektedir. Aksi durumda hiç beklemediğiniz bir anda bile ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Unutmayın ki en basit kulak sorunu bile insanlarda müdahale edilmediğinde işitme kayıplarına neden olabilmektedir.

Kulak akıntısı sebepleri nelerdir?
  • İnsanlarda herhangi bir enfeksiyon sorununun görülmesi durumunda kulak akıntısı meydana gelebilmektedir. Tabi ki insanlardaki enfeksiyonlar kulak bölgelerine yakın olmalıdır. Özellikle genizdeki enfeksiyonlar ve orta kulaktaki enfeksiyonlar kulak akıntısı üzerinde ciddi etkiler yapmaktadır.
  • Özellikle meslek hastalığı olarak kişilerin sürekli korunmasız bir şekilde yüksek sese maruz kalmaları, geceleri kulak akıntılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için kesinlikle kişisel koruyucu donanımları kullanmalısınız.
  • Dış kulakta görülen egzama ve buna benzer diğer hastalıklar kulak akıntılarına neden olabilir. Bunun için kesinlikle gerekli olan tedavileri aksatmadan yapmalısınız.
  • Yaşı küçük olan insanlarda kulağa kaçan yabancı cisimlere tepki olarak kulak, akıntı yapmaktadır. Bu nedenle kulağa cisim kaçması gibi bir durum var ise bu durum kesinlikle kontrol altında tutulmalıdır.
Hangi durumlarda doktora gitmek gerekir?

Kulak akıntısı eğer sarı bir renkteyse ve son zamanlarda bu problem aşırı bir şekilde artmışsa kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz. Olası iltihap durumları insanlarda ilerlemeler görüldüğünde iltihap diğer dokulara zarar verebilmektedir. Bunun yanında meydna gelen akıntı eğer kanlı bir şekilde görülüyorsa bu durum da yine ciddiyetin belirtisidir. Kanlı akıntı, birçok zaman insanlarda olumsuz bir durumun belirtisidir.

Kulak akıntısı, insanlarda yaklaşık olarak beş günü geçmişse bu durumda da kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü, meydana gelen kulak akıntısı, normal bir nedenden kaynaklanıyorsa en fazla iki gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Fakat sorun bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bu durumda kendiliğinden ortadan kalkması zorlaşacaktır. Son olarak belirtmek isterim ki insanlarda kulak akıntısı, işitme kayıplarına neden olmuşsa kesinlikle doktora gidilmelidir. Çünkü bu durum normalde işitme kayıplarına neden olmaz. Fakat kişilerde işitme kaybı meydana gelmişse bu durum ciddi bir problemin varlığı tahmin edilebilir.

Kulak akıntısı nasıl tedavi edilir?

Kulak akıntısı, hiçbir zaman engellenmemelidir. Özellikle kişilerde herhangi bir işitme şikâyeti varsa en kısa zamanda kişinin KBB uzmanına gitmesi gerekmektedir. Kulak akıntısı, tedavisi yapılabilmesi için öncelikle sorunun nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bunun yanında hastanın doktoruna kulak akıntısının ne aralıklarla ve ne kadar şiddetle olduğunu doğru bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Genellikle kulak akıntısı için doktorlar enfeksiyonları ortadan kaldırmak ve akıntıyı azaltmak için kulak damlaları kullanmaktadır. Bunun yanında bazı ağrı kesici haplar ve diğer ilaçlar kullanılmaktadır.

Kulak Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi