Bebeklerde Kepçe Kulak Oluşum Nedenleri
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Kepçe Kulak Oluşum Nedenleri

Bebeklerde kepçe kulak, kepçe kulak deformitesi anne karnında gelişen bir sorundur. Yani bebekler doğduğu andan itibaren bu deformite ile doğarlar. Eğer bunun hemen farkına varılırsa, alınacak önlemler ve tedaviyle kepçe kulak sorunu düzeltilebilir. Ancak bunun süresi sadece 72 saattir. 72 saat içinde müdahale edilmediği takdirde, bebeklerde kepçe kulak sorunu daha sonradan kulak gelişiminin çoğunun tamamlandığı 5-6 yaşlarından itibaren estetik operasyon yapılarak düzeltilebilir.

Bebeklerde kepçe kulak sorunu doğumdan hemen sonra fark edilirse, ilk 72 saat çok önemlidir. Bu süre altın dönemdir. Çünkü anneden bebeğe geçen östrojen hormonunun etkisiyle kulak kıkırdakları tabiri caizse hamur gibidir. Bu dönemde kullanılan özel teller, aparatlar sayesinde bebeğin kepçe kulak sorunu giderilebilir. Bunun için Uzman bir doktorun desteğini almak son derece faydalıdır. Bu dönemde müdahale edilmediği takdirde, bebeğin kulak gelişiminin tamamlanması beklenir. Bu süreç 5-6 yaşlarına kadar devam eder. Uzmanlar kepçe kulak ameliyatının okul çağı öncesinde yapılmasını önemle belirtirler. Çünkü kepçe kulak çocukların okul yaşamında sorun haline gelebilir. Arkadaşları arasında kulakları alay konusu olabilir, çocuğun sosyal yaşamda aktif olmasına engel olur. Bunlar beraberinde pek çok psikolojik sorunun yaşanmasına neden olur. Bu yüzden aileler bebeklerindeki kepçe kulak sorunu için bir estetik cerraha danışarak zamanı geldiğinde operasyonu yaptırmalıdır.

Bebeklerde kepçe kulak sonradan olur mu?

Kepçe kulak sorunu bebeğin anne karnında olduğu dönemde oluşur. Kesinlikle sonradan olabilecek bir sorun değildir. Bebeğin kulağının üzerine yatırılması gibi etkenler kulakları kepçe dediğimiz şekle sokmaz. Bu nedenle ailelerin kendilerini suçlamaması gerekir. Bu tamamen doğuştan olur. Kulaklardaki bu deformite bazen tek kulakta, bazen de her iki kulakta meydana gelir. Ancak kepçe kulak ameliyatında her iki kulakta ameliyat edilir. Bunun nedeni kulaklar arasındaki asimetrinin oluşmaması içindir.

Bebeklerde kepçe kulak ameliyatı zor mudur?

Kepçe kulak ameliyatı bebeklerde genel anesteziyle yapılır. Aslında kolay bir operasyon olduğundan, lokal anestezi yeterlidir. Ancak bebeğin ameliyatta daha rahat etmesi için genel anestezi tercih edilir. Kulak arkasından küçük bir kesi açılarak, kulak kıkırdaklarına ulaşılır. Burada kulak kıkırdağı başa yaklaştırılarak, baş ve kulak açısı azaltılır. Bu kepçe kulağın düzeltilmesini sağlar. En son olarak açılan kesi yeri estetik dikişle dikilerek kapatılır. Kulağa pansuman yapılarak kapatılır. 1-2 gün sonra pansuman açılarak gereken kontroller yapılır. Bu operasyon tamamlandığında, bebeklerde kepçe kulak sorunu da giderilmiş olur. 7-10 gün kadar kulaklarda kızarıklık, ödem gibi yakınmaların olması doğaldır. Bu süreçte bebeğin kulağını ellememesine dikkat edilmelidir. Kulak ameliyatının ardından hızlı bir iyileşme olur. Bir süre kulaklara tenisçi bandı denilen bant takılarak, kulakların yeni şekline uyum sağlamasına yardımcı olunur. Kepçe kulak ameliyatı bu soruna kalıcı olarak çözüm getirir. Bebekler ilerideki yaşamlarında, kepçe kulak sorununu bir daha yaşamaz.

Bebeklerde Kepçe Kulak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Duymaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Duymaması Belirtileri ve Tedavisi