Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?
20 Haziran 2024

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Orta kulak iltihabı, oldukça yaygın ve rahatsız edici bir sağlık problemidir. Bu durumun tedavisinde genellikle antibiyotik kulak damlaları veya oral yolla alınan antibiyotik ilaçlar kullanılır. Ancak, kulakta iltihaba sebep olan farklı bakteri çeşitleri yalnızca o bakteriye özgü geliştirilen antibiyotiklerle tedavi edilebileceğinden, kendi kendinize antibiyotik kullanmak yerine doktorunuza danışmanız önemlidir. İlaç tedavisi dışında, iltihaplı kulağa zeytinyağı damlatmak veya sıcak kompres uygulamak gibi evde yapılabilecek çeşitli yöntemlerle ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Kulak İltihabı İçin Evde Yapılabilecekler

Orta kulak iltihabı zamanında tedavi edilmezse kronik bir soruna dönüşebilir. Dört beş günden uzun süren iltihaplanmalarda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Özellikle orta kulak iltihaplanmaları baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca, kulak iltihabı zamanında tedavi edilmezse kulağın diğer bölümlerine yayılabilir ve işitme kaybına yol açabilir. Aşağıda belirtilen uygulamaları, iltihap henüz başlangıç aşamasındayken ağrı hissini hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Sarımsak Suyu:

Evde hazırlayabileceğiniz doğal bir damla ise sarımsak suyudur. Sarımsak, doğal bir antibiyotik olduğu için iltihabın kurumasına yardımcı olur. Bir iki diş sarımsağı ezerek suyunu çıkarın ve elde ettiğiniz suyu kulağınıza damlatın. Azalan iltihap ile birlikte, iltihaptan kaynaklanan ağrı da hafifler. Antibakteriyel özelliği sayesinde sarımsak kulağınızda rahatlama sağlar. Sarımsak yağını da orta kulak iltihaplanmalarında kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sarımsak yağını biraz ısıtmak, ancak fazla ısıtmamaya dikkat edin. Daha sonra küçük bir damlalık ile birkaç damla kulağınıza damlatın. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra başınızı diğer tarafa çevirerek damlattığınız yağın dışarı akmasını sağlayın.

Sıcak Kompres:

Sıcak kompres uygulaması, iltihaplı kulak ağrısını hafifletmek için yapılan en popüler yöntemlerden biridir. Sıcak kompresi elde etmek için temiz ve pamuklu bir havluyu sıcak buharın üstüne tutabilirsiniz. Veya pamuklu havluyu sıcak sudan geçirerek iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulak üzerine koyabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sıcak su dolu şişeyi havluya sararak iltihaplı kulağın üstüne koymaktır.

Ilık Zeytinyağı:

İltihaplı kulak ağrısını hafifletmek için cam bir kase içine bir iki yemek kaşığı zeytinyağı koyarak, kasenin dışının yarısına kadar gelen su doldurmuş olduğunuz tencere içine oturtarak zeytinyağını ılıyana kadar bekletin. Ilıyan zeytinyağından birkaç damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Ancak zeytinyağını iltihaplı kulağınıza damlatmadan önce yağın sıcak olmadığından emin olun. Ayrıca, ılık zeytinyağı yöntemi uygulaması yapmak için kulak zarının delik olmadığından emin olmalısınız.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Önlenebilir
  • Eğer bebeğinizi biberonla besliyorsanız, onu oturtarak beslemeye dikkat edin. Çünkü düz yatan bebekleri biberon ile beslemek orta kulak iltihaplanmalarına yol açabilir.
  • Evde sigara içilmemesine dikkat etmelisiniz. Sigara içilen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Sigara kullanıyorsanız bırakmaya çalışın. Kirli havalarda bulunmamaya özen göstermelisiniz.
  • Yetişkinlerde görülen orta kulak iltihabını önlemek için alerji tedavisi görebilir veya dekonjestan kullanabilirler.
  • Çocuklarınızı hastalanmış çocuklardan onları kırmadan uzak tutmaya çalışın.

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni