İç Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

İç Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak, işitmemizi ve dengemizi sağlayan karmaşık bir organdır. İç kulak iltihabı, kulağımızın en içte bulunan labirent benzeri bölgesinin iltihaplanmasıdır ve bu durum kronik veya akut şekilde yaşanabilir. Genellikle iltihaplı orta kulağın iç kulağa yayılmasıyla oluşur. Menenjit hastalığında da iç kulak iltihaplanması olabilir; menenjitte iltihap, kafatası bölgesinden iç kulağa yayılım gösterir. Nadir görülen bir şekilde, kan dolaşımıyla doğrudan da iç kulağa iltihap ulaşabilir. Bu yayılma kızıl, kabakulak ve tifo gibi enfeksiyon hastalıklarında görülebilir; ayrıca şakak kemiği kırıklarında da hastalığın görülme riski vardır.

İç Kulak İltihabı Belirtileri

İç kulağa iltihabın ulaşmasıyla, mikrobun yayılım hızına göre kronik ya da akut, irinli gelişim gösterebilir. Akut olanlar daha geniş bir şekilde yayılır. İç kulakta bulunan salyangozun zedelenmesiyle belirtiler ani olarak ortaya çıkabilir. İlk başta uğultu şeklindeki belirtiler işitme kaybına kadar ilerleyebilir. Bunun dışında baş dönmeleri, bulantı ve kusma şikâyetleri, denge bozuklukları görülebilir. Bazı durumlarda hastalarda hafif bir işitme kaybı kalabilir. Akut iltihaplarda hastalarda daha inatçı bir kusma ve bulantı, ayakta durmakta zorlanma, şiddetli baş dönmesi ve tam bir sağırlık görülebilir. İyileşmeden sonra bile kalıcı bir sağırlık kalabilir.

İç Kulak İltihabı İçin Risk Faktörleri
  • Stresli bir yaşam sürmek
  • Sigara kullanmak
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Kişinin yakın zamanda geçirdiği kulak veya solunum yolu enfeksiyonlarının olması
  • Yorgunluk
  • Aşırı derecede alkol kullanımı
İç Kulak İltihabının Teşhisi

İç kulak iltihabının teşhisi, kişide gözlerde kayma, baş dönmesi, bulantı ve kulakta işitme kaybı varsa düşünülmelidir. Fiziki muayene ve doğru tedavi ile iltihap ortadan kaldırılabilir.

İç Kulak İltihabının Tedavisi

İç kulak iltihabının tedavisinde ilk önce iltihabın ilerlemesi durdurulmalıdır. Hastalığın şiddeti ve türüne göre tedavi uygulanmalıdır. Hastada ağrıya neden olduğu için uygun bir antibiyotik kullanılarak tedavi edilmelidir ve yeniden oluşup tekrarlamaması için gereken tedbirler alınmalıdır. Ayrıca, hastanın yaşam tarzında değişiklikler yapması, stres yönetimi, sigara ve alkol kullanımının azaltılması gibi önlemler de tedavi sürecine olumlu katkı sağlayabilir.

Ekstra Bilgiler

İç kulak iltihabı, özellikle çocuklar ve yaşlılar gibi bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde daha sık görülebilir. Bu nedenle, bu grupların enfeksiyonlardan korunması için ekstra özen gösterilmelidir. Ayrıca, iç kulak iltihabı geçiren kişilerin, iyileşme sürecinde doktor kontrolünde olmaları ve belirtilerin yeniden ortaya çıkması durumunda hemen tıbbi yardım almaları önemlidir.

İç Kulak İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?