Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kulak, işitme işlevini gören, denge organını içinde bulunduran anatomik yapıdır. Kulak işitmemiz de en önemli organ konumundadır ve dışa doğru yapısı ile iki adet bulunmaktadır. Kulak yapısı bir dizi kanal, zar, kemikçik ve sıvıların hassas bir yapı ile meydana gelmesi ile oluşmuş bir organdır. Kulak karşısından aldığı ses dalgalarını ve durum ile uyarıları alarak bunu aslı işlemi gören beyne uyarıcı olarak gönderir ve işitme olayı işte burada devreye girer. Beyin almış olduğu sinyalleri alarak önce işitme organını devreye sokar daha sonra da denge olayını ortaya koyarak iki önemli işlevde bulunur. Dışa dönük ve iç kısımlarının bir kısmının görüldüğü bir yapıya sahiptir ve dışa doğru bir çıkıntıya sahiptir. İşte bu dışa doğru çıkıntının adına ise kulak kepçesi adı verilir. Kulak kepçesi dışa dönüklüğü ile sesin geldiği yönü anlamada ve ayırt etmede çok önemli bir yere sahiptir. Bir insanın kulağı dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç ayrı kısımdan oluşmuştur. Bu kısımların her birinin ayrı ayrı görevleri ve işlevleri vardır. Bu işlev ve görevleri beraber inceleyelim;
  • Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak yolu olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşur. Dışa dönük bir iskelet ve ayrı ayrı kas ve sinirlerden oluşur bu organların üzerini ise deri örterek kapatır. Dışta içe doğru uzanan bir kanala sahiptir ve düz olmayan bir yola sahiptir ve bu yolda ise iki binden fazla yağ bezesi bulunmaktadır. Dış kısmı kıkırdaktan meydana gelmiş ve içe doğru kemikleşerek sertleşmiştir ve ayrıca kulak zarına kadar bu yol uzanır. Dış bölümde olan kulak kepçesi dışarıdan aldığı sesin yönünü belirler ve içe doğru olan kısmı ile bunu iç zarlara doğru ileterek duyma yani işitme olayını gerçekleştirir. Tamamen dış yönü ile alakalı olmasına rağmen sesi beyne ileten en işlevli bölüm ise dış kulaktır. Bu sebepten kulak yapısının önemli bir ögesi konumundadır.
  • İç kulak; çok karışık bir yapıya sahip olmasına rağmen çok işlevli ve önemli bir yapıya sahiptir. İç kulak temporal kemik içinde yer alan birbirinden ayrı üç kemikten meydana gelmiş kısımdır. Bulunduğu kısımlarda hem denge için hem de duyma için önemli yere sahip olan kısımlar bulunur ve bu sebepten birçok yapıdan meydana gelmiştir. Oval bir penceresi, labirent adı verilen üç ayrı kısmı, kanallar ve salyangoz kabuğu adı verilen farklı farklı bölümleri vardır. Dış kulaktan gelerek bu labirentlerden ve ayrı kısımlardan gelerek iç kulağa varan ses dalgaları sesin duyulması için beyne uyarı göndererek duyma işlemini gerçekleştirir. Ayrıca bunu yanı sıra iç kısımda bulunan daireler ve sinir damarları esi alarak denge adını verdiğimiz olayı gerçekleştirir. Yani bu kısım yaptığımız hareketlerde dengeli olmamızı sağlayarak çok önemli bir konuma sahip olmaktadır.
  • Orta kulak; temporal kemik içinde bulunan altı adet duvardan oluşan bir kemik boşluğudur. Ön iç kısmında bulunan östaki borusu sayesinde bir yatakta birleşir. Bu birleşme iç ve dış olarak gelen ses basınçlarını dengelemede oldukça önemli bir yere sahiptir. Orta kulak bir bezelye büyüklüğünde içinde hava ile dolu olan bir boşluktan ibarettir. Çekiç, örs ve üzengi kemikleri ile iç kulağın bağlantısını sağlar ve almış olduğu ses titreşimlerini iç kulağa doğru iteleme görevi vardır.
Görüldüğü üzere kulağın üç kısmı da kulağın en önemli kısımlarıdır ve işitme olayının gerçekleşmesinde oldukça önemli konuma sahiptirler. Dıştan gelen ses dalgalarını dış kulak alarak kendi yağ bezelerinin olduğu kısımdan geçirerek orta kulağa doğru ulaştırır. Daha sonra orta kulağa ulaşan ses dalgaları iç kulağa doğru gelir ve beyne bu sinyalleri gönderir. Beyin aldığı sinyalleri sese dönüştürür ve işitme olayı meydana gelir. İşte bu bağlantılar sayesinde duyma işlemi olur ve bunun yanı sıra hareketlerimizde ve hareketlerimizi dengede tutmada sağlamada oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kulak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi