Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı: gelişmesi birden fazla sebebe bağlı olarak kendini göstermektedir. Kulak sancıları bazı zamanlarda hafif olarak geçerken bazı zamanlarda ise kişinin uykudan uyanmasına sebep olacak kadar şiddetli ağrılar ile kendini göstermektedir. Kulakta meydana gelen bu sancılar bazı zamanlarda iç kulak bazı zamanlarda ise dış kulak sıkıntılarından dolayı oluşabilmektedir. Ancak tüm kulak ağrılarında ortak bir durum söz konusudur. Söz konusu olan bu durum kulak ağrısının hafife alınmaması gerektiği ve tedavisinin yapılması gerektiği gerçeğidir. Bunun sebebi ise kulakta oluşan ağrıların bazı zamanlarda çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilme olasılığıdır.

Bazı durumlarda beyinde oluşabilen sıkıntılarda dahi bu sıkıntılar kulak sıkıntılarıyla belirti gösterebilmektedir. Özellikle de 48 saatten daha fazla süre devam eden kulak ağrıları çok ciddi sorunların belirtisi olabilmesinden dolayı bu tarz durumlarda çok dikkatli davranmak gerekmektedir. Kulakta meydana gelen ağrının çocuklarda görülmesi halinde bu süreyi beklemeksizin ağrı oluştuktan hemen sonra doktora gidilmesi gerekmektedir. Birden fazla sebebi olan kulak sancısının sebepleri çoğunlukla hastanın başında görülen sıkıntılar sebebi ile var olan belirtiler arasında bulunmaktadır. Bazen kulak zarı sebebiyle oluşan kulak sancısı, bazı zamanlarda kulak içinde iltihap oluşmasından dolayı oluşan kulak sancıları doğru bir şekilde ve geç kalınmadan müdahale edildiğinde çok çabuk çözüme ulaşılabilmektedir. Ancak kulak sancıları hafif olduğu ilk zamanlarda önemsenmemesinden dolayı hastalarda kalıcı sağırlık ve benzeri ciddi sıkıntılar görülme olasılığı yüksek olmaktadır.

Kulak Sancısı Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde meydana gelen kulak sancısı rahatsızlıklarında en fazla görülen sebep hastanın orta kulağa giden östaki borusunda tıkanma olması durumudur. Bu da çoğunlukla kulağa sokulan yabancı cisimler sebebi ile oluşmaktadır. Kulakta bulunan maddelerin bu boruyu tıkaması halinde hastaların kulaklarında çok şiddetli sancılar oluşmaktadır. Bu ağrıların kimi zaman kendini tam olarak göstermemesi ve zaman içerisinde başka sorunlara sebep olarak ağrıların şiddetinin daha fazla olması durumu söz konusudur.

Kulakta sancı olmasının en fazla görülen sebepleri arasında yer alan bir diğer sorun ise İç ya da orta kulakta meydana gelen iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar hastanın kulağında aşırı derecede ağrı oluşmasına ve bu ağrının uzun süre devam etmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple de kulak ağrısı olan kişilere genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmakta, iltihabın kuruması sağlanarak sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Kulakta sancı oluşturacak başka bir sebep ise hastanın aklınla gelmese de daha önceden başına darbe almış olmasıdır. Başa alınan darbeler o sırada çok önemli gibi gözükmese de kulak sancısı sorununu oluşturabilmektedir. Hastanın çocuk olması halinde ve kulağında ağrı olması halinde ailenin ilk olarak başından darbe alıp almadığını araştırması gerekmektedir.

Kulak ağrısı şikâyeti olan kişiler birtakım şeyleri doğru bir şekilde uygulayarak kolayca önceden önlemlerini almış olmaktadırlar. Böylece ağrı da artmamış olacaktır. Bu önlemlerden ilki kulak sancısı olan kişinin sancısı olduğu zamanlarda asla sakız çiğnememesi gerektiğidir. Bunun sebebi, kulağında ağrı olan kişi sakız çiğnediği zaman kulağında bulunan kasların hareketi ile ağrısının artacak olmasıdır. Bunun yanı sıra, yemeklerin de çok fazla çiğnenmesi ya da çok fazla yutkunmak da kulakta oluşan ağrıların şiddetlenmesine sebep olacağından bu konularda dikkatli olunması gerekmektedir. Kişinin alması gereken başka bir önlem, kulak ağrısı olan kişinin sık sık esnemesi kulak ağrısının kısa bir süre içinde azalmasını sağlayacaktır. Bunun sebebi, çoğunlukla kişinin esnemesi halinde östaki borusunun açılmakta ve bu durum kişinin daha az ağrı duymasını sağlamaktadır. Son olarak, kulak ağrısının azalması için hastanın kulak kepçesini oynatması da fayda sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra en önemlisi doktor kontrolüdür. Kulak sancısı olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına görünmesi gerekmektedir.

Kulak Sancısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası