Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi, orta kulakta yapışkan sıvının birikmesi şeklinde görülen bir hastalıktır. Tıpta sekretuar otitis media, som ya da efizyonlu otitis media olarak da bilinen bu hastalık genel olarak çocukluk dönemlerinin ikili yaşlarında görülür. Patolojinin temelini oluşturan ise fonksiyon bozukluğu ve tuba tıkanıklığıdır. Tıkanıklığın orta kulağı kapalı bir boşluk haline getirmesi ile boşlukta bulunan hava emilir. Orta kulak basıncı düşer ve orta kulakta uzun süreli negatif basınç sonucu mukozasında salgı bezleri artar. Kulağın salgıladığı sıvı zamanla suyunu kaybederek katı ve yapışkan bir hal alır. Bu yüzden de tuba drejanı imkânsızlaşır. Burada kısır döngüye giren orta kulağın kulak nezlesi de denilen bu hastalığa yakalandığı saptanır. Tek kulağı veya iki kulağı etkileyebilir.

Kulak Nezlesi Nedenleri, bu nedenler arasında yarık damar hastalığı, sinüzit hastalığı, enfeksiyon riski, alerji, kronik hastalıklar ve kronik adenotonsillüt gibi hastalıklar vardır. Tuba tıkanıklığı da bu hastalıklar arasındadır. Herhangi bir nedenle hava yerine sıvı, kan, efüzyoni iltihap da sebep olur. Kulakta görülen kitle, tümör, granülasyon dokusu ve kolesteatoma da kulak nezlesinin başlıca nedenleri arasındadır.

Kulak Nezlesi Belirtileri, işitme kaybı hafif derecede olmakla beraber kişinin gözünden kaçabilir ve hasta bunu fark etmeyebilir. Tek kulakta olan belirtilerin gözden kaçması daha kolaydır böylelikle tedavi gecikir. Ciddi derecede görülebilecek kulak akıntıları görülebilir. Mukozada salgı artması ve kulak ağrısı en belirgin sebeplerinden birer tanesidir. Hafif işitme kaybının yanı sıra kulak basıncı gibi belirtileri de vardır. Küçük çocuklarda görülen işitme azalması kimi zaman konuşma bozukluğuna, zekâ gelişimine ve konuşmanın gecikmesi gibi de belirtilerle karşımıza çıkabilir. Biraz daha büyük çocuklarda ise ders başarısının düşmesi ve davranış bozuklukları gibi görülür.

Kulak Nezlesi Tedavisi, kişide görülen hastalığın belirtileri sonrası hemen bir doktora başvurulmalıdır. Genellikle otoskopik muayene de rektakte zar, deforme ışık üçgeni, mat ve orta kulakta hava sıvı görülebilir. Bu bulgularla tanı koyulabilir ise timpanometrik veya odimetrik ölçümlerle de tedavi desteklenmelidir. Testlerle hastalığın tedaviye cevabı ve gelişimi gözetim altında tutulabilir. Doktor tedavide öncelikli olarak antibiyotik kullanımı önerir. Bunun yanı sıra hastanın ağrı sorunu için ağrı kesicilerde yazabilir. Bu tedaviye cevap vermeyen hastaların kendilinden iyileşme göstermesi beklenemez. Telafi edilemez komplikasyon riski de vardır. Tedavisi yapılmayan ve kontrolsüz kalan hastalarda geri dönüşümü olmayan kemik eriten iltihap riski de söz konusudur. Erken müdahale ile kulağa havalandırma tüpü takılır. Az kullanılan bu tüpler 3 ile 6 ay içinde perforasyon bırakmadan kendiliğinden düşer. Kulak zarı bu hastalık sonucu orta kulağa yapışmış ise tüp yeterli kalmaya bilir ve cerrahi müdahale gerekir. Hastada görülen kronik adenotonsillit, sinüzit, yarık damar, alerji ve immün yetmezliği gibi hastalıklar var ise bunların da tedavisi uygulanmalıdır.

Kulak Nezlesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi