Kulak Bölümleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak Bölümleri, insan vücudunun bir parçası işitme ve denge organımız olan kulak farklı başlıklar halinde incelenir. Bu organımızla ses dalgalarının belli bir bölümünü algılayabiliriz. Kulak bölümleri dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak 3 başlıkta incelenir.

Dış Kulak, kulak kepçesi, kulak yolu ve kulak zarından oluşmaktadır. Kulak kepçesi dediğimiz kulağın dışında görülen geniş ve kıvrımlı yapıdır. Kıkırdaktan oluşan kulak kepçesi esnek yapıdadır. Kulak kıvrımları sesi toparlamaya ve sesin hangi yönden geldiğini algılamamıza yardımcı olur. Kulak kepçesinin alt kısmında ise kulak memesi dediğimiz içi yağ ile dolu kısım vardır. Kulak yolu, kulak kepçesiyle kulak zarı arasında yer alan hafif ölçüde kıvrık ve silindirik bir borudan oluşur. İç yüzü mukoza tabakası ile kaplı olur üzerinde ise kıllar ve yağ bezleri bulunur. Burada bulunan mukoza da salgılanan yapıya ise kulak kiri denir. Salgılanan sıvılar kulak yolu çevresini kaygan ve yumuşak olmasını sağlar. Kulak zarı ise kulak yolunun sonunda yer alır. İnce, saydam ve esnek bir zar yapısından oluşmaktadır. Kulak yolu ile gelen ses dalgalarını, titreşerek, orta kulağa iletir.

Orta Kulak, şakak kemiğinin içerisinde bulunan bezelye büyüklüğünde bir odacıktan oluşur. Görevi ise dış kulaktan gelen ses dalgalarını iç kulağa iletmekle görevlidir. Kulak zarı yardımıyla dış kulağa, oval pencere yardımıyla da iç kulağa bağlanmaktadır. Orta kulakta kulak zarı, çekiç, örs ve üzengi kemikleri bulunmaktadır. Kulak zarını titreten ses dalgaları önce çekiç'den sonra örs ve üzengi olmak üzere sırası ile geçer. Orta kulağı yutağa bağlayan boruya denir. Kulak zarının her iki tarafında bulunan östaki borusunun dış kulak ile orta kulak arasındaki hava basıncını dengelemeye ve kulak zarının yırtılmasını önler.

İç Kulak, orta kulak buraya oval pencere ile bağlıdır. İç kulak ile oval pencerenin birleştiği yerde tulumcuk bulunur. Orta kulaktan gelen ses titreşimlerini alan ve salyangoza ileten organa dalız denir. Buraya bağlı üç yarım daire kanalı vardır. Kanalların içinde andonelf denilen bir sıvı vardır. İç kulak işitme ile ilgili bir kısımdır ve kohlea yani salyangoz ismini alır. Salyangoz da işitme duyu hücrelerinin bulunduğu kanala ise korti organı denir. Birbirinden ince görülen beyincik ile vücudun dengesini sağlayan içi sıvı ile dolu 3 kanal vardır. Bu kanallara yarım daire kanalları denir. Üstte bulunan kanal oval pencereye bağlı olan vestibular kanal olarak adlandırılır. Altta bulunan kanal ise yuvarlak pencereye bağlı olan timpanik kanaldır. Bu iki kanalın içinde de perilenf sıvısı bulunmaktadır. Orta da bulunan kohlear dediğimiz kanalda ise endolenf sıvısı salgılanır. Altta bulunan taban zarına bağlı olan almaç hücrelerinin üst kısmında tüyler bulunur. Bu ince tüyler örtücü zarın içine gömülüdür. Beyne giden işitme sinirlerine ise corti organı bağlıdır. Kulak kepçesi tarafından toplanan ses işitmenin olabilmesi için iç kulağı titretmesi gerekir.

Kulak Bölümleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi