Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi, veren bir hastalıktır. Kulak zarının ardından gelen orta kulakta, sesin yol almasını sağlayan çekiç, üzengi kemikleri ve örs vardır. Ayrıca, östaki borusu da geniz boşluğuna kadar, devam etmektedir. Burası hava geçişini sağlar ve havanın basıncını, dengede tutmaktadır. Orta kulak iltihabına, en fazla çocuklarda rastlanmaktadır. Orta kulakta oluşup biriken bakteriler sebebiyle, kronik ya da akut orta kulak iltihabı meydana gelebiliyor. Böylece orta kulakta basınç artması oluşmaktadır. Buda orta kulak iltihabında baş dönmesi oluşmasının, en önemli sebebidir. Çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenirler. Çünkü; östaki borusu çocuklarda, daha kısa ve yatay şekildedir. Böylece bakteriler orta kulağa, daha çabuk ulaşabiliyorlar. Bu sebeple 5 yaşına kadar olan çocuklarda, orta kulak iltihabında baş dönmesine daha fazla rastlanmaktadır.

Orta kulak iltihabı, fazla derecede ağrıya da sebep olmaktadır. İşitme kaybı, yüksek ateş de belirtilerindendir. Tabi en belirgin özelliği, baş dönmesidir. Çocuklarda bu belirtilere, daha sık ve yoğun olarak rastlanmaktadır. Hastanın muayenesinde, kulak zarının otoskop adı verilen aletle incelenmesiyle, orta kulak iltihabının belirtilerine rastlamak mümkündür. Hastanın muayene sonunda tanı konması oldukça kolay bir durumdur. Tedavinin kesinlikle ihmal edilmemesi, gerekmektedir. Aksi halde kalıcı olan işitme kaybı oluşabilir.

Bakteri kaynaklı olmayan, orta kulak iltihabı da vardır. Bu durumdaki hastalarda, kulak zarı içe çökük olmaktadır. Kişiye işitme testi yapılıp, işitme kaybının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca oluşan basınç artışının da değerlendirilebilmesi için, basınç ölçümü de yapılmaktadır. Orta kulak iltihabında baş dönmesi oluştuğunda, öncelikle bunun sebebinin bulunup, bu etkenin tedaviyle ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çünkü baş dönmesi, tahmin edilenden daha fazla önemlidir. Zaten baş dönmesi, başlı başına yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu sebeple yapılması gereken tek şey orta kulak iltihabı baş dönmesinin uygun tedavinin belirlenip, tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni