Kulak Uğuldaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Uğuldaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uğuldaması, Kulak uğultusu insanların devamlı veya periyodik bir şekilde, dış kaynaklı olmayan sesler duymasıdır. Kulak uğultusu bir veya iki kulakta birden değişen tonlarda oluşabilir.

Kulak Uğultusu Neden Olur?

Yüksek Şiddette Ses: Yüksek şiddette bir gürültünün içinde kalmak, insanda kulak uğultusuna sebep olabilir. Bu şiddette sesler insanların çevrede oluşmayan sesleri duymasına neden olabilir. Kulak uğultusuna sebep olabilen gürültü bir konser, patlayan silahlar, gürültülü mekanik aletler veya atlamalardan dolayı oluşabilir. Anlık bir patlama sesi veya sürekli olarak, bir mekanik cihaz kaynaklı olan bu sesler saç hücrelerine ve kulak sinirlerine fazlasıyla hasar verir.

Hastalıklar: Kulakta oluşan enfeksiyonlar ve bazı şeylere olan alerjiler gibi sağlık durumları da kulak uğultusuna sebep olabilir. Kulak içinde mum birikmesi, enfeksiyon, kulak zarında yırtığın yanı sıra kalp ve damar durumları, alerjiler, urlar ve kafa ya da başta görülen sakatlıklar kulak uğultusu oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kulak uğultusu tümör veya anevrizma gibi ciddi durumlarında, belirtisi olabilir. Bu nedenle kulak uğultusunun neden kaynaklandığını kesin bir şekilde tespit etmek, çok önemlidir.

İlaçlar: Kulak uğultusu bazı ilaçların ve devamlı olarak alkol kullanımının da bir yan etkisi olabilir. Ayrıca alkol, aspirin, depresyon ilaçları, antibiyotikler ve uyarıcılar gibi ilaçlarında yan etkisi olarak kulak uğultusu oluşabilir.

Kulak Uğultusu Tedavisi; Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Tuz kan sirkülasyonunu düşürür ve orta kulakta sıvı birikimine sebep olur. Kafeinli içecekler, çay, kola ve sigara da kulak uğultusunun belirtilerini fazlalaştırır. Günlük egzersiz yapılmalıdır ve yeterli miktarda dinlenme zamanı ayrılmalıdır. Günlük düzenli egzersiz kan sirkülasyonunu artırırken, stresi azaltır ve kulak uğultusu önler.

Yine kulak uğultusu olanlar kişiler, dış destekte alabilir. Bir danışman ya da kişisel yardım grubu sayesinde kişi kulak uğultusunu ciddiye almamayı ve belirtilerin hayatı üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi öğrenir.

Kulak Uğuldaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni