Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer, Orta kulak iltihabı, kulak ile boğaz arasındaki yolun, çeşitli soğuk algınlıkları nedeniyle tıkanmasına, hava almamasına denir. Orta kulak iltihabında kulak çeşitli bakteri ve virüsler tarafından tıkanır, bu tıkanma sırasında, tıkanan yerde iltihaplanma başlar, bu da kulakta çok şiddetli bir ağrıyla kendini belli eder. Orta kulak iltihabı özellikle çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Orta kulak iltihabı akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut iltihap; boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra orta kulaktan, geniz boşluğuna geçen borunun şişip tıkanması sonucunda, bakterilerin buraya yerleşmesiyle meydana gelir. Kronik iltihap; 5-6 ayda 3-4 kez geçirilen orta kulak iltihabına verilen isimdir. Orta kulak iltihabının belirtileri de fazla olduğu için teşhis erken konabilir. Mesela, kulakta dayanılmayacak kadar ağrı ve zonklama meydana gelir, bunun yanı sıra işitme kaybı ve yüksek ateşle kendini belli eder. İltihap zamanında kurutulmaz ise kronik bir soruna dönüşebilir, bu yüzden 4-5 günü geçen iltihaplanmalarda doktora gitmemiz gerekmektedir, iltihap yeni başladığı zamanlarda doktora gitmeden önce evde de bazı kompleksler uygulayarak, ilaçsızda kurtulmanız mümkün olabilir. Fakat evde uygulayacağınız kompleksler ile orta kulak iltihabı şikâyetleriniz eğer geçmediyse, mutlaka doktora gidin, doktorun tavsiye edeceği çeşitli antibiyotikler ve kulak damlaları, bu hastalıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer
  • Sıcak kompleks; İltihaplı kulak ağrısını azaltmak için en çok uygulanan yöntemdir. Kompleksi hazırlamak için pamuklu bir havluyu ısıtıp kulağın üzerine koyabilirsiniz ya da sıcak su dolu bir şişeyi bir beze ya da havluya sarıp kulağınıza koyabilirsiniz. Sıcak suya batırılmış bir bezi iyice sıktıktan sonra kulağınızın üzerine koyabilirsiniz.
  • Soğan suyu; Bir soğanı iyice temizleyip soyduktan sonra, suyunu sıkıp hafif bir cezvede ılıtıp ara ara kulağınıza damlatırsanız, bu iltihabın dışarı akmasına yardımcı olacaktır.
  • Ilık zeytinyağı; Zeytinyağını, bir çay kaşığı kadar minik bir kâseye koyup, benmari usulü ılıtıp ara ara kulağınıza damlatabilirsiniz, bunun yanı sıra, zeytinyağının içine, aynı miktarda olmak üzere papatya yağı ve lavanta yağı da ekleyerek aynı şekilde benmari usulü ılıtıp ara ara kulağınıza damlatabilirsiniz, bu da iltihabın yumuşayıp dışarıya akmasına yardımcı olacaktır.
  • Sarımsak suyu; Sarımsak başlı başına zaten doğal bir antibiyotik olduğu için iltihabın kurumasını sağlayacaktır. Sarımsağı da temiz bir kabın içinde güzelce ezip 1-2 damlada olsa suyunu çıkartıp sabah akşam kulağınıza birer damla olmak üzere kulağınıza damlatabilirsiniz.
  • Elma sirkesi; Elma sirkesi büyün enfeksiyonlara karşı büyük bir etkiye sahiptir. Fakat elma sirkesini kulağa damlatmak zararlı olabileceğinden dolayı, elma sirkesini bir pamuğa ya da gazlı beze damlatıp, kulağınıza tıpa yapıp on dakika kadar bekleyin, daha sonra pamuğu çıkartıp, pamuğu koyduğunuz kulağınızın üzerine yatın.
  • Fesleğen; Fesleğen mikropları kırıcı bir özelliğe sahiptir, fakat fesleğenin de suyunu çıkartıp kulağımıza damlatmak pek iyi değildir, bunun yerine fesleğenin 1-2 damlada olsa suyunu çıkartıp, sadece ağrıyan kulağımızın kenarına sürmek yeterli olacaktır. Fesleğenin keskin kokusu da iltihabın akmasında etkili olacaktır.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Haber Bülteni