Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış kulak iltihabı, dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının oluşturduğu dış yüzeyin iltihabıdır. Dış kulak yolu sıcak ve nemli bir alandır. Bu sebepten dolayı bakteri ve mantarların üremesini kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Bu durum kolayca hastalık yapmasına sebep olabilir. Dış kulak iltihabı orta kulak iltihabından çok farklı şekilde belirir.

Dış kulak iltihabı neden kaynaklanır?

Bir takım etkenler, dış kulak iltihabının görülmesini kolaylaştırabilir. Çok sık duş almak veya yüzmek gibi faaliyetlerin sonucunda kulak yoluna fazla miktarda su gitmesi gibi nedenlerden ötürü iltihabın o bölgede oluşma ihtimali çok yüksektir. Su, kulak yolunun girişindeki ter ve yağ bezlerinden salgılanan ve kulak kiri olarak bilinen koruyucu etkiye sahip mumu yok etmektedir, bu nedenle de bakterilerin ve mantarların üremesi de kolaylaşmaktadır.

Kulakları sık aralıklarla temizlenmekte aynı şekilde kulağın koruyucu mumunu yok ederek, dış kulak yolu cildini inceltir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Bunun yanı sıra iltihap oluşturacak bir neden de kulağınızı herhangi bir sert cisim ile yaralarsanız kulak yolunun cildinde oluşacak çok küçük çatlaklardan bile mikroplar girer ve iltihap oluşturabilir.

Psöriasis gibi vücudun diğer bölgelerinde de görülebilen cilt hastalıkları dış kulakta da meydana gelebilir ve kulak yolu iltihabının oluşmasına ve tekrarlarının yaşanmasına neden olabilir.

Dış Kulak Yolu İltihabı Belirtileri Nelerdir?
  • Kulakta kaşıntı başlar.
  • Boyun ve göz çevresine yayılabilen ağrılar. Bu ağrı, kulağın hareket ettiği çiğneme esnasında veya kulak yolunun önündeki kıkırdak çıkıntıya basmakla artabilir.
  • Kulaklarda tıkanma olabilir. Basınç hissi, dolgunluk olabilir ve İşitmeye zorluk yaşanabilir.
  • İltihaplanmalarda kulak akıntısı meydana gelebilir.
Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, mutlaka doktora başvurunuz. Tedavi sonucunda bu problemler geçecektir.

Dış kulak iltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle yapılması gereken kulağın muayene edildikten sonra doktorunuz kulak yolunda bulunan akıntı veya iltihabı temizleyeceğiz. Genellikle kulaktaki bu iltihaplanmalar kulak damlaları ve haplar ile tedavi edilir. Doktorunuz damlayı nasıl ve ne kadar süre ile kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Kulağınıza ilacı damlatmadan önce çok soğuk olmamasına dikkat ediniz, gerekirse avucunuzda ilacı ısıtmalısınız. İlacı damlattıktan sonra baş dönmesi kalmayacaktır. Doktorunuzun önerilerine mutlaka uyunuz ve tüm ilaçlarınızı tarif edildiği şekilde kullanınız. Dış kulak iltihaplanması zor ve uzun süren bir tedavidir.

Ağrıların şiddeti genellikle tedaviden sonraki ilk üç gün içerisinde azalacaktır ve on gün sonrasında tamamen iyileşme görülecektir. Verilen ilaçlarla 10 güne kadar bir gelişme görülmezse mutlaka hekiminize başvurunuz.

Dış Kulak Yolu İltihabında tedaviye yardımcı olabilecek Öneriler
  • Kulağınızı 10 gün süreyle kuru tutmaya çalışın.
  • Kulak tıpası kullanmayın. Banyoda kulağınızın ıslanırsa pamukla kurulayın.
  • Su sporlarından yapmayın ya da yapacaksanız mutlaka doktorunuza sorunuz.
  • Doktorunuzun verdiği damlalar dışında kulaklarınıza bir damla damlatmayın.
  • Kulağınızı kaşımayınız. İltihaplı bölge kaşınır daha çok azacaktır.

Dış Kulak İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi