Sürekli Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Sürekli Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak çınlaması, halk arasında "biri beni söylüyor" şeklinde yorumlansa da, tıp dilinde bu duruma 'tinnitus' adı verilir. Genel olarak zararsız olan bu çınlamalar, nadiren altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Çınlama sürekli bir şekilde görülse de, uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere sebep oluyorsa veya günlük yaşamda sorun yaratmaya başladıysa, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gereklidir.

Kulak çınlamasından şikayetçi olan bireyler, çınlamayı farklı şekillerde tarif ederler. Genellikle bu ses dışarıdan duyulamaz. Uğultu, vızıltı, vınlama, çınlama biçiminde, şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta ya da bazen de kafanın içinde duyulan bir ses olarak tanımlanır. Kulak çınlaması çoğu zaman başkaları tarafından duyulamaz; ancak nadiren dışarıdan da duyulabilen çınlamalar olabilir. Kulak çınlamasının neden kaynaklandığı konusunda belirli başlı sebepler olmasına rağmen, bazı çınlamaların kaynağı net olarak belirlenemeyebilir. İşte bazı yaygın sebepler:
  • İşitme Kaybı
  • İç kulaktaki hücrelerin zarar görmüş olması
  • Kulakta kir birikmesi
  • Kulağı etkileyen hastalıklar
  • Kulak kemiğinde oluşan değişimler
  • Kansızlık
  • Hormonal değişiklikler
  • Meniere hastalığı

Tedavi Yöntemleri

Sürekli çınlaması olan kişiler, sessiz ortamlardan kaçınmalıdır. Özellikle geceleri sessiz ortamda açılan kısık sesli bir müzik, çoğu hastanın çınlamasını baskılar ve rahatsızlık verici olmasını engeller.

Çınlama etkisizleştirme terapisi adı verilen bir teknik ile hastaya, bilinçaltında çınlamanın sağlığına bir zarar oluşturmadığı öğretilir ve çınlamaya karşı hasta kendini yeniden koşullandırabilir. Bu şekilde, hastanın çınlama sesi ile baş etmesi ve bir süre sonra sesin daha kısık olarak algılanması sağlanır.

Çınlama maskeleyici cihazlar kullanılabilir. Bu cihazlar, çınlama sesini maskeleyerek hastanın daha rahat hissetmesini sağlar.

Soft lazer uygulamaları yapılabilir. Bu yöntem, kulak içindeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olabilir.

Ek olarak, bazı hastalar için psikolojik destek önemlidir. Çınlamanın yol açtığı stresle başa çıkmak için psikoterapi ve stres yönetimi teknikleri faydalı olabilir.

Kulak çınlaması, zaman zaman yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir durumdur. Bu nedenle, belirtiler devam ederse veya ağırlaşırsa, mutlaka bir uzmanla görüşmek önemlidir.

Sürekli Kulak Çınlaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Kepçe Kulak Oluşum Nedenleri

Bebeklerde Kepçe Kulak Oluşum Nedenleri

Güncel

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi