Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak iltihabı, bu rahatsızlığın tedavisinde genellikle kulak damlaları ya da ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılır. Fakat iltihaba sebep olan farklı bazı bakteri türleri yalnızca o bakteriye özel ilaçlarla ya da antibiyotiklerle tedavi edilebileceğinden, kendi kendinize antibiyotik almak yerine doktorunuza mutlaka sormanız gerekir. İlaçların dışında evde bazı uygulamalar yaparak iltihabı kurutabiliriz.

Kulak İltihabı İçin Evde Yapılabilecek uygulamalar

İltihap zamanında kurutulmazsa, büyük sıkıntılara sebebiyet verebileceğinden 3 günü geçirdikten sonra yapılan tüm uygulamalara rağmen geçmiyorsa, hemen doktorunuza başvurunuz. Özellikle orta kulak iltihaplanmaları çeşitli sıkıntılara yol açabilir bunların başında, baş dönmesi gelmektedir. Orta kulaktaki bu iltihaplanma kulağın diğer bölgelerine kolay yayılabileceğinden işitme kaybına neden olabilir. Aşağıdaki açıklamaya çalıştığımız yöntemleri iltihap henüz başlangıç aşamasındayken uygulayınız, eğer iltihap ilerlemişse bu uygulamaları yalnızca ağrınızı hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Sıcak Kompres: Sıcak kompres yöntemi iltihaplı olan kulağın ağrısını azaltmak için başvurulan en iyi yöntemlerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz ya da havluyu sıcak sudan geçirip iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine koyabilirsiniz. Bunun dışında sıcak su doldurduğunuz cam şişeyi havluya sararak kulağın üzerine koyabilirsiniz.

Ilık Zeytinyağı: Zeytinyağının her derde deva olduğunu herkes bilir. Kulak iltihabı içinde zeytinyağını kullanabiliriz. Kulak ağrısını hafifletmek için, cam bir kâsenin içine 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını koyunuz ve içi su dolu tencereye yerleştirilir su ısınınca, zeytinyağı ılıyacaktır. Ilık zeytinyağından 1-2 damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmamasına dikkat edin. Zeytinyağının dışında çay ağacı yağı, lavanta ve papatya yağından bir karışım yapabilirsiniz sonra bu karışımı hafif ılıtarak kulağınıza damlatınız.

Sarımsak Suyu: evde hazırlayabileceğiniz bir diğer bitkisel damla ise sarımsak suyudur. Sarımsağın normalde vücutta bulunan tüm enfeksiyonlara karşı koruma gücü olduğundan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak iltihabı kurutacaktır. Bir ya da iki diş sarımsağı ezip suyunu alın ve kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı ağrı da azalacaktır.

Soğan Suyu: Soğanı kesip bir iki damla suyunu çıkardıktan sonra kulağınıza damlatınız. Soğanın suyu hem iltihabı iyileştirme etkisine hem de iltihaba bağlı olan ağrıyı giderici etkiye sahiptir. Bu suyu kulağınıza damlatmadan önce suyu biraz ılıtırsanız daha etkili olacaktır.

Yukarıda saydığımız bu yöntemler iltihap daha çok yeniyken uygulanırsa kesin cevap verir ve iltihap kurur. Ancak iltihap ilerlemişse bu uygulamalar sadece ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. İltihabın tamamen kuruması için doktora gidip muayene olmak ve vereceği ilaçları kullanmak en doğrusu olacaktır. Kulak ağrısıyla birlikte ateşte görülüyorsa vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Kulak İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İç Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi