Orta Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Orta Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Orta kulak nezlesi, kulağın içinde orta kulak kısmında yapışkan sıvı birikimiyle karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu çocukluk çağı hastalığı olarak kabul edilir ve 2 yaşına kadar olan çocukları daha fazla etkiler. Patolojinin temelini tuba tıkanıklığı ile fonksiyon bozukluğu oluşturmaktadır. Tuba tıkanıklığı orta kulak bölümünü kapalı bir boşluk haline getirmekte ve bu boşluktaki hava emilmektedir. Bu sayede orta kulaktaki basınç düşmektedir. Basıncın uzun süreli düşmesi orta kulak mukozasındaki salgı bezlerinin artmasına neden olur. Bu şekilde salgılanan sıvının zaman içinde suyunu kaybetmektedir. Bu durumda yapışkan ve kalın bir hale gelir, tuba yoluyla drenajı olanaksız hale gelir. Bu gelişmelerle orta kulaktaki işlemler kısır döngüye girer. Orta kulak nezlesi denilen rahatsızlık bu şekilde hastayı etkiler.

Orta kulak nezlesi belirtileri nelerdir?

Bu hasta grubunda tuba tıkanıklığı, sinüzit, kronik adenotonsillit, alerji, yarım damak, immün yetmezliği gibi etkenlerde olabilir. Orta kulak nezlesi sonucunda orta kulakta birikim yapan yapışkan sıvı kemikçiklerin ve timpanik membran hareketlerini önler. Bu hastada iletim tipi işitme kaybına neden olur. Hastada işitme kaybının genellikle hafif olması nedeniyle gözden kaçan bir belirti olabilir. Aileler çocuğun hasta olduğundan genellikle televizyonu yakından seyretmesinden, arkasından söylenenleri duymaması ve tekrar ettirmesinden, okul yaşamında başarısız olmasından şüphe duyarlar. Hastalarda bazen kulak ağrısı, kulakta dolgunluk, direkt işitme kaybı gibi belirtilerde gözlemlenir.

Orta kulak nezlesi tanısı nasıl konulur?

Hastalara yapılan otoskopik muayene sırasında zarın mat ve retrakte oluşu, deforme ışık üçgeni ile orta kulaktaki hava ısı seviyesi izlenebilir. Bu bulgular klinik tanı konmasına yardımcı olur. Ancak timpanometrik ve odiometrik ölçümler yapılarak kesin tanı konmalıdır. Bu sayede rahatsızlığın gelişimi, hastanın tedaviye verdiği yanıt daha kolay takip edilebilir.

Orta kulak nezlesi tedavisi nasıl yapılır?

Rahatsızlığın tedavisinde ilk aşamada antibiyotikli ilaçlar kullanılır. Bu tedaviye yanıt vermeyen ya da tedavi edilmeyen bazı hastalarda bazen kendiliğinden iyileşme görülür, bazen de telafi edilemeyen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Kulak zarının devamlı olarak negatif basınca maruz kalması sonucunda beslenme bozukluğu olur ve kulak zarı atrofiye uğrayarak incelir, çökme yapar. Bu gelişmelerin ardından kulak zarı orta kulak ve kemikçiklere yapışarak, fonksiyonlarını yapamaz duruma gelir. Bu aşamadaki beslenme bozukluğu aynı zamanda kemikçiklerde erime etkisi gösterir. Bu halde hastalardaki iletim tipi işitme kaybı daha belirgin hale gelir. Tedavi edilmeyen ya da kontrol edilemeyen hastalarda bu dönemde geri dönüşümü olmayan kemiği eriten iltihap gelişme olasılığı bulunmaktadır.

Orta kulak nezlesi hastalarına erken aşamada müdahale edilerek, kulağa havalandırma tüpünün takılması sorunu çözer. Tedavide yaygın şekilde kullanılan bu tüpler 3-6 ayda perforasyona neden olmadan kendiliğinden düşer. Kulaktaki patolojik değişimlerde normal durumuna gelir. Tuba çapında büyüme olur. Hastalar %80 oranında iyileşir, %20 oranında hastalık tekrar eder. Bu tekrarlarda hastalara yeniden tüp takılabilir. Ancak kulak zarı orta kulağa yapışmış haldeyse, kulağa tüp uygulaması yeterli gelmez. Bu durumda tedavide cerrahi girişim gerekir. Eğer hastalarda sinüzit, alerji, yarık damak, immün yetmezlik gibi sorunlarda varsa tüple birlikte bunlarında tedavi edilmesi gerekir.

Orta Kulak Nezlesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Orta Kulak İltihabı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kulak Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Güncel

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?