Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tıkanması, birçok farklı yaştaki insanlarda görülebilir, kulak tıkanmasında genellikle şu yaştaki kişilerde görülür, deme gibi bir durum yoktur, kulak tıkanıklığı her yaşta olabilir. Kulak kanalının kapanmasıyla olur. Kulak tıkanması birçok kişide görülebilen, çok yaygın bir rahatsızlıktır. Kulak tıkanması, kulak, burun, boğaz yolları birbirine bağlantılı olduğu için, bütün bunlarla ilgili üst solunum yollarında oluşan tüm hastalıklarda kulak tıkanıklığı görülebilir. Kulak çok farklı nedenlerden dolayı da tıkanabilir. Kulak tıkanıklığının belirtileri de çok belirgindir. Bunlar; Kulak içinde basınç ya da tıkanıklık hissi, kulaktan hafif sarımtırak bir sıvı gelmesi, geçici bir duyma kaybı, nadiren de olsa şiddetli ağrı ve baş ağrısı gibi belirtileri vardır.

Kulak Tıkanması Neden Olur?
  • Kulak çubuğu ile kulak temizlenmesi; Kulak kiri, dışarıdan gelecek olan farklı enfeksiyonlara karşı bizi korumaktadır. Fakat biz kulağımızı temizlemek için kulak çubuğunu kulağımıza soktuğumuzda o biriken kirleri daha çok ileri iterek kulakların tıkanmasına sebep oluyoruz.
  • Enfeksiyonlar ve alerjiler; Üst solunum yollarında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan enfeksiyon ve alerjilerden dolayı, kulak tıkanması oluşabilir.
  • Hava basıncı değişiklikleri; hava basıncı değişikliği de zamanla kulaklarda iniş çıkışlı olarak, tıkanmaya neden olur.
  • Kist; Orta kulak kanalında, farklı nedenlerden dolayı oluşan bir kist, tıkanmaya neden olur.
  • Tümör; İç kulağı beyine bağlayan kanallarda oluşan kistler de tıkanma sebebi olabilir.
  • Su; Banyo yaparken ya da havuza ve denize girerken kulağımıza su kaçması da kulak tıkanıklığının nedenlerindendir.
Kulak Tıkanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulakta oluşan kirin dışarı çıkarılması; Kulaklarda zamanla kirler birikir. Buda zamanla kulakta tıkanıklığa neden olur. Doktora gitmeden önce de evde bu kiri çıkartabilirsiniz, eczanelerde satılan kulak kiri damlaları vardır, bunlardan bir tane alıp, içerisindeki açıklamayı okuyup evde kendiniz damlatabilirsiniz.

Esnemek ya da sakız çiğnemek; Esnemek ve sakız çiğnemek kulak tıkanıklığını açmanıza yardımcı olur.

Hidrojen peroksit kullanmak; Eczanelerde satılan, hidrojen peroksit damlasından alıp, evde kendiniz uygulayın, damlayı akıttıktan sonra 10 dakika kadar bekleyip, damlattığınız tarafa doğru eğilin ve steril bir pamuk yardımıyla temizleyin.

Sıcak basınç uygulamak; Sıcak basınç, orta kulaktaki östaki tüpünün genişlemesine yol açıp, pisliği dışarı atacaktır ya da iltihabın akmasının sağlayacaktır. Temiz bir havluyu bir ütü yardımıyla ısıtıp 10 dakika kadar ağrıyan kulağa basınç uygulayın, daha sonra ağrıyan kulağın üzerine doğru yatın.

Sıcak pirinç torbası; Sıcak pirinç torbasındaki amaç da bir nevi sıcak komplekstir. Bunda pirinç konması sadece ısının çabuk kaybolmaması içindir. Bir çorabın içine biraz pirinç koyup, pirincin yarısını sıcak suyla ıslatın, kulağınızın etrafında gezdirin. Sıcak kompleks kan damarlarını genişletir, eğer kulağınız mukusdan dolayı tıkanmış ise dışarı attıracaktır.

Hardal yağı; 4-5 damla hardal yağını küçük bir kâseye koyup, benmari usulü biraz ısınmasını sağlayın, daha sora yavaşça, önce ağrıyan kulağınıza 1-2 damla damlatın, 10 dakika sonra diğer kulağınıza 1-2 damla damlatın, kulak tıkanıklığını açmakta yardımcı olan en çok kullanılan yöntemdir.

Kulak Tıkanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İç Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi