Devamlı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Devamlı Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak çınlaması, halk arasında 'biri beni andı' şeklinde yorumlanmaktadır. Tıp dilinde ise bu duruma 'tinnitus' adı verilmektedir. Genelde önemsiz görülen bu kulak çınlamaları, altta yatan başka bir hastalığın habercisi olabilir. Kulakta hissedilen çınlamalar sürekli hale geldiğinde dikkat bozukluğu, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi belirtilere sebep olabilir ve günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Bu durumda, bir kulak, burun, boğaz uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Devamlı kulak çınlamasından şikayetçi olan kişiler, bu durumu farklı şekillerde tarif edebilirler. Çoğunlukla hissedilen bu ses dışarıdan duyulmaz. Çınlama, uğultu, vızıltı ve vınlama şeklinde şiddeti kişiden kişiye farklılık gösteren ve kulak ya da bazen 'kafa içinde' duyulan bir ses olarak tanımlanmıştır. Kulakta hissedilen çınlama hissi genelde başkaları tarafından duyulmaz. Ancak az da olsa dışarıdan duyulan çınlamalar da vardır. Devamlı kulak çınlamasının sebeplerine gelindiğinde, bazı nedenler bilinmekle birlikte hala bazı kulak çınlamalarının kaynağı bilinmemektedir.

İşitme Kaybı

Yaş ilerlemesi ile doğal olarak meydana çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına sebep olmaktadır. Kulak çınlaması gençlerde ise devamlı gürültülü ortamlarda bulunmak, kulaklıkla ya da aşırı yüksek sesle müzik dinlemek veya oldukça fazla gürültü çıkaran iş makinelerine yakın ortamda çalışmak gibi sebeplerden dolayı işitme kaybıyla birlikte görülebilir.

Devamlı Kulak Çınlamasının Diğer Nedenleri

 • Kulak Kiri: Kulak salgısı, içinde oluşan kirleri tutarak ve bakteri oluşmasını yavaşlatarak kulak kanalını korumaktadır. Ancak doğal bir biçimde atılamayacak kadar fazla kir biriktiğinde işitme kaybı veya kulak zarı tahrişi gibi sebeplerden dolayı kulak çınlaması olabilir.
 • İç Kulaktaki Hücrelerin Zarar Görmesi: İç kulakta yer alan ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler. Bu tüyler, kulak hücrelerini beyinde ses olarak algılanabilecek bir elektrik sinyali yayması için harekete geçirirler. Ancak bu ince tüyler zarar görmüşse, hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırmaya başlarlar. Bu durum çınlama olarak yansır.
 • Anemi: Kansızlık olarak da bilinen anemi rahatsızlığında kırmızı kan hücrelerinin az olması nedeniyle kan incelerek normalinden hızlı akmaya başlar. Bu da kulakta çınlama sesine yol açabilir.
 • Kulak Kemiğindeki Değişimler: Otoskleroz adı verilen orta kulak içindeki kemik eklemlerinin yapısının sertleşmesi işitmeyi etkileyebilir. Bu durum da devamlı kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Meniere Hastalığı: Devamlı hissedilen kulak çınlaması, anormal bir şekilde iç kulak sıvı basıncı sebebi ile iç kulak içinde oluşan 'Meniere' hastalığının erken habercisi olabilir.
 • Kulağı Etkileyen Hastalıklar: Kulağı etkileyen her türlü enfeksiyon, nezle, orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji ve labirent iltihabı gibi rahatsızlıklar devamlı kulak çınlamasına yol açabilir. Bu rahatsızlıklar daha çok aileden gelen bir sorun olan kulak kemiğinin büyümesi sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Devamlı Kulak Çınlamasının Az Rastlanan Sebepleri

 • İlaçlar: Antibiyotik, aspirin, idrar söktürücü ve romatizma ilaçları gibi bazı ilaçların yan etkisi olarak devamlı kulak çınlaması şikayeti ortaya çıkabilir. Özellikle aşırı doz alımlarında bu etki daha belirgin olabilir.
 • Yüksek Tansiyon: Hipertansiyon veya kafein, alkol, stres ve sigara gibi faktörler, tansiyon üzerinde etkili olup devamlı hissedilen kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Boyun ya da Baş Yaralanmaları: Darbe, kaza ve çarpma gibi nedenlerden dolayı kaynaklanan baş ve boyun travmaları işitme sinirlerini, iç kulağı ya da işitmeyle ilgili beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu tip travmalar, daha çok kulakta devamlı çınlamaya yol açabilir.
 • Baş ve Boyun Tümörleri: Boyun veya baştaki damarlara baskı yapan bir tümör, kulakta devamlı çınlama ya da başka belirtiler ile kendini gösterebilir.
 • Cep Telefonu: Eğer cep telefonunu elinizden düşürmüyor ve dört yılı aşkın süredir her gün en az on dakika cep telefonu kullanıyorsanız bu da kulakta çınlamaya sebep olabilir.
 • Hipertiroidi: Tiroit bezlerinin normalden daha fazla çalışması, kulakta devamlı çınlama hissine yol açabilir.

Ekstra Bilgiler

Kulak çınlaması, yaşam kalitesini oldukça düşürebilecek bir durumdur. Bu nedenle çınlamanın altında yatan nedenlerin araştırılması ve uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi önemlidir. Kulak çınlaması şikayetiniz varsa, bir uzmana danışarak doğru tanı ve tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Ayrıca, yüksek sesli ortamlardan kaçınmak, kulak sağlığını korumak için önemli bir adımdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, stres yönetimi, düzenli egzersiz ve dengeli beslenme de kulak sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Devamlı Kulak Çınlaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orta Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Orta Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Küçültme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kulak Küçültme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Kepçe Kulak Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi