Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı, birçok nedeni olmaktadır. Bu durum anneleri biraz telaşlandırır. Birçok soru aklına getirir. Acaba kulakları mı ağrıyor? Bir sıkıntısı mı var ve buna benzer sorular. Bebeklerin kulak kaşıntılarının birçok nedeni olabilir. İlk olarak bebeğin kulaklarını keşfetmesi akla gelir. Bebekler kulaklarının farkına vardıklarında sürekli kulaklarıyla oynamaya başlar ve kaşırlar. Çünkü farklı bir şey ile karşı karşıyadırlar. Bu durumda onların ilgisini kulaklarına yönlendirir. Bebekler belli yetilere belli aylardan sonra sahip olmaktadırlar. Bir yaşından küçük olan bebeklerin bu yetilere sahip olması beklenemez. Onların ağrılarının nedenini nereden kaynaklandığının farkında değillerdir. Bu ağrılar kulağın iç yüzeyinden de kaynaklanabildiği gibi dış yüzeyinden de kaynaklanabilmektedir. Bebek bunu anlayamadığı için her iki nedenden dolayı da kulaklarını kaşıyabilir.

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Neden Olur?
  • Dış kulak yolu iltihabı bebeklerde kulak kaşıntısına neden olmaktadır. Bebekler sürekli kulaklarını çekiştiriyorlarsa ya da kaşıyorlarsa kulaklarında sarı su akıntısı ve bu akıntı kokuyorsa ve kulakta kızarıklık beraberinde kaşıntı varsa dış kulak yolu iltihaplanmıştır. Bunların oluşmasının sebebi ise bebekleri banyo yaptırdıklarında farkında olmadan kulak kanallarına su kaçar ve bu su kaçması iltihaplanmasına neden olur. Aynı zamanda anneler bebeklerin kulaklarını kulak çöpü ile temizledikleri zaman kulak içerisindeki deri hassas olduğu için zarar görür ve bu zarar orada çeşitli mikropların üremesine zemin hazırlar ve bu durumda kulak enfeksiyon kapar.
  • Kulak kaşıntılarının nedenlerinden bir tanesi de bebeklerin diş çıkarmasıdır. Birbirinden bağımsız görünse de aslında bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde kulaklarında kaşınmalar meydana gelmektedir. Bebeklerin sinirlerinin bulunduğu yer ile alakalıdır. Bebeğin dişlerinin çıkmasından dolayı diş etlerinde şişme ve ağrılar meydana gelecektir. Bebekte bu ağrıların sebebinin kulaklardan meydana geldiğini sanarak kulağını tırmalar, çekiştirir ve kaşımaya başlar. Bazı durumlarda bebeklerin diş çıkarmasından dolayı yüksek ateşi olur. Bu ateş çok yukarılarda ise bebeğin kaşıntılarının sebebini dişe vurmamak gerekir. Bu yüzdende hemen bir hekime bebeğinizi gösterin.
  • Bebeğini banyo yaptıran anneler bazen dikkatsiz davranabilirler. Bebeklerin kulaklarında şampuan ve sabun bırakabilir. Kalan sabun kalıntıları bebeklerin kulaklarını kaşımasına neden olmaktadır. Kulakları kurutarak bunun önüne geçebilirsiniz.
  • Bebeklerde kulak kaşıntılarının bir başka nedeni de kulak enfeksiyonudur. Kulak enfeksiyonları bebeklerde altı aylıkken başlar bu durum üç veya dört yaşına kadarda çekilebilir. Orta kulak iltihabı ismi de verilir. Genel olarak bebeklerde ateş, kulakta sarı su akıntısı, burunlarının akması gibi belirtiler bebeklerin kulaklarının kaşınmalarına neden olmaktadır. Bebeklerin kulakları tıkandığında anneler bebeklerini emzirirken, bebekte yutma ve emme problemleri baş gösterir. Bebek yutkunurken ağrı hisseder ve kulaklarını kaşındırır. Bebeklerde bu problemler varsa annelerin daha dikkatli olması gerekir. Bunun yanında ebeveynler bebeklerin yanında sigara içmemeliler ve sigara dumanına maruz kalınan yerlerden bebeklerini uzak tutmalılar.
  • Bebeğin cildi çok hassas ve narin olduğu için kirli ellerle dokunulmamalıdır. Dokunmak istenirse elleri sürekli yıkamalıdır. Bu durumlarda bebeğin kulaklarının kaşınmasına neden olabilmektedir.
  • Bebeklerde kulak kaşıntısının bir başka nedeni ise egzama ve alerjilerdir. Egzama bebeklerde sık rastlanılan bir cilt rahatsızlığıdır. Egzamalar bebeklerin yüzünde, kulak arkalarında, kollarında, bacaklarında görülmektedir. Egzama ciltte çok kaşıntı yaparak cildi tahriş etmeye kadar götürebilir. Bebekte bu durumu tam anlayamadığı için kaşınan yerleri sürekli kaşır. Egzama bebek büyüdükçe kendiliğinden geçebilmektedir. Bebeğin kullandığı kıyafetler, kullandığı şampuanlar, bebeğin giydiği kıyafetlerin bere gibi giysilerin yıkandığı kimyasal içeren deterjanlar bebeğin cildinde tahrişe ve alerjilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi konularda annelerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Bebeğin yediği bir gıdaya karşı da alerjisi olabilir. Bu durumda kulakta veya vücudun başka yerinde kaşıntıların oluşmasına neden olur.
  • Bebekler farklı objeleri alıp vücutlarına tıkayabilirler. Buldukları küçük şeyleri kulaklarına koyarak kulağın tıkanmasına neden olabilir. Bu durumda bebekte kaşınmaları meydana getirebilir.
  • Anneler bebeklerinde bu tür problemler gördüğünde korkuya kapılmadan hemen doktora başvurmalıdır. Çünkü bazen önemsiz olarak görülen durumlar ciddi problemler yaratabilir.

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Güncel

Kulak Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi