Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
19 Haziran 2024

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı, kulaklardaki şekil bozukluklarının, kepçe kulak denilen sorunun düzeltilmesi için yapılan estetik bir operasyondur. Kulakların kendisine özel kıvrımları, hatları olup, engebeli yüzeyleriyle dışarıdan muntazam bir görünümleri olur. Fakat bu özel yapıda, kıvrımlarda, açılarında olabilecek herhangi bir sorunda kulakların değeri daha iyi anlaşılır. Çünkü yüzdeki estetik görünümün en önemli yapılarından birisi kulaklardır. Kepçe kulak denilen deformite kulak kepçesinin normal açısının dışında öne daha fazla eğilmiş olduğunda ortaya çıkar. Bazı durumlarda kulağın ön yüzündeki superior heliks adı verilen ana katlantı bile olmaz. Bu kulakların üst kısmının tam olarak düz olmasına neden olur. Bu şekil bozukluğu bazen halk arasında büyük kulaklar şeklinde tanımlanabilir. Fakat sorun bu değildir. Superior helcal katlantı yerinin olmaması kulaklara böyle bir şekil verir. Bu sorunlar kepçe kulak ameliyatı sayesinde kolayca, kalıcı şekilde düzeltilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı kulağın arka kısmındaki alandan küçük bir kesiyle yapıldığı için, herhangi şekilde iz kalma sorunu olmaz. Buradan girilerek kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilir. Özel dikişler kullanılarak, katlantılar ideal konuma getirilir. Ameliyatta kullanılan teknikler kulakların tekrar eski halinde dönüşünü olanaksız kılar. Ameliyat her kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Yapılan işlemler iki kulağa birden uygulanır. Bu sonradan asimetrinin sağlanması için yapılır. Yani sorun tek kulakta bile olsa, iki kulak birden ameliyat edilir. Kulaklar şekillendirildikten sonra bandajlanarak operasyon tamamlanır. Birkaç gün sonra bandajlar açıldığında, kulaklar kızarık olabilir, biraz morluk oluşabilir. Fakat kulak yapısı oldukça hızlı iyileşir. 4-5 gün süreyle kulakların her türlü darbeden korunması, 3 ay kadarda şiddetli travmalardan korunması gerekir. Kesi yeri kulağın arkasında olduğundan, görünürde izde kalmaz. Buna arkadan bakanlar bile farkına varmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Gerekli Olur?

Kulak kepçesinin kendine has şekli anne karnında tamamlanır. Bu nedenle kepçe kulak denilen şekil bozukluğu da anne karnında olur. Bebek doğduktan sonra kepçe kulakları hemen fark edilebilir. Ancak kulak gelişimine bir süre daha devam eder. Bu çocukluk döneminde 5-6 yaşına kadar sürer. Kepçe kulak sorunu daha çok kulak kepçesinin başa yakın olan çanak biçimindeki konkada büyümeyle, baş ve kulak arasındaki açının fazlalaşmasıyla ya da kulak kepçesindeki kıvrımların istene şekilde oluşmaması yüzünden meydana gelir. Bunlar doğuştan var olduğu için, çocuklar gelişim döneminde yaşıtları tarafından kepçe, çanak anten gibi yakıştırmalara maruz kalırlar. Eğer kepçe kulak ameliyatı okul öncesinde yapılmazsa, çocuklarda sosyal yaşamdan kaçınma, ruhsal sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ameliyatın okul çağından önce yapılması zorunlu olur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Olur Mu?

Bu estetik operasyonun riski oldukça azdır. Buna rağmen cerrahi bir girişim olduğundan potansiyel riskleri vardır. Bunlar arasında kanama, hematom ve enfeksiyon riski bulunur. Bu tür riskler ameliyattan önce hastalara ve ailelere aktarılır. Kepçe kulak ameliyatı genellikle küçük çocuklara uygulanır. Ancak yetişkinlere de yapılabilir. Daha önceden ameliyatı ertelemiş olan her yaştan kişiye güvenle uygulanabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı Etkiye Neden Olur Mu?

Kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi için en güvenli yöntem ameliyattır. Sadece ameliyatın ardından 2-3 mm kadar açılmalar olabilir. Fakat bunun oranı %1-2 kadardır. Daha sonradan yapılan revizyon operasyon sayesinde kolayca düzeltilebilir. Ameliyattan sonra kısa bir süre kulaklarda kızarıklık olabilir. Ancak bunun farkına sadece hastaların kendisi varabilir. Bunun nedeni ise hastaların kepçe kulak ameliyatı olduklarını bilmeleridir. Kepçe kulaklar bu ameliyat sayesinde kalıcı şekilde düzeltilebilir. Hastalar sonraki yaşamlarına daha mutlu bir şekilde devam edebilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatının Avantajları
  • Estetik görünümün düzeltilmesi
  • Özgüven artışı
  • Sosyal yaşamda rahatlık
  • Kalıcı çözüm
  • Minimal iz kalma riski
Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Ameliyat sonrası ilk birkaç gün bandajların çıkarılmaması
  • 4-5 gün boyunca kulakları darbelerden koruma
  • 3 ay boyunca şiddetli travmalardan kaçınma
  • Doktorun önerdiği ilaç ve kremleri düzenli kullanma
  • Kontrol randevularını aksatmama
Sonuç

Kepçe kulak ameliyatı, estetik ve psikolojik açıdan önemli bir operasyondur. Doğru bir şekilde yapıldığında, hastaların yaşam kalitesini ve özgüvenini artırır. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlara uyulduğunda, iyileşme süreci hızlı ve sorunsuz geçer. Bu nedenle, kepçe kulak sorunu yaşayan bireylerin bu ameliyatı düşünmeleri ve uzman bir cerraha başvurmaları önerilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak İçi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Belirtileri ve Tedavisi