ortakulak.gen.tr https://www.ortakulak.gen.tr Orta Kulak, Orta Kulak Hastalığı Belirtileri ve Tedvisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ortakulak.gen.tr Mon, 23 May 2016 00:00:00 +0000 Sat, 07 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kulak Arkası Ağrısı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-arkasi-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 10:07:05 +0000 Kulak arkası ağrısı herkeste görülsede en çok orta yaşta bulunan kişilerde ve genç kişilerde görülür. Kulak arkasında olan ağrılar bazen çok şiddetlenebilmektedir. Bu durum bazı vaziyetlerde bireylerin yerinde duramama Kulak arkası ağrısı herkeste görülsede en çok orta yaşta bulunan kişilerde ve genç kişilerde görülür. Kulak arkasında olan ağrılar bazen çok şiddetlenebilmektedir. Bu durum bazı vaziyetlerde bireylerin yerinde duramamasına dahi neden olabilmektedir. Kulak arkasında görülebilen ağrı çoğunlukla kulağın iç kısımlarında hissedilir bu nedenle yeterli müdahale yapılamaz ve masaj benzeri uygulamalarla kendisini rahatlatamaz. Bu vaziyette bireyin yapacağı bir şey sabretmek olmaktadır.  

Kulak arkası ağrısı pek çok nedenle ilişkili olarak meydana gelebilecek bir problemdir. Bu problemin birkaç sebebi bulunmaktadır, Şayet sizlerde de kulak arkası ağrı sorunları var ise ve  bu ağrılarınız gittikçe şiddetleniyor ise zaman kaybetmeden bir doktora görünmeniz sizin açınızdan çok ama çok faydalı olacaktır. Kulak arkası ağrılar küçük yaşlardaki çocuklarda görüldüğünde bu durum hem çocuk hem de aile açısından çok önemli bir sorun haline gelmektedir. Bunun sebebi ise oluşan ağrılar şiddetli ve çocukların buna dayanamaması durumudur. Bu ağrılar çocuklarda görüldüğünde çocukların dayanamayıp ağlamasına kapı aralamaktadır.  

Kulak Arkası AğrısıKulak Arkası Ağrısı Neden Olur 
 • Kulağa yada kulak arkasına çok sert bir darbe o alanda ağrı oluşumuna neden olur. 
 • Kulak arkasında ağrı bir boğaz enfeksiyonu yada kulak yollarının irin toplamasından dolayı da olabilmektedir. 
 • Kulak yollarında bir tıkanıklık yada kulak yöntemleri enfeksiyonu ağrı yapar. 
 • Kimi belli hastalıklarda  neden olur. Kaba kulak yada suçiçeği esnasında kulak arkası ağrısına rastlanır. 
 • Bu alanda hem bir şişlik var hem de o şişliğe dokununca acıyor ise bu önemli bir rahatsızlık belirtisi olabilmektedir. Kulak arkasındaki lenf bezlerinde meydana gelen bir kanser belirtisi olarak ur olma olasılığı bulunur. Ama telaş yapılmadan en kısa zamanda doktora gitmek gereklidir. Unutulmaması gereklidir ki erken tanı hayatı kurtarır. Bu şişlik yağ bezesi yada lenf bezlerinde irin kaynaklı bir şişme de olabilmektedir. Bu vaziyette yağ bezesi şırınga ile alınır ve irin da antibiyotik kullanımıyla kısa zamanda kuruyacaktır. 
 
Kulak arkası ağrısı bazen öbür organlarda olan sağlık problemlerinden etkilenerek ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bilhassa boğaz enfeksiyonları da ortaya çıkarak kişide sorun olmaktadır. Boğazda görülebilen enfeksiyonlar yeterince müdahale edilmediğinde bu problem büyüyerek kulağı da etkilemektedir. Bu vaziyette gereken müdahalelerin gerçekleşmesi çok yararlı olacaktır. Bunun yakınında olan kulak arkası ağrısıyla beraber kulak tıkanmaları sorunu var ise bu vaziyette sorun tam anlamıyla kulakla ilişkilendirilebilir. Sorun her neden olursa olsun bireyin bu tür vaziyetlerde bir hekim kontrolünden geçmesi gerekiyor. 

Mastoid İltihabı,

Orta kulak boşluğunda, harici kulak bölgesinin arkasında bulunan mastoid kemiği, mikroorganizmalar sebebiyle iltihaplanabilir. Peteğe alternatif bir yapısı bulunan mastoid kemiğinde bulunan boşluklar sıvıyla dolabilir ve bu sıvı/akışkan bakterilerin üremesi bakımından uygun bir ortam oluşturduğundan orta kulak iltihabına neden olabilir. Mastoid irini iyileştirilmez ise duyma kaybına varan önemli sıkıntılara neden olabilmektedir. Sık sık kulakta sıvı/akışkan birikmesi, baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, duyma kaybı ve kulak arkasında kuvvetli ağrı mastoid iltihabının birtakım belirtileridir. 

Mastoid İltihabı Nedenleri ,

Orta kulak ve mastoid kemiği iltihabının başlıca sebebi bakterilerdir. Haemophilus influenzae ve streptococcus pneumoniae isimli bakteriler bu irin nedenleri içinde önce sırada yer almakla beraber aşağıdaki bakteriler kulakta iltihaplanmaya neden olabilmektedir. 
]]>
Bebeklerde Kepçe Kulak https://www.ortakulak.gen.tr/bebeklerde-kepce-kulak.html Tue, 06 Nov 2018 21:06:34 +0000 Bebeklerde kepçe kulak, kepçe kulak deformitesi anne karnında gelişen bir sorundur. Yani bebekler doğduğu andan itibaren bu deformite ile doğarlar. Eğer bunun hemen farkına varılırsa, alınacak önlemler ve tedaviyle kepçe kulak so Bebeklerde kepçe kulak, kepçe kulak deformitesi anne karnında gelişen bir sorundur. Yani bebekler doğduğu andan itibaren bu deformite ile doğarlar. Eğer bunun hemen farkına varılırsa, alınacak önlemler ve tedaviyle kepçe kulak sorunu düzeltilebilir. Ancak bunun süresi sadece 72 saattir. 72 saat içinde müdahale edilmediği takdirde, bebeklerde kepçe kulak sorunu daha sonradan kulak gelişiminin çoğunun tamamlandığı 5-6 yaşlarından itibaren estetik operasyon yapılarak düzeltilebilir.

Bebeklerde kepçe kulak sorunu doğumdan hemen sonra fark edilirse, ilk 72 saat çok önemlidir. Bu süre altın dönemdir. Çünkü anneden bebeğe geçen östrojen hormonunun etkisiyle kulak kıkırdakları tabiri caizse hamur gibidir. Bu dönemde kullanılan özel teller, aparatlar sayesinde bebeğin kepçe kulak sorunu giderilebilir. Bunun için uzman bir doktorun desteğini almak son derece faydalıdır. Bu dönemde müdahale edilmediği takdirde, bebeğin kulak gelişiminin tamamlanması beklenir. Bu süreç 5-6 yaşlarına kadar devam eder. Uzmanlar kepçe kulak ameliyatının okul çağı öncesinde yapılmasını önemle belirtirler. Çünkü kepçe kulak çocukların okul yaşamında sorun haline gelebilir. Arkadaşları arasında kulakları alay konusu olabilir, çocuğun sosyal yaşamda aktif olmasına engel olur. Bunlar beraberinde pek çok psikolojik sorunun yaşanmasına neden olur. Bu yüzden aileler bebeklerindeki kepçe kulak sorunu için bir estetik cerraha danışarak zamanı geldiğinde operasyonu yaptırmalıdır.

Bebeklerde Kepçe KulakBebeklerde kepçe kulak sonradan olur mu

Kepçe kulak sorunu bebeğin anne karnında olduğu dönemde oluşur. Kesinlikle sonradan olabilecek bir sorun değildir. Bebeğin kulağının üzerine yatırılması gibi etkenler kulakları kepçe dediğimiz şekle sokmaz. Bu nedenle ailelerin kendilerini suçlamaması gerekir. Bu tamamen doğuştan olur. Kulaklardaki bu deformite bazen tek kulakta, bazen de her iki kulakta meydana gelir. Ancak kepçe kulak ameliyatında her iki kulakta ameliyat edilir. Bunun nedeni kulaklar arasındaki asimetrinin oluşmaması içindir.

Bebeklerde kepçe kulak ameliyatı zor mudur

Kepçe kulak ameliyatı bebeklerde genel anesteziyle yapılır. Aslında kolay bir operasyon olduğundan, lokal anestezi yeterlidir. Ancak bebeğin ameliyatta daha rahat etmesi için genel anestezi tercih edilir. Kulak arkasından küçük bir kesi açılarak, kulak kıkırdaklarına ulaşılır. Burada kulak kıkırdağı başa yaklaştırılarak, baş ve kulak açısı azaltılır. Bu kepçe kulağın düzeltilmesini sağlar. En son olarak açılan kesi yeri estetik dikişle dikilerek kapatılır. Kulağa pansuman yapılarak kapatılır. 1-2 gün sonra pansuman açılarak gereken kontroller yapılır. Bu operasyon tamamlandığında, bebeklerde kepçe kulak sorunu da giderilmiş olur. 7-10 gün kadar kulaklarda kızarıklık, ödem gibi yakınmaların olması doğaldır. Bu süreçte bebeğin kulağını ellememesine dikkat edilmelidir. Kulak ameliyatının ardından hızlı bir iyileşme olur. Bir süre kulaklara tenisçi bandı denilen bant takılarak, kulakların yeni şekline uyum sağlamasına yardımcı olunur. Kepçe kulak ameliyatı bu soruna kalıcı olarak çözüm getirir. Bebekler ilerideki yaşamlarında, kepçe kulak sorununu bir daha yaşamaz.
]]>
Orta Kulak Enfeksiyonu https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-enfeksiyonu.html Tue, 06 Nov 2018 23:02:47 +0000 Orta kulak enfeksiyonu, Tıp camiasında ''Otitis Media'' olarak adlandırılan, orta kulağın iltihabına yol açan bir enfeksiyon türüdür. Kulak zarının arasında kalan bölüm orta kulak olarak tanımlanır. Ses geldiğin Orta kulak enfeksiyonu, Tıp camiasında ''Otitis Media'' olarak adlandırılan, orta kulağın iltihabına yol açan bir enfeksiyon türüdür. Kulak zarının arasında kalan bölüm orta kulak olarak tanımlanır. Ses geldiğinde aktifleşen ve sesi kulak zarına ileten 3 ufak kemik bulunur. Orta kulağın iç kısmı genellikle hav aile doludur. Enfeksiyon geliştiğinde hava ile dolu olan kısım sümüksü bir sıvıyla dolar. Bu sıvı mukus olarak adlandırılır.

Kulakta bulunan östaki borusu orta kulağı boğaza birleştirir ve yutkundukça ufak bir kanal açılır. Açılan kanal sayesinde havanın kolaylıkla dolaşması ve kulak içi ve dışı arasındaki basınç farkının kontrol edilmesi sağlanır. Orta kulak enfeksiyonunda östaki borusu fonksiyonel olarak açılmaz ve sıvı orta kulakta kalır. Orta kulakta oluşan sıvı boğaz ve burun tarafından gelen virüs ve bakterilere bulaşarak enfeksiyon oluşturur. Orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere nazaran çocukları daha fazla etkiler ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların ardından görülür. Orta kulak enfeksiyonu 10 yaş altı çocuklarda oldukça yaygın görülür. Her iki kulağı birden ya da tek kulağı etkileyebilir. Sigara içenlerde, sigara dumanına maruz kalanlarda ailede orta kulak enfeksiyonu görülen kişilerde hastalığın gelişme olasılığı daha yüksektir. Erişkin kişilerde üst solunum yolu hastalıkları orta kulak enfeksiyonun en önemli nedendir. Orta kulak enfeksiyonunda akut orta kulak enfeksiyonu, kronik orta kulak enfeksiyonu ve orta kulak nezlesi olmak üzere üç tipte görülür.

Orta Kulak EnfeksiyonuAkut orta kulak enfeksiyonu

Akut orta kulak enfeksiyonu birden bire gelişir ve en fazla 4-5 gün içinde ortadan kaybolur. Akut sözcüğü enfeksiyonun ciddiyeti için değil enfeksiyonun ne kadar sürdüğünü tarif eden bir kelimedir. Özellikle bebeklerde çok sık orta kulak enfeksiyonu gelişebilir. Bebeklerde bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla savaşacak kadar güçlü olmadığı için orta kulak enfeksiyonuna sık rastlanır. Enfeksiyon soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısı sonrasında bakteri kaynaklı olarak gelişebilir. Oluşan enfeksiyon beraberinde irin ya da kanama yaşanabilir. Ayrıca şiddetli basınç kulak zarının delinmesine yol açabilir. Kulak zarı delindiğinde birçok vakada kendiliğinden iyileşebilir. Şiddetli yaşanan orta kulak enfeksiyonu ateş, mide bulantısı, kulak ağrısı ve işitme kaybı gibi belirtilere yol açabilir.

Kronik orta kulak enfeksiyonu

Kulak zarı delinmiş ve kendiliğinden iyileşmemişse, başa alınan bir darbe sonucu delinmişse orta kulak enfeksiyonu kronik bir hal alabilir. Kronik orta kulak enfeksiyonu akut orta kulak enfeksiyonu kadar ağrıya neden olmaz. Fakat iyileşme süreci akut orta kulak enfeksiyonundan daha uzun olur ve sık aralıklarla nükseder. Kolesteatom gibi kulak hastalıkları da kronik orta kulak enfeksiyonuna yol açabilir.

Orta kulak nezlesi

Östaki borusunun tıkanması orta kulak nezlesine yol açabilir. Orta kulak nezlesinde kulak içindeki basınç dengelenemez, mukus orta kulakta toplanarak işitme kaybına yol açar. Östaki borusu alerji, lenf bezi şişmesi ya da enfeksiyon sebebiyle tıkanabilir. Özellikle çocuklarda daha sık görülür. Çocukların östaki borusu daha kısa olduğu için tıkanmaya daha meyillidir. Saman nezlesi gibi alerjik sorunu olan çocuklar orta kulak nezlesi için daha risklidir. Duyma kaybı orta kulak nezlesinin en önemli bulgusudur.

Orta kulak enfeksiyonu tedavisi

Orta kulak enfeksiyonu hangi tipte gelişirse gelişsin mutlaka tedavi edilemldiir. Aksi halde kalıcı duyma kaybı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Orta kulak nezlesinde en bilindik bulgu işitme kaybıdır ve bu durum özellikle çocukların sosyal gelişiminde problemlere yol açabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için çocuklarda enfeksiyondan şüphe duyuluyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Orta kulak enfeksiyonunda tedavide ilk önce enfeksiyonun kendiliğinden geçmes]]> Kulak Çınlaması https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-cinlamasi.html Wed, 07 Nov 2018 13:02:50 +0000 Kulak çınlaması, bir kişinin herhangi bir sebepten dolayı her iki kulağında yada kafatasında ara ara yada sürekli bir şekilde duyduğu tanımlayamadığı sese verilen addır. Kulak çınlamasında kişi kuş sesi, cırcır böc Kulak çınlaması, bir kişinin herhangi bir sebepten dolayı her iki kulağında yada kafatasında ara ara yada sürekli bir şekilde duyduğu tanımlayamadığı sese verilen addır. Kulak çınlamasında kişi kuş sesi, cırcır böceği sesi, ıslık sesi yada metal bir cisme vuruluyormuş gibi tam olarak neye benzediğini çözemediği sesler işitir. Ancak bu sesler etrafında olan değilde tamamen kişinin beyninde duyup kulaklarında oluşan sesler bütünüdür. Kulak çınlaması her yaştan insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır ancak daha fazla ileri yaşa sahip olan insanların daha fazla karşılaşacağı bir durum olabilir. Kulak içinde uğultu, hışırtı ve vınlama gibi sesler olduğu için kişiyi çok fazla rahatsız eder. Hatta kulak çınlaması çok ileri düzeye geldiği zaman kişiyi delirtecek düzeye bile getirebilir. Kulak çınlamasının ortaya çıkmasında bir çok sebep kendini gösterebilir. 


Kulak ÇınlamasıKulak çınlamasının sebepleri;
 • Kulak içinde ortaya çıkan herhangi bir enfeksiyon durumu yada orta kulak içinde sıvı birikmesi,
 • Kulak zarında meydana gelen delinme yada kulak içerisinde uzun süreli oluşan ve temizlenmeyen kulak kirleri,
 • Orta kulak bölgesinde bulunan kas ve kemiklerde ki kıkırdaklarda meydana gelen sertleşmeden dolayı ortaya çıkması,
 • Yüksek tansiyon, düşük tansiyon, şeker yada bu durumu tetikleyecek olan hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkması,
 • Herhangi bir kaza, bir patlama sonucu yada kulak bölgesine gelen bir darbeden dolayı oluşan hasar,
 • Sinir hali, aşırı öfkelenme, yorgunluk yada grip gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkması,
 • Şiddetli diş ağrısı ve buna bağlı olarak dişlerin çok fazla sıkılması durumunda ortaya çıkması,
 • Çok fazla gürültülü bir alanda bulunulması ve ve bu gürültünün şiddetinden dolayı ortaya çıkması,
 • Çene ve çene kaslarında meydana gelen herhangi bir bozukluk,
 • Diş protezi olan kişilerde protezin konumundan dolayı ortaya çıkması,
 • Kullanılmış olan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkması
Yukarıda saymış olduğumuz tüm durumlar kulak çınlaması durumunun ortaya çıkmasında oldukça etkili olmaktadırlar. Bu sebeplerin bazıları çok önemli sorunlar teşkil etmiyor olsa da bazıları çok önemli sorunlar ortaya çıkarabilir. Mesela tansiyon yada şeker gibi risk taşıyan hastalıkların belirtisi olarak kulak çınlaması durumu ortaya çıktığı zaman bu durum önemsenmez ve dikkate alınmaz ise çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı kulak çınlaması ortaya çıktığı zaman kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi olmalıdır. Ve bu durumun ortaya çıkmasını tetikleyen sorunun ne olduğunu anlayıp ona göre tedavi olamalıdır. 

Kulak çınlaması bazen çok kısa süreli olarak devam eder ve bu durum nadir olarak görünen bir durum olduğundan kişinin tedirgin olmasına gerek yoktur. Ancak kulak çınlaması uzun süreli ve devamlı bir şekilde devam eder ise işet o zaman ortada bir sorun olabilir ve vakit kaybetmeden gerekli olan önlemler alınmalıdır. Kulak çınlamasının ortaya çıkmasına engel olmak için kişi kulak içi temizliğine dikkat etmeli ve yüksek sesle müzik dinlemek gibi kulağı yoran işlemlerden uzak durmalıdır. Ayrıca kulak çınlamasına sebep olan bir diğer sebep olan sinir, öfke ve stres durumlardan uzak durularak bu durumun yani kulak çınlamasının ortaya çıkmasına engel olunmalıdır. Kulak çınlaması ortaya çıktığı zaman gerekli olan tetkikler yapıldıktan sonra doktor tavsiyesine göre verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır ve kulağa zarar verecek durumlardan uzak durulmalıdır.
]]>
Orta Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi.html Wed, 07 Nov 2018 17:30:41 +0000 Orta kulak iltihabı, daha çok çocukları etkileyen kulak zarı arkasında oluşan iltihaplanmadır. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında, östaki borusundaki uyumsuzlukta, bağışıklık sisteminin zayıf olması halind Orta kulak iltihabı, daha çok çocukları etkileyen kulak zarı arkasında oluşan iltihaplanmadır. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında, östaki borusundaki uyumsuzlukta, bağışıklık sisteminin zayıf olması halinde meydana gelen orta kulak iltihabı mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi halde hastalarda kalıcı işitme kayıplarına neden olabilir. Hastalarda üç farklı şekilde gelişim gösterebilir. Bunlar aniden gelişen iltihap, ataklarla seyreden iltihap ve ağrısız, tedaviye direnç gösteren orta kulak iltihabı şeklindedir. Orta kulak iç kulakla dış kulak arasında kalan bölümdür. Dış kulakla arasında zar bulunur. İltihaplanma bu zarın arkasında oluşur.

Orta kulak iltihabı belirtileri

Orta kulak iltihabı öncesinde hastalarda soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıkar. Burun akıntısı, burunda tıkanıklık ve akıntının sarımsı renkte koyulaştığı izlenir. Hastalarda fazla rahatsız edici olmayan baş ağrısı, boğaz ağrısı ortaya çıkar. Bu rahatsızlık çocukları daha fazla etkilediğinden, çocuklarda huzursuzluk, ağlama gibi durumlar gözlenir. Özellikle ağlama sırasında bebeklerin ellerini kulaklarına götürmeleri dikkat çeker. Bu kulaktaki ağrıdan dolayı yapılır. Bunun dışında kulaklarda kızarıklık gözlenir. Erişkinlerde olan orta kulak iltihabı ise, belirgin baş ağrısına neden olur.

Orta kulak iltihabı 3 yaş altı çocukların yarısını etkileyebilir. Çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa, rahatsızlığın tekrarlama olasılığı artar. Anne sütüyle 6 aydan fazla beslenen çocuklarda, orta kulak iltihabı geçirme riski azalır. Sigara içilen ortamda yetişen çocuklar daha riskli konumda olurlar. Çocukların kreş gibi toplu yaşamın içinde olması orta kulak iltihabı riskini arttırır. Mevsimin kış olması da enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. Orta kulak iltihabı erkek çocuklarını kızlardan daha fazla etkiler.

Orta Kulak İltihabıOrta kulak iltihabı tanısı nasıl yapılır

Hastanın otoskop denilen aletle kulak zarı muayene edilir. Bu esnada orta kulak iltihabı türüne göre değişik belirtiler tespit edilir. Bakterilerden kaynaklanan iltihapta kulak zarı şişmiş ve kızarık haldedir. Bazı hastalarda kulak zarında delik tespit edilir. Bu delikten sıvı sızıntısı olabilir. Gerektiği takdirde buradan kültür alınarak inceleme yapılır. Eğer östaki borusundaki tıkanıklık nedeniyle oluşan iltihaplanma varsa, bu durumda zarda dışa çökkünlük tespit edilir. Kronik iltihaplanmada hastaya işitme testi yapılır. Kulakta basınç artışı olursa, basınç ölçümü de yapılmalıdır. Orta kulak iltihabında tomografi çekilmesi tanıda önemli bir destektir.

Orta kulak iltihabı tedavisi nasıl yapılır

Hastaların tedavi planlaması orta kulak iltihabının şiddetine, ne zamandan beri devam ettiğine göre belirlenir. İlk aşamada işitme testi yapılır, orta kulak basıncı tespit edilir. Basınç arttıysa, orta kulakta sıvı birikimi ve enfeksiyon oluşur. Bunun oranı timpanogram tetkikiyle belirlenir. Bunlara göre bir tedavi planlaması yapılır.

Orta kulak iltihabı tedavisinde en fazla antibiyotik kullanılır. Yaklaşık 2 hafta kadar devam eden tedaviden başarılı sonuçlar alınır. Antibiyotik tedavisi yapılmadıysa ya da geç kalındıysa orta kulak arkasındaki kemikte iltihaplanma olabilir. Bu durumda cerrahi girişim gerekebilir. Eğer hastada ağrı olursa, bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Ayrıca östaki tüpü iltihabını, şişmesini önlemek, üst solunum yolu mukozasındaki hasarı amacıyla dekonjestanlar kullanılabilir. Orta kulak iltihabının tekrarlamasını önlemek için aşılardan yararlanılabilir. Bu tedavilerden sonuç alınamazsa, cerrahi müdahale kararı verilebilir.

Orta kulak iltihabı komplikasyonları nelerdir
 • Orta kulak iltihabında kulak arkasından mastoit denilen kemikte iltihap oluşabilir. Bu durumda hastalara daha uzun]]> Kulak Estetiği https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-estetigi.html Wed, 07 Nov 2018 22:29:34 +0000 Kulak estetiği, yapılma amacı genellikle kulaklardaki kepçe denilen deformiteyi düzeltmek, kulaktaki eksik kıvrımların yeniden şekillendirilmesi, büyük kulakların küçültülmesi içindir. Kulaklar yüzdeki estetik görünümü ta Kulak estetiği, yapılma amacı genellikle kulaklardaki kepçe denilen deformiteyi düzeltmek, kulaktaki eksik kıvrımların yeniden şekillendirilmesi, büyük kulakların küçültülmesi içindir. Kulaklar yüzdeki estetik görünümü tamamlayan unsurlardır. Bu tür şekil bozuklukları da doğumla birlikte ortaya çıkar. Kulak estetiği operasyonlarının yapılması için kulağın gelişimini tamamlaması beklenir. Bu dönem ise 5-6 yaşlarını bulur. Uzmanlar kulak estetiği operasyonun okul çağından önce yapılmasını tavsiye ederler. Bu çocukların ruhsal gelişimleri açısından önemlidir. Kulak estetiği yani otoplasti kişilerin hem kulaktaki şekil bozukluklarını düzeltir, hem de ruhsal durumlarının düzelmesini sağlar.

  Bebeğin anne karnında olduğu süreçte başlayan kulak deformitesi, bebeğin doğumundan hemen sonra görülebilir. Eğer kepçe kulak dediğimiz şekil bozukluğuna bebek doğduğu andan itibaren 72 saat içinde müdahale edilirse kulakların düzelmesi sağlanabilir. Çünkü bebeğe annesinden geçen östrojen hormonu bu dönemde etkindir ve kulakların kıkırdaklar yumuşaktır. Bunlar özel üretilmiş tellerle, bantlarla düzeltilebilir. Ancak bu sürede müdahale yapılmazsa, çocuğun 5-6 yaşına gelmesi beklenir.

  Kulak EstetiğiKulak estetiği hangi sorunları düzeltir
  • Kepçe kulak deformitesini
  • Lop ear denilen kulağın üst kısmının aşağıya ve öne doğru kıvrımlı olmasını
  • Cup ear denilen kulağın küçük olmasını
  • Shell ear denilen kulağın dış kenarında olan kurvatur, doğal kıvrımın ve çizgilerin olmamasını
  • Ayrıca kulak memesi sorunlarını, kulağın kazada kaybedilmesi ya da doğuştan olmaması halinde yeni kulak yapımı kulak estetiği sayesinde düzeltilebilir.
  Kulak estetiği ameliyatından önce

  Kulak deformasyonlarında ameliyat kararı almak bazen zor olabilir. Bu durumda en doğru yaklaşım bu alanda deneyimli olan estetik cerraha danışmaktır. Kulakların muayene edilmesinin ardından, sorunların nasıl düzeltileceği belirlenir ve ameliyat planı yapılır. Sorun sadece tek kulakta olsa bile, aralarındaki simetrinin sağlanması amacıyla iki kulak birden ameliyat edilir. Hastalara anesteziden, cerrahi işlemlere kadar her konuda gerekli bilgiler aktarılır.

  Kulak estetiği nasıl yapılmaktadır

  Kulak estetiği ameliyatı iki kulağa birden yapılır. Ameliyat çocuk hastalarda genel anesteziyle yapılırken, yetişkinlerde lokal anesteziyle yapılabilir. Başla kulaklar arasındaki açı 30-35 dereceye getirilir. Kulak arkasından açılan kesiyle bölgedeki kıkırdağa ulaşılır. Burada planlandığı gibi kıkırdakta törpüleme yapılarak kulak istenen duruma getirilir. Kesi yeri en sonunda eriyen dikişlerle kapatılır ve kulak başa yine özel dikişler kullanılarak sabitlenir. Kulakların üstüne baskılı sargı yapılır ve ameliyat sonlandırılır. Hastaların sorunu olmazsa aynı gün içinde taburcu edilirler. Kesi kulak arkasından yapıldığından, herhangi bir iz sorunu yaşanmaz. Ancak hastalar bandajın açılmasından sonra tenisçi bandı denilen özel bantları takmalıdır. Kulak estetiği kulaklardaki şekil bozukluklarında kalıcı bir düzelme sağlar. Kulaklardaki tam iyileşme ancak 1-2 ay içinde olur. Ancak kulakların yeni hali bandajların açılmasından sonra görülebilir. 

  Kulak estetiği ameliyatsız yapılır mı

  Yetişkinlerdeki kulak deformitelerinde iple kepçe kulak estetiği denilen yöntem kullanılabilir. Bu şekilde herhangi bir kesi yapılmadan kepçe kulak sorunu düzeltilebilir. Kulak derisine açılan ufak deliklerden özel bir alet yardımıyla geçirilen ip sayesinde kulak ve baş arası açısı ayarlanır. Burada bandaj, pansuman, dikiş ve sonrasında kontrol gibi işlemler yoktur. Üstelik hastalar kulaklarının yeni halini beğenmedikleri takdirde geriye dönüşü olan bir yöntemdir. Yani kulak estetiği ameliyatsız yapıldığında, kalıcı bir şekillendirme olmaz. Bu yöntemin tek d]]> Kulak Nezlesi https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-nezlesi.html Thu, 08 Nov 2018 13:41:21 +0000 Kulak Nezlesi, orta kulakta yapışkan sıvının birikmesi şeklinde görülen bir hastalıktır. Tıpta sekretuar otitis media, som yada efizyonlu otitis media olarak da bilinen bu hastalık genel olarak çocukluk dönemlerinin ikili yaşlar Kulak Nezlesi, orta kulakta yapışkan sıvının birikmesi şeklinde görülen bir hastalıktır. Tıpta sekretuar otitis media, som yada efizyonlu otitis media olarak da bilinen bu hastalık genel olarak çocukluk dönemlerinin ikili yaşlarında görülür. Patolojinin temelini oluşturan ise fonksiyon bozukluğu ve tuba tıkanıklığıdır. Tıkanıklığın orta kulağı kapalı bir boşluk haline getirmesi ile boşlukta bulunan hava emilir. Orta kulak basıncı düşer ve orta kulakta uzun süreli negatif basınç sonucu mukozasında salgı bezleri artar. Kulağın salgıladığı sıvı zamanla suyunu kaybederek katı ve yapışkan bir hal alır. Bu yüzden de tuba drejanı imkansızlaşır. Burada kısır döngüye giren orta kulağın kulak nezlesi de denilen bu hastalığa yakalandığı saptanır. Tek kulağı veya iki kulağı etkileyebilir. 

  Kulak Nezlesi Nedenleri, bu nedenler arasında yarık damar hastalığı, sinüzit hastalığı, enfeksiyon riski, alerji, kronik hastalıklar ve kronik adenotonsillüt gibi hastalıklar vardır. Tuba tıkanıklığı da bu hastalıklar arasındadır. Her hangi bir nedenle hava yerine sıvı, kan, efüzyoni iltihap da sebep olur. Kulakta görülen kitle, tümör, granülasyon dokusu ve kolesteatoma da kulak nezlesinin başlıca nedenleri arasındadır.

  Kulak Nezlesi
  Kulak Nezlesi Belirtileri,
  işitme kaybı hafif derecede olmakla beraber kişinin gözünden kaçabilir ve hasta bunu fark etmeyebilir. Tek kulakta olan belirtilerin gözden kaçması daha kolaydır böylelikle tedavi gecikir. Ciddi derecede görülebilecek kulak akıntıları görülebilir. Mukozada salgı artması ve kulak ağrısı en belirgin sebeplerinden birer tanesidir. Hafif işitme kaybının yanı sıra kulak basıncı gibi belirtileri de vardır. Küçük çocuklarda görülen işitme azalması kimi zaman konuşma bozukluğuna, zeka gelişimine ve konuşmanın gecikmesi gibi de belirtilerle karşımıza çıkabilir. Biraz daha büyük çocuklarda ise ders başarısının düşmesi ve davranış bozuklukları gibi görülür.

  Kulak Nezlesi Tedavisi, kişide görülen hastalığın belirtileri sonrası hemen bir doktora başvurulmalıdır. Genellikle otoskopik muayene de rektakte zar, deforme ışık üçgeni, mat ve orta kulakta hava sıvı görülebilir. Bu bulgularla tanı koyulabilir ise timpanometrik veya odimetrik ölçümlerle de tedavi desteklenmelidir. Testlerle hastalığın tedaviye cevabı ve gelişimi gözetim altında tutulabilir. Doktor tedavide öncelikli olarak antibiyotik kullanımı önerir. Bunun yanı sıra hastanın ağrı sorunu için ağrı kesicilerde yazabilir. Bu tedaviye cevap vermeyen hastaların kendilinden iyileşme göstermesi beklenemez. Telafi edilemez komplikasyon riski de vardır. Tedavisi yapılmayan ve kontrolsüz kalan hastalarda geri dönüşümü olmayan kemik eriten iltihap riski de söz konusudur. Erken müdahale ile kulağa havalandırma tüpü takılır. Az kullanılan bu tüpler 3 ile 6 ay içinde perforasyon bırakmadan kendiliğinden düşer. Kulak zarı bu hastalık sonucu orta kulağa yapışmış ise tüp yeterli kalmaya bilir ve cerrahi müdahale gerekir. Hastada görülen kronik adenotonsillit, sinüzit, yarık damar, alerji ve immün yetmezliği gibi hastalıklar var ise bunların da tedavisi uygulanmalıdır.  ]]>
  Kulak Kaşıntısı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-kasintisi.html Thu, 08 Nov 2018 21:31:05 +0000 Kulak Kaşıntısı, İnsan bedeninin beş duyu organlarından biride kulaktır. Kulak kaşıntısı birçok insanda görülen bir durumdur. Öyle güzel kaşınır ki insan adeta açıdan zevk alır gibi tatlı, tatlı kaşınır. Kulak kaş Kulak Kaşıntısı, İnsan bedeninin beş duyu organlarından biride kulaktır. Kulak kaşıntısı birçok insanda görülen bir durumdur. Öyle güzel kaşınır ki insan adeta açıdan zevk alır gibi tatlı, tatlı kaşınır. Kulak kaşıntısı özellikle kulakta oluşan mantar yani kronik dermatit olarak bilinen bir hastalıktır. Kulak kaşıntısı özellikle yaz dönemlerinde kişilerde fazla görülmektedir. Kulak kaşıntısının altında özellikler sıcak havalarda oluşan terleme ve havuz, deniz gibi kalabalık yerlerde çeşitli enfeksiyonlara maruz kalınması sonucunda sıklıkla oluşan bir durumdur. Kulak kaşınması toplum içerisinde yakışıksız ve çirkin bir görünüm olarak algılanmaktadır. Kulak kaşıntısı ilk zamanlarda fazla rahatsız etmese de ilerleyen durumlarda  kaşıntı yanı sıra kulakta ağrı ve hatta irinli akıntı oluşturan daha da ileriye gidildiği zaman kulakta işitme, duyu kayıplarına bile yol açabilmesi dahi söz konusudur. Kulak kaşıntısı diye basite almamak gerekir. Bu sebeple kulak kaşıntısı hastalığı bir an önce doktor tarafından tedavi edilmelidir. Bazı durumlarda kulak kaşıntısı bağışıklık sistemini zayıflatır. Ve kulak kaşıntısında şeker hastalığı bile etkin rol oynamaktadır. Özellikle enfeksiyonlara karşı kaşınan bölgenin fazla kaşınmaması ve sabırlı olunması gerekmektedir. Kulak kaşınma bölgesinde şişlik, ağrı, kızarıklık ve yara oluşmaktadır bu gibi durumlar görüldüğü anda acilen bir doktora görülmekte fayda olacaktır. Kulak kaşıntısında enfeksiyon ve dış kulak iltihabı en yaygın türlerdir. Özellikle yüzme  sporları ile meşgul olan yüzücülerde kulak kaşıntısı fazla görülmektedir. Hatta bu duruma yüzücü kulağı olarak isim bile konulmuştur.

  Kulak KaşıntısıKulak Kaşıntısı Nedenleri

  Kulak kaşıntısı nedenleri arasında en yaygını kulak mantarı enfeksiyonu ve hastanın gıda ya da herhangi bir maddeye göstermiş olduğu alerjik bünyesinin bulunmasıdır. Kulak kaşıntısının bir başka sebebi ise sık, sık kulak temizletmektir. Çok sık kulak temizlenmesi sonucu kulakta bulunan doğal nemlenme kaybolmakta ve kulakta kuruluk ve kaşıntı oluşur. Kulak kaşıntısında ayrıca böcek sokmaları, kulakta oluşan yaralar, deri alerjileri, egzama, uyuz ve saçkıran hastalıkları da kulakta kaşıntı yapmaktadır. 
  Kulak kaşıntısında alerjik nedenler arasında; Çeşitli boyalar, deterjanlar ve kozmetik ürünler, yiyecekler, endüstriyel kimyasallar, metal malzemeler, meşe ağaçları, zehirli sarmaşıklar böcek sokmaları gelmektedir.
  Kulak kaşıntısında bulaşıcı nedenler; Kulak enfeksiyonu, suçiçeği, saçkıran, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar olarak bilinir.
  Kulak kaşıntısında deri kaynaklı nedenler; Aşırı sıcak ya da soğuk, sedef hastalığı, ilaçlar, stres ve nörodermatit olarak bilinir.

  Kulak Kaşıntısı Tedavisi

  Kulak kaşıntısında tedavisi için en önemli durum kaşıntı nedenini belirlemektir. Bu sebeple kulak kaşıntısında etken alerjik bir durum ise bunun tedavisinde bağışıklık sistemin güçlendirici ilaçlar yad a beslenme uygulanmaktadır. Ayrıca kulak kaşıntısı sebebi mantar kaynaklı olmakta ise mantarın üremesini azalmak ve kontrol altına almak kortizonlu, yağlı damlalar kullanılmalı ya da antibiyotik türü ilaçlar ile müdahale edilmelidir. Kulak kaşıntısında bir çok ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçların başında antihistamin ilaçlar bulunur.

  Kulak Kaşıntısı Hastalığından Nasıl Korunuruz

  • Kulak içerisine kimyasal maddeler kaçırmamaya dikkat edilmeli
  • Kalabalık ortamlarda havuzlara girilmemeli ya ada kulak tıkacı kullanılmalı
  • Sadece banyo sonrasında kulak temizlenmeli
  • Kulak kaşıdıktan sonra asla kulak suyla temas ettirilmemeli
  • Zamanı geçmiş kulak damlaları kullanılmamalı
  • Alerjisi bulunan kişiler alerjenlerden uzak durması
  ]]>
  Orta Kulak https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak.html Fri, 09 Nov 2018 14:37:25 +0000 Orta kulak, kulak zarından sonra gelen bölümdür. Orta kulak kısmında sesin iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri vardır. Bu bölümde, geniz boşluğuna giden bir kanal bulunur. Bu kanala östaki borusu denir. Östaki bo Orta kulak, kulak zarından sonra gelen bölümdür. Orta kulak kısmında sesin iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri vardır. Bu bölümde, geniz boşluğuna giden bir kanal bulunur. Bu kanala östaki borusu denir. Östaki borusu normalde kapalı bulunup yutkunma ve esneme durumlarında açılır. Üst bölümünden kulak arkasında bulunan mastoid kemiğin hava dolu hücrelerine açılır. Orta kulak, kulak zarı yardımıyla dış kulağa, oval pencere yardımıyla iç kulağa bağlantı sağlar.  Ayrıca bu kanal yani östaki borusu yardımıyla, geniz boşluğuna yani yutağa açılır. Östaki borusunun ağzı, biz ağzımızı açtığımızda açılır ve içinden geçen hava kulağa girer. Böylece, havanın dış basıncı ile orta kulaktaki hava basıncı dengelenir ve kulak zarının yırtılması önlenir.

  Orta kulak, temporal kemik içinde altı duvarlı bir kemik boşluğundan oluşur. Ön iç bölümündeki östaki borusunun yardımıyla yatakla birleşir. Buda kulaktaki iç ve dıştan gelen basınçları dengeleme yönünden çok önemlidir. Orta kulakta bulunan önemli bölümlerden biri de kemikçikler kısmı olan çekiç, örs ve üzengi zinciridir. Çekiç, örs ve üzengi zar ile iç kulağın bağlantısını sağlar. Bu üç kemikçik vücutta bulunan en küçük kemiklerdir. Bu kemikçikler zara gelen titreşimi takriben 12,19 kat yükselterek, iç kulağın sıvısına iletirler. Çekiç kemiği zara yapışıktır haldedir. Örs, ortada bulunur, üzengi ise iç duvarda yapışıktır. Üzengi kemiğinin yapıştığı kısım oval pencere adını alır ve iç kulağa titreşimler buradan iletilir. Orta kulakta bunların dışında zarı gererek hassasiyeti çoğaltan Tensor timpani kası ve üzengi kası mevcuttur. Üzengi kası çok yüksek seslerin iç kulağa iletimini azaltmakla görevlidir. 

  Orta KulakOrta kulağın ana görevi
  • Orta kulağın görevi, ses dalgalarını dış kulaktan iç kulağa iletmektir.
  • Orta kulak, kulak zarının yardımıyla dış kulağa, oval pencere yardımıyla da iç kulağa bağlantı sağlar.
  • Orta kulağın ana işlevleri arasında havada ki ses dalgalarının etkin bir biçimde kokleaya sıvı-zar dalgaları şeklinde ileterek, iç kulağı şiddetli ses dalgalarından korumaktır.

  Orta kulak bu koruma işlemini yaparken, kulak zarı refleksi ile yapmaktadır.Kulak zarı refleksi tensor tympani kası ve stapedius kasını 40ms oranında gerdirip koklea içindeki kıllara ulaşan titreşimleri zayıflatır. 40 ms gök gürültüsü için yeteri kadar hızlı sayılır ama silahtan çıkan ses için çok yavaş sayılır. 

  ]]>
  Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-nasil-gecer.html Sat, 10 Nov 2018 00:31:48 +0000 Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer, Orta kulak iltihabı, kulak ile boğaz arasındaki yolun, çeşitli soğuk algınlıkları nedeniyle tıkanmasına, hava almamasına denir. Orta kulak iltihabında kulak çeşitli bakteri ve virüsler tara Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer, Orta kulak iltihabı, kulak ile boğaz arasındaki yolun, çeşitli soğuk algınlıkları nedeniyle tıkanmasına, hava almamasına denir. Orta kulak iltihabında kulak çeşitli bakteri ve virüsler tarafından tıkanır, bu tıkanma sırasında, tıkanan yerde iltihaplanma başlar, buda kulakta çok şiddetli bir ağrıyla kendini belli eder. Orta kulak iltihabı özellikle çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Orta kulak iltihabı akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut iltihap; boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra orta kulaktan, geniz boşluğuna geçen borunun şişip tıkanması sonucunda, bakterilerin buraya yerleşmesiyle meydana gelir. Kronik iltihap; 5-6 ayda 3-4 kez geçirilen orta kulak iltihabına verilen isimdir. Orta kulak iltihabının belirtileri de, fazla olduğu için teşhis erken konabilir. Mesela, kulakta dayanılmayacak kadar ağrı ve zonklama meydana gelir, bunun yanı sıra işitme kaybı ve yüksek ateşle kendini belli eder. İltihap zamanında kurutulmaz ise kronik bir soruna dönüşebilir, bu yüzden 4-5 günü geçen iltihaplanmalarda doktora gitmemiz gerekmektedir, iltihap yeni başladığı zamanlarda doktora gitmeden önce evde de bazı kompleksler uygulayarak, ilaçsızda kurtulmanız mümkün olabilir. Fakat evde uygulayacağınız kompleksler ile orta kulak iltihabı şikayetleriniz eğer geçmediyse, mutlaka doktora gidin, doktorun tavsiye edeceği çeşitli antibiyotikler ve kulak damlaları, bu hastalıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

  Orta Kulak İltihabı Nasıl GeçerOrta Kulak İltihabı Nasıl Geçer
  • Sıcak kompleks; İltihaplı kulak ağrısını azaltmak için en çok uygulanan yöntemdir. Kompleksi hazırlamak için pamuklu bir havluyu ısıtıp kulağın üzerine koyabilirsiniz, yada sıcak su dolu bir şişeyi bir beze yada havluya sarıp kulağınıza koyabilirsiniz. Sıcak suya batırılmış bir bezi iyice sıktıktan sonra kulağınızın üzerine koyabilirsiniz.
  • Soğan suyu; Bir soğanı iyice temizleyip soyduktan sonra, suyunu sıkıp hafif bir cezvede ılıtıp ara ara kulağınıza damlatırsanız, bu iltihabın dışarı akmasına yardımcı olacaktır.
  • Ilık zeytinyağı; Zeytinyağını, bir çay kaşığı kadar minik bir kaseye koyup, benmari usulü ılıtıp ara ara kulağınıza damlatabilirsiniz, bunun yanı sıra, zeytinyağının içine, aynı miktarda olmak üzere papatya yağı ve lavanta yağı da ekleyerek aynı şekilde benmari usulü ılıtıp ara ara kulağınıza damlatabilirsiniz, buda iltihabın yumuşayıp dışarıya akmasına yardımcı olacaktır.
  • Sarımsak suyu; Sarımsak başlı başına zaten doğal bir antibiyotik olduğu için iltihabın kurumasını sağlayacaktır. Sarımsağı da temiz bir kabın içinde güzelce ezip 1-2 damlada olsa suyunu çıkartıp sabah akşam kulağınıza birer damla olmak üzere kulağınıza damlatabilirsiniz.
  • Elma sirkesi; Elma sirkesi büyün enfeksiyonlara karşı büyük bir etkiye sahiptir. Fakat elma sirkesini kulağa damlatmak zararlı olabileceğinden dolayı, elma sirkesini bir pamuğa yada gazlı beze damlatıp, kulağınıza tıpa yapıp on dakika kadar bekleyin, daha sonra pamuğu çıkartıp, pamuğu koyduğunuz kulağınızın üzerine yatın.
  • Fesleğen; Fesleğen mikropları kırıcı bir özelliğe sahiptir, fakat fesleğenin de suyunu çıkartıp kulağımıza damlatmak pek iyi değildir, bunun yerine fesleğenin 1-2 damlada olsa suyunu çıkartıp, sadece ağrıyan kulağımızın kenarına sürmek yeterli olacaktır. Fesleğenin keskin kokusu da iltihabın akmasında etkili olacaktır.
  ]]>
  Kepçe Kulak Ameliyatı https://www.ortakulak.gen.tr/kepce-kulak-ameliyati.html Sat, 10 Nov 2018 10:22:19 +0000 Kepçe kulak ameliyatı, kulaklardaki şekil bozukluklarının, kepçe kulak denilen sorunun düzeltilmesi için yapılan estetik bir operasyondur. Kulakların kendisine özel kıvrımları, hatları olup, engebeli yüzeyleriyle dışarıdan m Kepçe kulak ameliyatı, kulaklardaki şekil bozukluklarının, kepçe kulak denilen sorunun düzeltilmesi için yapılan estetik bir operasyondur. Kulakların kendisine özel kıvrımları, hatları olup, engebeli yüzeyleriyle dışarıdan muntazam bir görünümleri olur. Fakat bu özel yapıda, kıvrımlarda, açılarında olabilecek herhangi bir sorunda kulakların değeri daha iyi anlaşılır. Çünkü yüzdeki estetik görünümün en önemli yapılarından birisi kulaklardır. Kepçe kulak denilen deformite kulak kepçesinin normal açısının dışında öne daha fazla eğilmiş olduğunda ortaya çıkar. Bazı durumlarda kulağın ön yüzündeki superior heliks adı verilen ana katlantı bile olmaz. Bu kulakların üst kısmının tam olarak düz olmasına neden olur. Bu şekil bozukluğu bazen halk arasında büyük kulaklar şeklinde tanımlanabilir. Fakat sorun bu değildir. Superior helcal katlantı yerinin olmaması kulaklara böyle bir şekil verir. Bu sorunlar kepçe kulak ameliyatı sayesinde kolayca, kalıcı şekilde düzeltilir.

  Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır

  Kepçe kulak ameliyatı kulağın arka kısmındaki alandan küçük bir kesiyle yapıldığı için, herhangi şekilde iz kalama sorunu olmaz. Buradan girilerek kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilir. Özel dikişler kullanılarak, katlantılar ideal konuma getirilir. Ameliyatta kullanılan teknikler kulakların tekrar eski halinde dönüşünü olanaksız kılar. Ameliyat her kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Yapılan işlemler iki kulağa birden uygulanır. Bu sonradan asimetrinin sağlanması için yapılır. Yani sorun tek kulakta bile olsa, iki kulak birden ameliyat edilir. Kulaklar şekillendirildikten sonra bandajlanarak operasyon tamamlanır. Birkaç gün sonra bandajlar açıldığında, kulaklar kızarık olabilir, biraz morluk oluşabilir. Fakat kulak yapısı oldukça hızlı iyileşir. 4-5 gün süreyle kulakların her türlü darbeden korunması, 3 ay kadarda şiddetli travmalardan korunması gerekir. Kesi yeri kulağın arkasında olduğundan, görünürde izde kalmaz. Buna arkadan bakanlar bile farkına varmaz.

  Kepçe Kulak AmeliyatıKepçe kulak ameliyatı ne zaman gerekli olur

  Kulak kepçesinin kendine has şekli anne karnında tamamlanır. Bu nedenle kepçe kulak denilen şekil bozukluğu da anne karnında olur. Bebek doğduktan sonra kepçe kulakları hemen fark edilebilir. Ancak kulak gelişimine bir süre daha devam eder. Bu çocukluk döneminde 5-6 yaşına kadar sürer. Kepçe kulak sorunu daha çok kulak kepçesinin başa yakın olan çanak biçimindeki konkada büyümeyle, baş ve kulak arasındaki açının fazlalaşmasıyla ya da kulak kepçesindeki kıvrımların istene şekilde oluşmaması yüzünden meydana gelir. Bunlar doğuştan var olduğu için, çocuklar gelişim döneminde yaşıtları tarafından kepçe, çanak anten gibi yakıştırmalara maruz kalırlar. Eğer kepçe kulak ameliyatı okul öncesinde yapılmazsa, çocuklarda sosyal yaşamdan kaçınma, ruhsal sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ameliyatın okul çağından önce yapılması zorunlu olur.

  Kepçe kulak ameliyatı riskli olur mu

  Bu estetik operasyonun riski oldukça azdır. Buna rağmen cerrahi bir girişim olduğundan potansiyel riskleri vardır. Bunlar arasında kanama, hematom ve enfeksiyon riski bulunur. Bu tür riskler ameliyattan önce  hastalara ve ailelere aktarılır. Kepçe kulak ameliyatı genellikle küçük çocuklara uygulanır. Ancak yetişkinlere de yapılabilir. Daha önceden ameliyatı ertelemiş olan her yaştan kişiye güvenle uygulanabilir.

  Kepçe kulak ameliyatı kalıcı etkiye neden olur mu

  Kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi için en güvenli yöntem ameliyattır. Sadece ameliyatın ardından 2-3 mm kadar açılmalar olabilir. Fakat bunun oranı % 1-2 kadardır. Daha sonradan yapılan revizyon operasyon sayesinde kolayca düzeltilebilir. Ameliyattan sonra kısa bir süre kulaklarda kızarıklık olabilir. Ancak bunun farkına sadece hastal]]> Sürekli Kulak Çınlaması https://www.ortakulak.gen.tr/surekli-kulak-cinlamasi.html Sun, 11 Nov 2018 01:53:24 +0000 Sürekli Kulak Çınlaması; Kulak çınlamasını, insanlar kendi arasında biri beni söylüyor diye yorumlar fakat, tıp dilinde kulak çınlamasına ‘tinnitus’ adı verilir ve genel olarak, nemsiz olan bu çınlamalar, nadiren de olsa a Sürekli Kulak Çınlaması; Kulak çınlamasını, insanlar kendi arasında biri beni söylüyor diye yorumlar fakat, tıp dilinde kulak çınlamasına ‘tinnitus’ adı verilir ve genel olarak, nemsiz olan bu çınlamalar, nadiren de olsa altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Çınlama sürekli bir şekilde görülse de uykusuzluk, konsantre bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere sebep oluyorsa veya herhangi bir biçimde günlük yaşantıda sorun yaratmaya başladıysa, kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekir.

  Kulak çınlamasından şikayetçi olan insanlar çınlamayı değişik şekillerde, ancak kendilerine göre tarif edebilirler çünkü genellikle bu ses dışarıdan duyulamaz. Uğuldama, vızıltı, vınlama, çınlama biçiminde şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta ya da bazen de kafanın içerisinde duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur. Kulak çınlaması çoğu zaman başkaları tarafından duyulamaz fakat ender de olsa, dışarıdan da duyulabilen çınlamalar olabilmektedir. Sıra kulak çınlamasının neden kaynaklandığına geldiği zaman, sayılabilecek belli başlı sebepler olmasına karşın, bazı çınlamaların kaynağının net olarak belirlenemediği de olur. Bazı belli başlı sebepleri şunlardır;

  • İşitme Kaybı
  • İç kulaktaki hücrelerin zarar görmüş olması
  • Kulakta kir birikmesi
  • Kulağı fazla bir şekilde etkileyen hastalıklar
  • Kulak kemiğinde oluşan değişimler
  • Kansızlık
  • Hormonal değişiklikler
  • Meniere hastalığı

  Sürekli Kulak ÇınlamasıTedavisi;

  • Sürekli çınlaması olan kişiler, sessiz ortamda durmaktan kaçınmalıdır. Özellikle geceleri sessiz ortamda açılan kısık sesli bir müzik, çoğu hastanın çınlamasını baskılar ve rahatsızlık verici olmasını engeller.
  • Çınlama etkisizleştirme terapisi adı verilen bir teknik ile hastaya bilinçaltında çınlamanın sağlığına bir zarar oluşturmadığı öğretilebilir ve çınlamaya karşı hasta kendini yeniden koşullandırabilir. Böylece, hastanın çınlama sesi ile baş etmesi ve bir süre sonra sesin daha kısık olarak algılanması sağlanır.
  • Çınlama maskeleyici cihazlar kullanılabilir.
  • Soft lazer uygulamaları yapılabilir.
  ]]>
  Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-bitkisel-tedavi.html Sun, 11 Nov 2018 05:47:52 +0000 Orta kulak iltihabi bitkisel tedavi, kulak şikayetleri içerisinde yer alan orta kulak iltihabının tedavi edilmesi gerekir. Bu şikayetlerde vakit kaybetmeden doktor kontrolü gerekir. İhmal edilmeyerek vakitlice tedavi edilmesi ile iltiha Orta kulak iltihabi bitkisel tedavi, kulak şikayetleri içerisinde yer alan orta kulak iltihabının tedavi edilmesi gerekir. Bu şikayetlerde vakit kaybetmeden doktor kontrolü gerekir. İhmal edilmeyerek vakitlice tedavi edilmesi ile iltihaplanma giderilir. İhmal edilmesi halinde kulak duyusunun kaybına neden olur. Antibiyotik tedavi ve damlalar ile iltihaplanma giderilirken; evde yapılacak uygulamalar sayesinde bu şikayetin kolaylıkla geçmesi sağlanır. Tıbbı tedavinin yanında doğal yöntemler kullanılarak bu şikayetin giderilmesi mümkündür.

  Orta kulak iltihabı için bitkisel tedavi yöntemleri

  Fesleğen ile tedavi, orta kulak iltihaplanması tedavisinde fesleğen etkili çözümdür. Fesleğen bitkisinin iyice ezilerek suyunun çıkartılması gerekir. Sonra kulağın üzerine sürülerek hafif mesajlar yapılması halinde bu bölgenin fesleğen suyunu emmesiyle, orta kulak iltihabının giderilmesi sağlanır. Ayrıca fesleğenin suyunu Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak pamuk yardımıyla kulağın çevresine veya dış kısımlarına sürerek masaj yapılması halinde bu bölgede bulunan iltihaplanmanın kuruması sağlanır. Bu uygulamayı günde iki kere yapmak yeterli olacaktır.

  Orta Kulak İltihabı Bitkisel TedaviZeytinyağı uygulaması, orta kulak enfeksiyonunda zeytinyağı uygulaması oldukça etkili bir yöntemdir. Kulak enfeksiyonlarının östaki borusunu tıkaması ile zeytinyağı bu bölgedeki tıkanıklığın açılmasını sağlar. Zeytinyağını hafifçe ısıtarak kulağın içerisine bir kaç damla damlatılması gerekir. Böylelikle kulakta bulunan kirin yumuşaması sağlanırken; kulağa zarar vermeden kulak çöpüyle hafifçe bu kirlerin dışarı alınması sağlanır. Böylelikle orta kulak iltihaplanmalarında azalma sağlanmış olur.

  Kuru soğan uygulanması, orta kulak iltihabının giderilmesi için soğan etkili yöntemler arasında bulunur. Kulak enfeksiyonun ve iltihaplanmaların giderilmesi için kullanılırken; soğanın 10 dakika kadar pişirilmesi ardından, ılıdıktan sonra soğanın suyunun çıkartılması sonrası kulağa birkaç damla damlatılması ile burada bulunan iltihabın kuruması sağlanır. Bu yöntem oldukça etkilidir günde 1 kez bu uygulamayı yaparak,kulakta bulunan iltihaplanmanın giderilmesi desteklenir.

  Çay ağacı yağı uygulaması, orta kulak iltihabının giderilmesi için oldukça etkilidir. Çay ağacı güçlü bir yağdır ve kullanmadan önce mutlaka gerekli bilgilerin sağlanması gerekir. Bu uygulama için iki damla çay ağacı yağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak iltihap bulunan kulağa damlatılması gerekir. Uygulama beş dakika kadar kulakta durdurduktan sonra yan yatarak dışarı doğru akması sağlanır. 2 Bu uygulama ile orta kulakta bulunan iltihaplanmanın giderilmesi sağlanır.

  Elma sirkesi uygulaması, orta kulak iltihabının giderilmesinde etkili yöntemlerden biridir. Elma sirkesini su veya aynı oranda alkol ile karıştırarak bir parça pamuğu batırıp kulağın etrafına sürerek bu uygulama yapılır. Elma sirkesi sayesinde orta kulakta bulunan iltihaplanmaların giderilmesi desteklenir.

  Tuz uygulaması, orta kulak iltihabının giderilmesinde etkin yöntemlerden biridir. Bir fincan tuzu tavada ısıtarak bir tülbentin içerisine koyup ağzını iyice bağlamak yeterlidir. İstenilen sıcaklığa geldiğinde tuz bulunan tülbenti kulağın üzerine koyarak 10 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Gün içerisinde ağrı olduğu zaman bu uygulamayı tekrar etmekte hiçbir sakıncası yoktur. Bu sayesinde hem şişliğinin giderilmesi hemde ağrının azalması desteklenir. Böylelikle orta kulak iltihabının kurutulması sağlanır.

  Sıcak kompres uygulaması, orta kulak iltihabında oldukça etkili yöntemlerden biridir. İltihaba bağlı olarak kulakta sancılar görüldüğü zaman kulağı sıcak uygulama yapılması bu bölgede bulunan a]]> Kulak Bölümleri https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-bolumleri.html Sun, 11 Nov 2018 09:38:54 +0000 Kulak Bölümleri, insan vücudunun bir parçası işitme ve denge organımız olan kulak farklı başlıklar halinde incelenir. Bu organımızla ses dalgalarının belli bir bölümünü algılayabiliriz. Kulak bölümleri dış kulak, orta k Kulak Bölümleri, insan vücudunun bir parçası işitme ve denge organımız olan kulak farklı başlıklar halinde incelenir. Bu organımızla ses dalgalarının belli bir bölümünü algılayabiliriz. Kulak bölümleri dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak 3 başlıkta incelenir.

  Dış Kulak, kulak kepçesi, kulak yolu ve kulak zarından oluşmaktadır. Kulak kepçesi dediğimiz kulağın dışında görülen geniş ve kıvrımlı yapıdır. Kıkırdaktan oluşan kulak kepçesi esnek yapıdadır. Kulak kıvrımları sesi toparlamaya ve sesin hangi yönden geldiğini algılamamıza yardımcı olur. Kulak kepçesinin alt kısmında ise kulak memesi dediğimiz içi yağ ile dolu kısım vardır. Kulak yolu, kulak kepçesiyle kulak zarı arasında yer alan hafif ölçüde kıvrık ve silindirik bir borudan oluşur. iç yüzü mukoza tabakası ile kaplı olur üzerinde ise kıllar ve yağ bezleri bulunur. Burada bulunan mukoza da salgılanan yapıya ise kulak kiri denir. Salgılanan sıvılar kulak yolu çevresini kaygan ve yumuşak olmasını sağlar. Kulak zarı ise kulak yolunun sonunda yer alır. İnce, saydam ve esnek bir zar yapısından oluşmaktadır. Kulak yolu ile gelen ses dalgalarını, titreşerek, orta kulağa iletir. 

  Orta Kulak, şakak kemiğinin içerisinde bulunan bezelye büyüklüğünde bir odacıktan oluşur. Görevi ise dış kulaktan gelen ses dalgalarını iç kulağa iletmekle görevlidir. Kulak zarı yardımıyla dış kulağa, oval pencere yardımıyla da iç kulağa bağlanmaktadır. Orta kulakta kulak zarı, çekiç, örs ve üzengi kemikleri bulunmaktadır. Kulak zarını titreten ses dalgaları önce çekiç'den sonra örs ve üzengi olmak üzere sırası ile geçer. Orta kulağı yutağa bağlayan boruya denir. Kulak zarının her iki tarafında bulunan östaki borusunun dış kulak ile orta kulak arasında ki hava basıncını dengelemeye ve kulak zarının yırtılmasını önler. 

  Kulak Bölümleri
  İç Kulak,
  orta kulak buraya oval pencere ile bağlıdır. İç kulak ile oval pencerenin birleştiği yerde tulumcuk bulunur. Orta kulaktan gelen ses titreşimlerini alan ve salyangoza ileten organa dalız denir. Buraya bağlı üç yarım daire kanalı vardır. Kanalların içinde andonelf denilen bir sıvı vardır. İç kulak işitme ile ilgili bir kısımdır ve kohlea yani salyangoz ismini alır. Salyangoz da işitme duyu hücrelerinin bulunduğu kanala ise korti organı denir. Birbirinden ince görülen beyincik ile vücudun dengesini sağlayan içi sıvı ile dolu 3 kanal vardır. Bu kanallara yarım daire kanalları denir. Üstte bulunan kanal oval pencereye bağlı olan vestibular kanal olarak adlandırılır. Altta bulunan kanal ise yuvarlak pencereye bağlı olan timpanik kanaldır. Bu iki kanalın içinde de perilenf sıvısı bulunmaktadır. Orta da bulunan kohlear dediğimiz kanalda ise endolenf sıvısı salgılanır. Altta bulunan taban zarına bağlı olan almaç hücrelerinin üst kısmında tüyler bulunur. Bu ince tüyler örtücü zarın içine gömülüdür. Beyne giden işitme sinirlerine ise corti organı bağlıdır. Kulak kepçesi tarafından toplanan ses işitmenin olabilmesi için iç kulağı titretmesi gerekir.]]>
  Kulak Çınlaması Nasıl Geçer https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-cinlamasi-nasil-gecer.html Sun, 11 Nov 2018 16:19:37 +0000 Kulak çınlaması nasıl geçer, kulak çınlaması denen olgu kafanın içindeki seslerin bir yansımasıdır. Buna tinnitus adı verilir. Halk arasında ise kulak çınlaması olarak tanımlanır. Yaygın şekilde insanları etkileyen bu so Kulak çınlaması nasıl geçer, kulak çınlaması denen olgu kafanın içindeki seslerin bir yansımasıdır. Buna tinnitus adı verilir. Halk arasında ise kulak çınlaması olarak tanımlanır. Yaygın şekilde insanları etkileyen bu sorunda sesler ince ya da kalın olarak çınlama şeklinde duyulur. Çınlama belli bir süre devam ettiğinden oldukça rahatsızlık verir. Devamlı hale gelirse dikkat bozukluğuna, uykusuzluğa, halsizliğe neden olabilir. Bu durumda kulak çınlamasının geçmesi, tedavi edilmesi için hastaların kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygundur. Kulak çınlamasında sesleri sadece çınlamayı yaşayan kişi duyabilir. Sadece çınlamayı özellikle dinleyen biri olursa, bazılarını o da duyabilir. Bunlar objektif tinnitus denilen çınlamalardır. Bu türde olanlar damar anormalliğinden, kas kasılmasından dolayı oluşabilir.

  Subjektif tinnitus yani sadece kişinin kendinin duyduğu kulak çınlamalarının sebepleri ise farklıdır. Bunların sebepleri arasında en bilineni kulak kiridir. Bunun dışında orta kulak kemiklerinde eklem yeri sertleşmesi, enfeksiyon, kulakta sıvı birikimi gibi sebeplerde çınlamada etkili olabilir. Baş ve boyun damarlarındaki genişleme, denge ve işitme sinirlerindeki tümör gibi etkenlerde kulak çınlamasına neden olabilir. Bu yüzden kulak çınlaması nasıl geçer, neler yapılmalı konusunda çınlamanın sebebini bulmak önemlidir. Kulak çınlamasının en fazla rastlanan nedenleri işitme sinirlerinin uçlarındaki hasardır. Bunlar mikroskopta görülebilir. Sinir uçlarının sağlıklı olması demek, duymanın sağlıklı bir şekilde yapılması demektir. İleri yaşta kulak çınlaması oluşmasına neden olabilir. Duyulan yüksek frekanslı sesler, yüksek sesli müzikler kulağın çınlamasına yol açabilir. Bu yüzden kulak çınlamasının gerçek nedeni önemlidir.

  Kulak Çınlaması Nasıl GeçerKulak çınlaması nasıl geçer

  Kulak çınlamasını geçirebilecek özel bir yöntem yoktur. Çınlamayı geçirmek için öncelikle buna sebep olan etkenin belirlenmesi gerekir. Bu yüzden hastalara denge testleri yapılır, röntgen çekilir. Bazı kişilerdeki kulak çınlamasında ilaç kullanılabilir. Eğer yapılan araştırmalar kulak çınlamasına neden olan etkeni tespit edemezse, bazı önlemler alınarak bundan kurtulmaya çalışabilirsiniz.
  • Yüksek sesle müzik dinlememek
  • Kan basıncının devamlı şekilde kontrol altında tutulması
  • Kan dolaşımın düzenlenmesi amacıyla egzersizlerin yapılması
  • Dolaşım sisteminin etkilenmemesi için beslenmede tuz alımının kısıtlanması
  • Kahve, kola, sigara gibi sinir sistemini uyaran etkenlerden uzak durmak
  • Gerginlikten ve sinirli ortamlardan uzak kalmak
  • Bu önlemler arasında sesten kaçınılmamalıdır. Çünkü ses insanları sağır etmez. Buna rağmen ses maskeleme gibi önlemler alınabilir.
  • Yorgunluktan kaçınılmalı, düzenli aralıklarla dinlenmelidir
  Kulak çınlaması için maskeleme

  Kulak çınlaması sorunu kişilerde sessiz ortamlarda daha fazla etkili olur. Kulak çınlaması olduğunda, aynı anda bir saat tıklaması bile olsa kişi daha fazla rahatsız olur. Bu nedenle sorunu olan kişilerin müziği alçak sesle dinlemesi faydalı olabilir. Statik bir ses hastaların rahatlamasını sağlayacaktır. Bu nedenle kulak çınlamasını geçirmek için rahatlatıcı ses verecek elektronik cihazlar kullanılır. Kulak çınlamasını maskeleyecek işitme cihazı içine bu tür bir elektronik ürün yerleştirilir. Böylece hasta rahatsız olmadan ses üretilir ve hasta kulak çınlamasını umursamaz duruma gelir.
  ]]>
  Kulak Mantarı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-mantari.html Mon, 12 Nov 2018 01:57:36 +0000 Kulak Mantarı, otomikoz olarak da bilinen kulak rahatsızlığı dış kulak da bulunan mantarların nem ve sürekli su ile temasından dolayı üremesiyle oluşur. Dış kulak da bulunan mantar sporlarının nemli kalması sonucu üreyen ma Kulak Mantarı, otomikoz olarak da bilinen kulak rahatsızlığı dış kulak da bulunan mantarların nem ve sürekli su ile temasından dolayı üremesiyle oluşur. Dış kulak da bulunan mantar sporlarının nemli kalması sonucu üreyen mantarlar özellikle yaz aylarında çok sık görülmektedir. Yaz aylarında sık sık yapılan banyo sonrası kulağın ıslak kalması ve denize girenlerin kulak kuruluğuna dikkat etmemeleri kulak mantarına neden olmaktadır.  Kulak mantarı dış kulak ve orta kulak da meydana gelen iltihaplanma sonucunda sıkça görülmektedir. Kulak mantarı tek kulak da görülebildiği gibi her iki kulakta da görülebilir. Kulak mantarına neden olan en önemli etken kulağa kaçan suyun tekrar çıkarılmaması ve kulağın kurulmaması mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Kulak mantarı basit bir rahatsılık değildir. Gerekli önlemler alınmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir.  Mantar oluşumu başladığı andan itibaren tedaviye başlanılmalıdır.  Kulak mantarı yaşayan kişiler kulağını karıştırmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü kuşak karıştırılması mantarın derinliklere nüfus etmesine nede olur. Bu durumda kulaık da hem kaşıntıya hemde ağrıya neden olur. 

  Kulak MantarıKulak Mantarının Belirtileri
  Kulak mantarının tedavi edilmesi ve verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırmak için erken tanı konulması gerekmektedir. Kulak mantarının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Kulakta ani ağrı olması ve bu ağrıların şiddetinin artırarak sürekli hale gelmesi
  • Kulaklarda tıkanıklık olması
  • Kulak kaşıntısı
  • Kulak uğuldaması 
  • Kulakta süte benzer bir akıntının gelmesi 
  • Kulağın şişmesi gibi belirtilerin görülmesi kulak mantarının habercisidir. 
  Kulak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır
  Mantar tedavisinde temizlik son derece önemlidir. Öncelikle kulak temizliğine dikkat edilmelidir. Kulak mantarına neden olan enfeksiyon ortadan kaldırılmadıkça uygulanan tedavinin herhangi bir önemi kalmaz.  Enfeksiyon ortadan kaldırılmadan uygulanılan tedavilerde hastalık geçiyor gibi gözükse de mantar oluşumu kısa bir süre sonra tekrarlayabilir. En azından haftada bir kez aspiratörle temizlenmelidir. Tedavi yaklaşık yirmi gün kadar sürebilir.  Aspiratör tedavisi ile kulak temizlendikten sonra tedavi sürecine başlanılabilir. Tedavi için özel ilaç kullanımına ya da antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Kulak mantarı için genellikle lokal tedavi tercih edilmektedir. Tedavi için genellikle damla kullanılmaktadır.  Tedavi sürecinde ve tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken şey kulağın temiz tutulmasıdır. Çünkü mantar her ne kadar geçmiş gibi görünse de tekrarlama olasılığı çok yüksektir.  Tedavi süreci için mantar türünün bir önemi yoktur. 
  ]]>
  Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/yetiskinlerde-orta-kulak-iltihabi.html Tue, 13 Nov 2018 01:28:33 +0000 Yetişkinlerde orta kulak iltihabı, tüm yaş grubunda görülebilen orta kulak iltihabı, daha çok grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar tarafından tetiklenen bir rahatsızlıktır. Orta kulak iltihabı akut, kro Yetişkinlerde orta kulak iltihabı, tüm yaş grubunda görülebilen orta kulak iltihabı, daha çok grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar tarafından tetiklenen bir rahatsızlıktır. Orta kulak iltihabı akut, kronik ve kulak nezlesi olmak üzere üç tipte meydana gelir. Orta kulak, kulak zarının arkasında kalan bölümdür. Orta kulakta sesi kulak zarına ileten üç kemik bulunur. İç kısmı hava ile doludur. Fakat iltihaplanma olduğunda hava dolu kısım mukus adlı sıvıyla dolar. Bu durumda ağrı, ateş, mide bulantısı ve işitme kaybı gibi şikayetler meydana gelir.

  Yetişkinler orta kulak iltihabı belirtileri

  Orta kulak iltihabına daha çok çocuklarda rastlansa da yetişkinleri de etkileyen bir rahatsızlıktır. Daha çok soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklarla bir arada görülür. Belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Orta kulak iltihabı burun akıntısıyla beraber başlayabilir. Burun akıntısı sarımtırak ya da şeffaf bir renkte olabilir. Eğer zamanında önlem alınmazsa akıntı kulağa sıçrayabilir.
  • Burun akıntısısıyla birlikte burun tıkanıklığı yaşanabilir. Bu gibi durumlarda orta kulak enfeksiyonu daha hızlı oluşum gösterir. Burun akıntısı yeterince olmadığında akıntı kulağa vurur.
  • Orta kulak enfeksiyonu boğaz ağrısı, ateş ve geniz akıntısı yaşanabilir.
  • Soğuk algınlığına bağlı enfeksiyon yaşanıyorsa kulağa vurması 4-5 gün sürer.
  • Orta kulak iltihabı baş ağrısı ve uykusuzluk gibi belirtilere yol açabilir.
  • İleri derecede yaşanan orta kulak iltihabında kulaktan sarı renkte bir akıntı gelebilir.
  • Baş dönmesi, baş ağrısı, kulak ağrısı, kusma, mide bulantısı, iştah kaybı, sinirlilik ve otore görülebilecek diğer belirtiler arasında yaşanır.

  Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabıYetişkinlerde orta kulak enfeksiyonu nasıl tedavi edilir

  Orta kulak enfeksiyonu için yukarıda sayılan belirtiler yaşanıyorsa vaki kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Gerekli araştırmalar yapılarak kesin tanı konulabilir. Tanıdan sonraki süreç doktor takibiyle devam eder. Hastanın sağlık durumu, yaşı, hastalığın boyutu, hastalığın ne zamandır devam ettiğine bağlı tedavi seçenekleri uygulanır. Orta kulak enfeksiyonu hastada ağrıya ve ateşe neden oluyorsa başlangıçta ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar reçete edilir. Ardından enfeksiyona yol açan etkenleri yok etmeye yönelik tedaviye başlanır. Hastalığın boyutuna göre antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bazı uzmanlar sadece ağrı kesici ilaç tedavisiyle orta kulak enfeksiyonunun kendiliğinden geçmesini bekler. Eğer enfeksiyon 7-10 gün içerisinde geçmezse antibiyotiğe başlayabilir. 

  Yetişkinlerde orta kulak enfeksiyonunda evde tedavi

  Sıcak su: Sıcak su torbasına kaynar su doldurularak sorunlu kulak üzerine gelecek şekilde yatılır. Sıcak su torbası kulağın ısınmasını sağlar ve kulak dokusunun gevşemesine yardımcı olur.

  Fesleğen: Fesleğen bitkisinin mikrop kırıcı özelliği vardır. Fesleğen incecik doğranarak suyu çıkarılır. Elde edilen su kulak etrafına sürülür. Dışarıdan enfeksiyonun dağılmasını kolaylaştırır.

  Soğan suyu: Çiğ kuru soğanın suyu çıkarılarak bir damla kulağa damlatılır. Enfeksiyon ortadan kalkana kadar günde 2 defa tekrarlanabilir.

  Elma sirkesi: Enfeksiyonlara karşı etkili olan elma sirkesi bir parça pamuğa dökülerek kulağa tıkanır. Yaklaşık 10 dakika bekletilerek kulaktan alınır ve sorunlu kulağın üzerine yatılır.

  Sarımsak: Sarımsak antibiyotik etkisi sayesinde orta kulak enfeksiyonuna karşı iyi gelir. Doğal bir kulak damlası olarak kullanılabilir. Sarımsak damlası eczane ya da aktarlardan temin edilebilir. Ayrıca evde de sarımsak damlası yapılabilir. Bir miktar zeytinyağı ısıtılarak ocaktan alınır. Üzerine 1 diş sarımsak eklenip, ezilir. Karışım ılıdıktan sonra 1-2 damla kulağa damlatılır.]]> Kulak Zarı Ameliyatı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-zari-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 00:14:30 +0000 Kulak zarı ameliyatı, orta kulağı dış ortamdan ayıran ve hava geçirmeyen özellikte olan, bir cm den daha fazla çapı bulunan kulak zarındaki deliğin kapatılması için yapılmaktadır. Bu tür delikler genellikle çocukluk çağı Kulak zarı ameliyatı, orta kulağı dış ortamdan ayıran ve hava geçirmeyen özellikte olan, bir cm den daha fazla çapı bulunan kulak zarındaki deliğin kapatılması için yapılmaktadır. Bu tür delikler genellikle çocukluk çağında oluşur. Delikler ufak olduğu için kendiliğinden kapanabilir. Ancak düzelmezse kulak içinde oldukça ciddi iltihaba neden olabilir. Bunun dışında uçağa binmeyle, şiddetli patlamaya maruz kalmakla, travmayla, kulağa yabancı maddelerin sokulmasıyla da kulak zarı delinebilir. Zardaki delik küçük olduğunda yapılan ameliyatta sadece delik kapatılır. Delik büyük olursa, orta kulaktaki kemikçiklerdeki sorunda ameliyat kapsamına alınır.


  Kulak zarı ameliyatı niçin yapılır

  Ameliyatın amacı kulak zarının işlevini yerine getirmesini sağlamaktır. Bu sayede dış kulak yoluna kaçan su orta kulakta iltihaba yol açmaz. Ayrıca kişinin işitme kalitesini arttırma amacını taşır. Zardaki delik kapatıldığında kulak zarındaki titreşim yüzeyi artar ve ses dalgalarının titreşimi daha mükemmel olur. Kulak zarı ameliyatı orta kulak iltihabı nedeniyle oluşabilecek beyin apsesi, yüz felci ve menenjit gibi hastalıkları da önler.

  Kulak zarında delik orta kulak enfeksiyonlarından dolayı oluşabilir. Kulağın içine yabancı maddelerin sokulmasıyla, ses travması, yüksek basınç gibi etkenler yüzünden de zar delinebilir. Bu tür kalıcı delikler mutlaka kulak zarı ameliyatı yapılarak kapatılmalıdır.

  Kulak Zarı AmeliyatıKulak zarı ameliyatı nasıl yapılır

  Ameliyatta darbe nedeniyle oluşan taze deliklerle küçük deliklerde, çevresi tazelenip uyarılır. Bazen yeni deliğin kenar uçları yakınlaştırılır ve iyileşme sağlanır. Zarın iyileşmesinde içeride kalıp vazifesi görecek oldukça ince bir parça yapıştırılır. Daha sonra zar kapanınca bu parça dışarıya çıkarılır. Ancak kulak zarındaki delik büyükse, bu yapılanlar yeterli gelmeyebilir.

  Kulak zarı ameliyatı genel anesteziyle ya da lokal anesteziyle yapılabilir. Kulaktan alınan kas kılıfı, kıkırdak zarı ya da inceltilmiş kıkırdağa yeniden şekil verilerek, kulak zarındaki deliğe konur. Bu bir nevi yamadır. İşlem özenle yapılırsa, yaklaşık 2 haftada zar dokusuna yama uyum sağlar. Bu deliğin kapanmasını sağlar. Ameliyatta aynı zamanda kulaktaki iltihaplı alanlar temizlenir, kemikçik eksiği varsa giderilir. Gerekirse kemikçiklere protez yapılır. Bu işlemlerde mikro cerrahi aletler, mikroskop kullanılır. Kesi yapılmadan kulak deliğinden ya da kesi yapılarak kulak yolu, kulak önü ya da arkasından işlem yapılır. Ameliyatta sadece zar onarılırsa, bu ameliyata mirinoplasti adı verilir. Kulak zarındaki yama tamponla desteklenebilir. Bazen çevresi dokularla sıkıştırılır. Yama için dikiş uygulanmaz. Bu ameliyatın sonunda hastaların işitmesi normale döner. Eğer kemikçikler hasar gördüyse, bununla orantılı işitme kaybı olabilir. Kulağa yerleştirilen tamponlar doktorun uygun gördüğü zamana kadar kalır. Damla şeklinde kullanılan ilaçlar iyileşmeyi hızlandırır. Hastaların 1-2 ay kadar ağır işler yapmaması, uçak yolculuğuna çıkmaması gerekir. Ayrıca 6 ay kadar kulağa su kaçması önlenmelidir. Herhangi bir akıntıda hemen doktora bilgi verilmelidir.

  Kulak zarı ameliyatı komplikasyonları

  Kulak zarında kapatılan delik tekrar açılabilir. Bunun için hastaların sürekli kontrol edilmesi gerekir. Çok nadir olarak kulak kemiğinden geçen yüz siniri hasara uğrayarak, yüz felci ortaya çıkabilir. Bu genellikle sinirin farklı bir yol izlediği kişilerde olur. Ayrıca tat siniri de kulaktan geçtiği için, kula zarı ameliyatında zarar görebilir. Bu durumda hastalarda tatlar farklı algılanır. Ancak bu geçici bir sorun olur. Ameliyatta iltihap temizlenirken işitme kemikçikleri devre dışı bırakılırsa, bu hastalarda işitme azlığı oluşabilir. Bu durumda protez kemikçikler kullanılabilir. Bazı hastalarda zara konulan]]> Kulak Uğuldaması https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-uguldamasi.html Wed, 14 Nov 2018 07:27:54 +0000 Kulak Uğuldaması, Kulak uğultusu insanların devamlı veya periyodik bir şekilde, dış kaynaklı olmayan sesler duymasıdır. Kulak uğultusu bir veya iki kulakta birden değişen tonlarda oluşabilir. Kulak Uğuldaması, Kulak uğultusu insanların devamlı veya periyodik bir şekilde, dış kaynaklı olmayan sesler duymasıdır. Kulak uğultusu bir veya iki kulakta birden değişen tonlarda oluşabilir.

  Kulak Uğultusunun Nedenleri

  Yüksek Şiddette Ses: Yüksek şiddette bir gürültünün içinde kalmak, insanda kulak uğultusuna sebep olabilir. Bu şiddette sesler insanların çevrede oluşmayan sesleri duymasına neden olabilir. Kulak uğultusuna sebep olabilen gürültü bir konser, patlayan silahlar, gürültülü mekanik aletler veya atlamalardan dolayı oluşabilir. Anlık bir patlama sesi ve ya sürekli olarak, bir mekanik cihaz kaynaklı olan bu sesler saç hücrelerine ve kulak sinirlerine fazlasıyla hasar verir.

  Hastalıklar: Kulakta oluşan enfeksiyonlar ve bazı şeylere olan alerjiler gibi sağlık durumları da kulak uğultusuna sebep olabilir. Kulak içinde mum birikmesi, enfeksiyon, kulak zarında yırtığın yanı sıra kalp ve damar durumları, alerjiler, urlar ve kafa ya da başta görülen sakatlıklar kulak uğultusu oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kulak uğultusu tümör veya anevrizma gibi ciddi durumlarında, belirtisi olabilir. Bu nedenle kulak uğultusunun neden kaynaklandığını kesin bir şekilde tespit etmek, çok önemlidir.

  Kulak Uğuldamasıİlaçlar: Kulak uğultusu bazı ilaçların ve devamlı olarak alkol kullanımının da, bir yan etkisi olabilir. Ayrıca alkol, aspirin, depresyon ilaçları, antibiyotikler ve uyarıcılar gibi ilaçlarında yan etkisi olarak kulak uğultusu oluşabilir.

  Kulak Uğultusu Tedavisi; Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Tuz kan sirkülasyonunu düşürür ve orta kulakta sıvı birikimine sebep olur. Kafeinli içecekler, çay, kola ve sigara da kulak uğultusunun belirtilerini fazlalaştırır. Günlük egzersiz yapılmalıdır ve yeterli miktarda dinlenme zamanı ayrılmalıdır. Günlük düzenli egzersiz kan sirkülasyonunu artırırken, stresi azaltır ve kulak uğultusu önler.

  Yine kulak uğultusu olanlar kişiler, dış destekte alabilir. Bir danışman ya da kişisel yardım grubu sayesinde kişi kulak uğultusunu ciddiye almamayı ve belirtilerin hayatı üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi öğrenir.

  ]]>
  Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu https://www.ortakulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-enfeksiyonu.html Wed, 14 Nov 2018 16:37:59 +0000 Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu, çoğunlukla bebeklerin orta kulaklarında meydana gelen iltihaplanmanın sebep olduğu durumdur. Kulak enfeksiyonunun en yaygın olan belirtisi ise kulakta meydana gelen ağrıdır. Bu rahatsızlık çocuklarda Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu, çoğunlukla bebeklerin orta kulaklarında meydana gelen iltihaplanmanın sebep olduğu durumdur. Kulak enfeksiyonunun en yaygın olan belirtisi ise kulakta meydana gelen ağrıdır. Bu rahatsızlık çocuklarda özellikle de bebeklerde en sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak bebeklerin %50'inde 3 yaşına kadar olan sürede bir defa kulak enfeksiyonu ile karşı karşıya kaldığı söylenmektedir. Kulak enfeksiyonu acıya sebep olduğu için bebekler hem huysuz hem de çok sinirli davranışlar sergilemesine yol açmaktadır.

  Bebeklerde Kulak Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir, bebeklerde en sık olarak rastlanılan kulak enfeksiyonu "akut otitis media" durumudur. Bu durum genellikle bebeğin orta kulak parçalarının enfeksiyon sebebi ile şişmesi ve sonucunda kulak sıvısının kulak zarının arkasında sıkışmasında kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak yaşanılan bu durum bebeklerde yaygın bir kulak ağrısı şikayetine sebep olmamaktadır. Ama bebeklerde ateş durumuna yol açabilmektedir. Diğer bir belirti ise, "otitis media efüzyon" durumudur. Buda çoğunlukla bebeğin kulaktaki sıvının kulak zarının arkasında sıkışması durumu olarak değerlendirilir. Hiç bir şekilde ağrı belirtisi gözlenmez. Fakat bu problem yalnızca doktor muayenesi esnasında anlaşılabilmektedir. "Kronik otitis efüzyon" kulak sıvısı özellikle orta kulağın içerisinde uzun süre kalmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Orta kulakta biriken kulak sıvısı bebeklerde tekrarlanan ağrılara sebep olmaktadır. Hatta bebeklerin işitme duyusunu kolaylıkla etkileyebilmektedir. 

  Kulak enfeksiyonları çoğunlukla bebeklerin konuşmaya başlamadan önceki sürelerinde meydana gelmektedir. Kulak enfeksiyonu bebeklerde farklı şekilde belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtiler ise, bebeğin kulağından sıvı akması, gece uykularında sorun yaşanması, sürekli olarak ağlama ve huysuzluk şeklinde davranışlar sergilemesine neden olmaktadır. Özellikle küçük bebeklerde kulak enfeksiyonundan kaynaklı olarak ateş durumu gözlenebilir. Ayrıca bebekte sorunlu bir işitme durumuna yol açarken, aynı zamanda denge sorunlarına ve sakarlıklara da sebep olabilmektedir. Eğer bu belirtilerden birkaçı bebekte mevcutsa, kulak enfeksiyonu durumu yaşanabilmektedir. 

  Bebeklerde Kulak EnfeksiyonuBebeklerde Kulak Enfeksiyonu Neden Olur, kulak enfeksiyonu bakterilerin neden olması ile ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında bebeğin soğuk algınlığı geçirmesi, üst solunum yolunda meydana gelen enfeksiyon ve boğaz ağrısı da kulak enfeksiyonuna sebep olan durumlardır. Eğer bebeğin geçirmiş olduğu üst solunum yolu rahatsızlığı bakteriyel ise, mevcut olan bu bakteri kolaylıkla orta kulağa yayılabilmektedir. Ancak üst solunum yolu rahatsızlığı bebeğin soğuk algınlığına neden olan virüsten kaynaklı ise, bakteriler kolaylıkla orta kulağa hareket edebilirler. Bu durumların sonucunda bebeğin kulak zarının arka kısmında sıvı oluşmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak yaşanan bu rahatsızlıklar bebeğin kulak enfeksiyonu geçirmesine zemin hazırlamaktadır.

  Bebeklerde Kulak Enfeksiyonunun Tedavisi Nasıl Yapılır, tedavi çoğunlukla 7-10 gün arasında devam etmektedir. Kulak enfeksiyonu bebeklerde özellikle ani olarak ortaya çıkar ve tedavi ile kolaylıkla düzeltilebilir. Çoğunlukla kulak enfeksiyonu bakterilerden kaynaklı olarak meydana geldiği için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bunun dışında tedavi için bebeğe kulak damlası uzman tarafından önerilmektedir. Ayrıca bebeğin ağrısını dindirmek için ağrı kesici ilaç verilir. Eğer bebekte sık olarak kulak enfeksiyonu durumu yaşanıyor ise, mutlaka çocuk alerji tedavisinin de uygulanması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda uygulanan bu tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda küçük cerrahi işlemle müdahale edilebilir.
  ]]>
  Orta Kulak Hastalıkları https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-hastaliklari.html Wed, 14 Nov 2018 23:43:54 +0000 Orta kulak hastalıkları, kulağın çok önemli bölümünde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve oldukça ciddi sorunlar oluşturabilen hastalıklardır. Farklı farklı sebeplere bağlı olarak oluştukları için, vücutta Orta kulak hastalıkları, kulağın çok önemli bölümünde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve oldukça ciddi sorunlar oluşturabilen hastalıklardır. Farklı farklı sebeplere bağlı olarak oluştukları için, vücutta gösterdikleri etkiler de birbirinden çok farklıdır. Bu yüzden orta kulak hastalıkları, orta kulak iltihabı, orta kulak kireçlenmesi, orta kulak tümörü gibi farklı bölümlere ayrılmıştır. 

  Orta kulak, kulak zarı ile kulak zarını iç kulağa bağlayan örs, çekiç ve üzengi kemikçiklerini içeren hava ile dolu olan bir odacık olarak tanımlanır. Bu kemikçikler dış kulaktan gelen sesleri iç kulağa aktarmakla görevlidir. Orta kulakta meydana gelen en sık rahatsızlık orta kulak iltihabıdır. 

  Orta Kulak İltihabı: Orta kulak iltihabı, orta kulağın enfeksiyon kapması ile oluşur. Genellikle nezle, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve diğer solunum yolları hastalıklarının sebep olduğu enfeksiyonlarla ortaya çıkmaktadır. En çok küçük yaşlardaki çocuklarda ortaya çıkan bu hastalık, yetişkinlerde genellikle görülmez. Bunun sebebi ise, çocuklardaki östaki borusunun daha yatay ve daha kısa olmasından dolayı mikropların ilerlemesinin daha kolay olmasıdır. Ayrıca çocuklarda geniz eti denilen ve enfeksiyonla savaşan lenf bezleri daha küçük olduğu için, risk grubu bu yüzden küçük yaştakiler olur. 

  Orta kulak iltihabı, biberon kullanan çocuklarda daha sık görülür. Özellikle yatar pozisyonda alınan sıvı içecekler kulağa kaçarak iltihap riskini arttırır. Orta kulak iltihabı bulaşıcı değildir fakat ilaçla tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon ilerleyerek orta kulakta iltihap birikir ve kulak zarı delinir, bu delikten iltihaplı akıntı oluşur. Tedavi yarım bırakılır yada tedavide yanlış yol katedilir ise, bu delik büyür ve kalıcı hale gelir. Buna da "kronik orta kulak iltihabı" denir. 

  Orta Kulak HastalıklarıOrta Kulak Tümörü: Orta kulakta yer alan damar ve sinir yapıları içinde oluşan tümörlere orta kulak tümörü denir. Çok sık görülmeyen bir orta kulak hastalığıdır. Uğultu duyma yada işitme kaybının yanı sıra baş dönmesi de görülebilir. Tedavi şekli ameliyat yada ışın tedavisi olabilir. 

  Orta Kulak Kireçlenmesi: Tıp dilinde otoskleroz olarak bilinen, işitme kaybına sebep olan bu hastalık, genetik olan hastalıklar arasında yer alır. Orta kulak kireçlenmesi sonucu kulak kemiği gelişimi normal oranlarda seyretmez. İç kulağın kemik duvarı hasar görür ve iç kulak girişindeki kemik yapısı değişir. Bu süngerimsi kemik yapısı kulağın içindeki çalışma sistemini önleyerek işitme kaybına sebep olur.

  Genellikle orta yaşlı bayanlarda daha sık görülür fakat risk grubu 15-45 yaş arasındaki herkes olabilir. Tedavi şekli büyük oranda ameliyat olmaktadır. Eğer ameliyata engel bir durum yoksa, en güvenilir ve işe yarayan yöntem ameliyat olmaktır. Fakat bazen işitme kaybı ameliyat sonrasında artabilmektedir. Böyle durumlarda işitme cihazı kullanımı gerekebilir. 
  ]]>
  Kulak Tıkanıklığı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-tikanikligi.html Thu, 15 Nov 2018 00:49:38 +0000 Kulak tıkanıklığı,  genellikle tıkalı olan östaki borusu nedeniyle olur. Östaki tüpü orta kulağı boğazın arkasına bağlar ve çeşitli nedenlerle tıkanabilir. Östaki tüpünün tıkayıp kulak tıkanıklığına nedenlerdir. Kulak tıkanıklığı,  genellikle tıkalı olan östaki borusu nedeniyle olur. Östaki tüpü orta kulağı boğazın arkasına bağlar ve çeşitli nedenlerle tıkanabilir. Östaki tüpünün tıkayıp kulak tıkanıklığına nedenlerdir. Kulak tıkanıklığı kulakta bir dolgunluk  tıkanıklık hissedersiniz. Ancak genellikle ağrıya neden olmaz. Hışırtı gibi seslere eşlik edebilir. Bu durum genellikle tıkalı olan östaki borusundan kaynaklanır.

  Kulak tıkanıklığına neler neden olur,

  Daha önce belirttiğimiz gibi kulakta tıkanıklık genellikle östaki borusunun tıkanması nedeniyle oluşur. Bu durum özellikle de soğuk algınlığı ve grip gibi benzeri semptomlar eşlik ediyorsa ya da bir soğuk üst solunum yolu ile enfeksiyonu atar. Çocuklar bu durumun gelişmesine çok daha yatkındırlar; çünkü onların östaki tüpleri çok daha dar ve yatay burun açlığına daha yakındır. Bazen östaki borusunun tıkanması sonucu orta kulakta aşırı sıvı birikebilir. Kulak dolgunluk hissi ve boğuk işitmenin yanında orta kulak iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon gelişirse kulak ağrısı ve şişlik meydana gelir. Hatta alerji saman nezlesi de zaman zaman kulak tıkanıklığına neden olabilir.

  Kulak TıkanıklığıKulak tıkanıklığı nasıl tedavi edilir,

  Kulak tıkanıklık sertleşmiş ile kulak kiri nedeniyle oluştuysa kulak kirini yumuşatmak için bebek yağları ve hekim tarafından reçete edilmiş kulak damlaları kullanılabilir. Eğer kulak ağrısı şiddetli şişme ve kulaktan akan iltihap kulak çevresinde kızarıklık gibi  başka sorunlar yaşarsanız tıbbi yardım istenilmesi gerekir. Doktorunuza danışın ve tavsiye isteyin
  ]]>
  Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 07:39:17 +0000 Kulak iltihabı, bu rahatsızlığın tedavisinde genellikle kulak damlaları ya da ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılır. Fakat iltihaba sebep olan farklı bazı bakteri türleri yalnızca o bakteriye özel ilaçlarla yada antibi Kulak iltihabı, bu rahatsızlığın tedavisinde genellikle kulak damlaları ya da ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılır. Fakat iltihaba sebep olan farklı bazı bakteri türleri yalnızca o bakteriye özel ilaçlarla yada antibiyotiklerle tedavi edilebileceğinden, kendi kendinize antibiyotik almak yerine doktorunuza mutlaka sormanız gerekir. İlaçların dışında evde bazı uygulamalar yaparak iltihabı kurutabiliriz. 

  Kulak İltihabı İçin Evde Yapılabilecek uygulamalar

  İltihap zamanında kurutulmazsa, büyük sıkıntılara sebebiyet verebileceğinden 3 günü geçirdikten sonra yapılan tüm uygulamalara rağmen geçmiyorsa, hemen doktorunuza başvurunuz. Özellikle orta kulak iltihaplanmaları çeşitli sıkıntılara yol açabilir bunların başında, baş dönmesi gelmektedir. Orta kulaktaki bu iltihaplanma kulağın diğer bölgelerine kolay yayılabileceğinden işitme kaybına neden olabilir. Aşağıdaki açıklamaya çalıştığımız yöntemleri iltihap henüz başlangıç aşamasındayken uygulayınız, eğer iltihap ilerlemişse bu uygulamaları yalnızca ağrınızı hafifletmek için kullanabilirsiniz.

  Kulak İltihabıSıcak Kompres: Sıcak kompres yöntemi iltihaplı olan kulağın ağrısını azaltmak için başvurulan en iyi yöntemlerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz. Ya da havluyu sıcak sudan geçirip iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine koyabilirsiniz. Bunun dışında sıcak su doldurduğunuz cam şişeyi havluya sararak kulağın üzerine koyabilirsiniz. 

  Ilık Zeytinyağı: Zeytinyağının her derde deva olduğunu herkes bilir.Kulak iltihabı içinde zeytinyağını kullanabiliriz. Kulak ağrısını hafifletmek için, cam bir kasenin içine 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını koyunuz ve içi su dolu tencereye yerleştirilir su ısınınca, zeytinyağı ılıyacaktır. Ilık zeytinyağından 1-2 damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmamasına dikkat edin. Zeytinyağının dışında çay ağacı yağı, lavanta ve papatya yağından bir karışım yapabilirsiniz sonra bu karışımı hafif ılıtarak kulağınıza damlatınız.

  Sarımsak Suyu: evde hazırlayabileceğiniz bir diğer bitkisel damla ise sarımsak suyudur. Sarımsağın normalde vücutta bulunan tüm enfeksiyonlara karşı koruma gücü olduğundan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak iltihabı kurutacaktır. Bir yada iki diş sarımsağı ezip suyunu alın ve kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı ağrı da azalacaktır. 

  Soğan Suyu: Soğanı kesip bir iki damla suyunu çıkardıktan sonra kulağınıza damlatınız. Soğanın suyu hem iltihabı iyileştirme etkisine, hemde iltihaba bağlı olan ağrıyı giderici etkiye sahiptir. Bu suyu kulağınıza damlatmadan önce suyu biraz ılıtırsanız daha etkili olacaktır. 

  Yukarıda saydığımız bu yöntemler iltihap daha çok yeniyken uygulanırsa kesin cevap verir ve iltihap kurur. Ancak iltihap ilerlemişse bu uygulamalar sadece ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. İltihabın tamamen kuruması için doktora gidip muayene olmak ve vereceği ilaçları kullanmak en doğrusu olacaktır. Kulak ağrısıyla birlikte ateşte görülüyorsa vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
  ]]>
  Bebeklerde Kulak Akıntısı https://www.ortakulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-akintisi.html Fri, 16 Nov 2018 02:49:41 +0000 Bebeklerde Kulak Akıntısı, kulakta meydana gelen akıntının birden çok türü mevcut olmaktadır. Genellikle kulak akıntıları bebeğin kulağının kiri olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda bebeğin kulağından gelen akıntı kan Bebeklerde Kulak Akıntısı, kulakta meydana gelen akıntının birden çok türü mevcut olmaktadır. Genellikle kulak akıntıları bebeğin kulağının kiri olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda bebeğin kulağından gelen akıntı kan şeklinde olabilmektedir. Bebeklerde görülen kulak akıntıları çoğunlukla bebeğin kulağındaki kir olduğu için ailenin bu konuda herhangi bir endişe duymasına gerek yoktur. Yinede her ihtimal göz önünde tutulmalıdır ve bebek mutlaka uzman tarafından muayene edilmelidir. Çünkü bu durum hem anne baba hem de bebek açısından daha yararlı olacaktır. Ancak nadirde olsa bebeklerin kulaklarının içerisinde tahrişten kaynaklı olarak kulak zarının zedelenmesinin sonucunda hafif kanlı bir akıntı gözlenebilir. Bu durum çoğunlukla anne tarafından bebeğin yatmış olduğu yastık kontrol edilerek anlaşılabilir. Eğer anne bebeğinde böyle bir problem olduğunu görürse, hiç zaman kaybetmeden uzman KBB doktoruna başvurmalıdır.

  Bebeklerde Kulak AkıntısıBebeklerde Kulak Akıntısı Sebepleri, bebeklerde yaşanan kulak akıntısının sebebi olarak devamlı yüksek sesli ve gürültülü olan ortamda bulunması örnek olarak gösterilebilir. Çoğunlukla bebeğin yüksek sesli ortamda kalması kulak içerisindeki sıvının miktarının artmasına neden olduğu için bebek yatırıldığında yastıkta kulak akıntısı göz ile görülebilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında bebeğin kulağının yıkanması söz konusu olabilir. Bebeğin kulağındaki akıntının en çok tehlike arz eden durumu enfeksiyondan kaynaklı olarak meydana gelen akıntı şeklidir. Çünkü bebeğin kulağının içinde ortaya çıkan enfeksiyon özellikle kulak akıntısına sebep olmaktadır. Bebeğin yaşamış olduğu enfeksiyon durumu pek çok soruna sebep olabileceğinden dolayı zaman kaybetmeden müdahale edilmesi sağlık açısından daha faydalıdır. Bebeğin kulağında meydana gelen akıntı eğer 5 günden fazla devam eder ise, mutlaka hekime gidilmelidir. Eğer ihmal edilirse bebeğin kulağında büyük sorunlara yol açar, hatta zarar verebilir. Bebeğin kulak akıntısı özellikle pamuklu çubuklar ya da buna benzer hiç bir yabancı madde ile temizlenmemelidir. Çünkü akıntı bu şekilde temizlenirse meydana gelen kulak akıntısının şiddetini arttırırken bebeğin olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilmektedir. 

  Bebeklerde Kulak Akıntısı Tedavisi, bebeğin kulağındaki akıntının sebebi enfeksiyona bağlı olan bir durumdan kaynaklanmış ise, zaman kaybedilmeden tedavisi yapılmalıdır. Eğer bebekte kulak akıntısı mevcut ise mutlak kulak zarında bir deliğin olduğu söylenebilir. Tedavi için bebeğe kulak damlası ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak bebeğin kulağında kanama mevcut ise, özellikle KBB doktoru tarafından muayenesi yapılır, daha sonra tedavi uygulamasına geçilir. Bebeğin kulak kirinden dolayı oluşan akıntıda yapılan tedavi annenin evde bebeğin kulağını ince bir tülbent ile bastırmadan hafifçe temizlemesidir. KBB doktorunun önermiş olduğu gliserinli damla kullanılır. Eğer bebeğin kulağının içerisinde birikmiş olan su varsa, çok fazla bastırmadan hafif bir şekilde aşağıya doğru eğilir. Daha sonra kulak memesine aşırı baskı uygulamadan kulağın içerisinde birikmiş olan suyun dışarı çıkarılması sağlanır.
  ]]>
  Bebeklerde Kulak Ağrısı https://www.ortakulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 05:18:02 +0000 Bebeklerde kulak ağrısı, ihmal edilmemesi gerek bir sağlık sorunudur. İhmal edildiği takdirde işitme kaybı gibi ciddi problemlere yol açabilir. Kendini ifade edemeyen bebeklerin maruz kaldığı kulak ağrısını anlama Bebeklerde kulak ağrısı, ihmal edilmemesi gerek bir sağlık sorunudur. İhmal edildiği takdirde işitme kaybı gibi ciddi problemlere yol açabilir. Kendini ifade edemeyen bebeklerin maruz kaldığı kulak ağrısını anlamak çok kolay değildir. Bebeğin ruh halinde yaşanan değişimler gözlemlenerek sorunu anlamak mümkün olabilir. Bebek elini devamlı kulağına götürüyorsa, anormal bir şekilde huzursuzluğu varsa bu gibi belirtiler gözlemlenerek kulak ağrısı anlaşılabilir. Bebeklerde yaşanan kulak ağrısının en önemli ve en sık yaşanan nedeni orta kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihabı haricinde bazı hastalıklar da kulak ağrısına yol açabilir.

  Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri nelerdir

  Kendini ifade edemeyen bebek kulak ağrısı yaşadığında ağlayabilir, uyku problemleri yaşayabilir ve anormal bir şekilde bağırabilir.

  Kulak ağrısına maruz kalan bebek yatırıldığında daha şiddetli ağlayabilir. Yan tarafına yatan bebekte kulak iltihabı varsa yan yattığında iltihap dengeyi sağlayan organcıklara daha fazla baskı uygular. Bu baskı ağrının daha şiddetli olmasına neden olur.

  • Bebek ağrı nedeniyle yaşadığı işitme sorunlarında başını devamlı sağa sol çevirebilir.
  • Ağrılı kulak devamlı çekiştirilebilir.
  • Bebekte ateş, burun akıntısı ve tıkanıklığı görülebilir.
  • Kulak ağrısı yaşayan bebekte iştah kaybı olabilir.
  • Kulakta şeffaf ya da sarımtırak bir akıntı olabilir.

  Bebeklerde kulak ağrısı nedenleri

  Bebeklerde görülen kulak ağrısının büyük çoğunluğu orta ya da dış kulak iltihabı nedeniyle gelişebilir. Günümüzde bebeklerin kullandığı antibiyotiklerin büyük çoğunluğu kulak iltihabına yöneliktir. Orta kulak, kulak zarının arka tarafında kalan ufak bir alandır. Östaki borusu orta kulağın hava almasını ve kuru kalmasını sağlar. Fakat bebeklerde östaki borusu yetişkinlere nazaran henüz gelişmediği için soğuk algınlığına ya da alerjiye bağlı olarak kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri daha fazladır. Temiz olmayan havuz suları, kirli banyo sularına maruz kalan bebeklerde kulak iltihabı gelişme oranı daha yüksektir. Ayrıca kulak çöpüyle bebeğin kulak kanalına kadar girilirse bölgede bulunan sıvı olumsuz etkilenir ve dış kulak enfeksiyonu gelişerek bebeklerde kulak ağrısı yaşanabilir.

  Bebeklerde kulak ağrısı ayrıca, kulağa sokulan yabancı bir cisim, çene ve ağız ağrıları, diş çıkarma, boğaz enfeksiyonu, kabakulak, sigara dumanına maruz kalma ve 6 aydan az anne sütü alma gibi nedenlerden dolayı da gelişebilir. Yalancı emzik kullanımı, dışarıdan kulağa alınan darbe, soğuk, rüzgar ve yüksek seste kulak ağrısına neden olabilir.

  Bebeklerde Kulak AğrısıBebeklerde kulak ağrısı tedavisi

  Bebeklerde gelişen kulak ağrısının çoğu hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Fakat şiddetli vakalarda nedene yönelik tedavi başlatılması gerekir. Enfeksiyon nedeniyle yaşanan kulak ağrıları için antibiyotik tedavisine başlanır. Kulakta oluşan iltihap virüs kaynaklı olarak düşünülüyorsa başlangıçta antibiyotik tedavisinin faydalı olmayacağı düşünülür. Fakat virüs kaynaklı kulak enfeksiyonları zamanla bakteriyel enfeksiyona dönüşebileceği için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Beraberinde ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar da reçete edilir.

  Bebeklerde kulak ağrısı için ev tedavileri

  Bebekler savunmasız ve güçsüz oldukları için evde uygulanacak tedavilerde çok dikkatli olunmalıdır. Ev tedavilerini uygulamadan önce bir doktora danışmak faydalı olur. Bebeklerde kulak ağrısı için;

  • Bebeğin ağrıyan kulağına ılık kompres uygulanabilir.
  • Ağrı için sarımsak, papatya, lavanta, ıhlamur gibi iltihap önleyici etkisi olan kulak damlalarından yararlanılabilir.
  • Bebeğin kulağında akıntı varsa yatarken yüksek yastık kullanılmalıdır.
  • Bebeğin ağrıyan kulağına çay ağacı yağı, susam yağı, zeytinyağı damlatılabilir. Fakat bu yağlar mutlaka suyl]]> Dış Kulak Ağrısı https://www.ortakulak.gen.tr/dis-kulak-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 07:42:06 +0000 Dış Kulak Ağrısı, bu rahatsızlık çocukların en sık olarak yaşadığı durum gibi görünsede pek çok yetişkinin yaşadığı rahatsızlar arasında yer almaktadır. Kulak ağrısı çoğunlukla sürekli olarak hissedilen ağrı, y Dış Kulak Ağrısı, bu rahatsızlık çocukların en sık olarak yaşadığı durum gibi görünsede pek çok yetişkinin yaşadığı rahatsızlar arasında yer almaktadır. Kulak ağrısı çoğunlukla sürekli olarak hissedilen ağrı, yanma ya da zonklama şeklindeki kulak ağrısı ve aniden saplanmış olan kekin bir ağrı şeklinde kendini göstermektedir. Kulak ağrısının en sık olarak yaşanan sebebi, orta kulağın boğaz ile birleşmesine yardımcı olan östaki kanalının tıkanması durumunda yaşanmaktadır. Kişide meydana gelen kulak ağrısı özellikle grip hastalıklarında, alerjik durumlarda ya da sinüzit rahatsızlığından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Kulak ağrısı kişiye gün içerisinde pek fazla bir rahatsızlık durumuna neden olmasa da, özellikle geceleri dayanılmaz ağrılara yol açabilmektedir. 

   Dış Kulak AğrısıDış Kulak Ağrısı Gece Neden Daha Çok Hissedilir, 

   Gündüz kişi ayakta zaman geçirdiği için östaki kanalından kolaylıkla boğazın arka kısmına akış sağlanabilmektedir. Hatta gündüzleri yutkunma ve çiğneme hareketi östaki kanalının etrafında mevcut olan kasların hareket etmesine yardımcı olduğundan orta kulağa genellikle östaki kanalı yolu ile havanın girişi ve çıkışı kolaylıkla sağlanmaktadır. Ancak geceleri uykuya dalan kişi için bir süre bu durum normal olarak seyreder. Fakat gecenin ilerleyen saatlerinde östaki kanalı kendini rahat bir şekilde boşalamaz. Kişi gece uyuduğu için yutkunma eylemi gerçekleşmediğinden östaki kanalına yeterli havanın giriş ve çıkışı sağlanamaz. Bu nedenle orta kulakta mevcut olan hava çevresindeki dokular tarafından kullanılmaktadır. Sonuçta negatif bir basınç oluşumuna sebep olur. Bu durum yaşandığı zaman kişi gecenin yarısında şiddetli bir kulak ağrısı ile uyanabilir. 

   Dış Kulak Ağrısında Enfeksiyonun Etkileri Nelerdir, 

   Dış kulak enfeksiyonuna pek çok problem sebep olabilmektedir. Bunların arasında kişinin uçak yolculuğuna çıkması, tıraş sonrasında saç kıllarının dış kulağın içine düşmesi, tüp ile dalış esnasında atmosferik değişiklikler sebep olabilir. Hatta dil, çene, dişin kulak ile ilişkisi olmayan nedenlere bağlı olarak da dış kulak ağrısı şikayetlerine yol açabilmektedir. Dış kulakta meydana gelen ağrının neden kaynaklı olduğunun anlaşılması için mutlaka KBB uzmanına görünmesi en doğru karardır. Ancak dış kulak ağrısını dindirmek için evde alınabilecek bazı önlemler iyileşme esnasında rahatlamanız da yardımcı olabilir. 

   Dış Kulak Ağrısını Geçiren Ve Dindiren Bazı Önlemler, 

   Dış kulak ağrısını geçirmek için evde dik bir şekilde oturun, sakız çiğnemek de ağrının geçmesi için yardımcı olmaktadır. Bunun dışında kulak kepçesine fazla bastırmadan hafif bir şekilde hareket ettirebilirsiniz, aynı zamanda esnemeyi de unutmayın. Ayrıca burnunuzu iki parmağınız ile sıkıştırarak çok derin nefes aldıktan sonra havayı genzinize doğru üflemeye çalışın. Bu hareket ile bir açılma sesi duyabilirsiniz, buda basıncın eşitlendiği anlamına gelmektedir. Hatta dış kulak ağrısının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bol miktarda sıvı tüketin ve odanızı mutlaka havalandırarak temiz hava akışını sağlayın. Özellikle çok rüzgarlı olan hava koşullarında dışarıya çıkarken mutlaka şal ya da şapka kullanarak kulaklarınızı korumalısınız. Kulağınızı temizlemek için kesinlikle kulak çöpü ya da farklı maddeler ile temizlemeye kalkmayın. Banyo yaparken ya da yüzerken kulaklarınızı tıkaç ile kapatın ve su kaçmamasına özen gösterin. Özellikle sigara dumanından kendinizi koruyun, ağır olan aktivitileri yapmaktan kaçının. Bu durumlara dikkat edildiği zaman dış kulak ağrısının dinmesine hatta geçmesine oldukça faydalı olmaktadır.
   ]]>
   İç Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/ic-kulak-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 21:30:22 +0000 İç Kulak İltihabı, Kulak işitmemizi ve dengemizi sağlayan bir organdır. İç kulak iltihaplanması labirent gibi olan kulağımızın en içte bulunan bölgenin iltihaplanmasıdır, kronik veya akut şekilde yaşanabilir. Daha çok ilt İç Kulak İltihabı, Kulak işitmemizi ve dengemizi sağlayan bir organdır. İç kulak iltihaplanması labirent gibi olan kulağımızın en içte bulunan bölgenin iltihaplanmasıdır, kronik veya akut şekilde yaşanabilir. Daha çok iltihaplı orta kulağın iç kulağa yayılmasıyla oluşmaktadır. Menenjit hastalığında da iç kulak iltihaplanması olabilir, menenjit de iltihap kafatası bölgesinden iç kulağa yayılım gösterir. Nadir görülen bir şeklide kan dolaşımıyla doğrudan olandır. Bu yayılma kızıl, kabakulak ve tifo gibi enfeksiyon hastalıklarında görülebilir, şakak kemiği kırıklarında da hastalığın görülme riski vardır.

   İç kulak iltihabı belirtileri: İç kulağa iltihabın ulaşmasıyla, mikrobun yayılım hızına göre kronik yada akut,  irinli geliştirme gösterebilir. Akut olanlar daha geniş bir şekilde yayılır. İç kulakta bulunan salyangozun zedelenmesiyle belirtiler ani olarak ortaya çıkabilir. İlk başta uğultu şeklindeki belirtiler  işitme kaybına kadar gider. Bunun dışında baş dönmeleri, bulantı ve kusma şikayetleri, denge bozuklukları şikayetleri görülebilir. Bazı durumlarda hastalarda hafif bir işitme kaybı kalabilir. Akut iltihaplarda hastalarda daha inatçı bir kusma ve bulantı, ayakta durmakta zorlanma, şiddetli baş dönmesi, tam bir sağırlık görülür. İyileşmeden sonra bile kalıcı bir sağırlık kalabilir.

   İç Kulak İltihabıİç kulak iltihabı için risk faktörleri:
   • Stresli bir yaşam sürmek
   • Sigara kullanmak.
   • Kullanılan bazı ilaçlar
   • Kişinin yakın zamanda geçirdiği kulak veya solunum yolu enfeksiyonlarının olması.
   • Yorgunluk
   • Aşırı derecede alkol kullanımı
   İç kulak iltihabının teşhisi kişide gözlerde kayma oluyorsa, baş dönmesi, bulantı, kulakta işitme kaybı varsa iç kulak iltihabı akla gelmelidir. Fiziki muayene ve doğru tedavi iltihabı ortadan kaldıracaktır.

   İç kulak iltihabının tedavisinde ilk önce ilerleme durdurulmalıdır, hastalığın şiddet ve türüne göre tedavi uygulanmalıdır. Hastada ağrıya neden olduğu için uygun bir antibiyotik kullanılarak tedavi edilmelidir ve yeniden oluşup tekrarlamaması için gereken tedbirler alınmalıdır.
   ]]>
   Kulak Akıntısı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-akintisi.html Fri, 16 Nov 2018 21:52:59 +0000 Kulak akıntısı, günümüzde her yaştan insanda görülen bir problemdir. Kimi zaman bir bebekte görülen bu problem, kimi zamanda ileri yaştaki insanlarda meydana gelebilmektedir. Genellikle insanlarda ciddi sorunların belirtisi olmaya Kulak akıntısı, günümüzde her yaştan insanda görülen bir problemdir. Kimi zaman bir bebekte görülen bu problem, kimi zamanda ileri yaştaki insanlarda meydana gelebilmektedir. Genellikle insanlarda ciddi sorunların belirtisi olmayan bu durum birçok zaman kulak içerisinde biriken kirlerin dışarı akmasıdır. Kulaktan dışarı doğru akan bu akıntılar, her zaman kulak kiri olarak algılanmamalıdır. Çünkü iyi ya da kötü olarak birçok neden kulak akıntısına neden olur. Özellikle kulak içerisinde tahrişler ve diğer durumlardan dolayı görülen enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Kulak akıntısı olan insanlarda akıntılar çok farklı renklerde görülebilmektedir. Özellikle beyaz ve sarı renkteki akıntılar insanlarda çok fazla görülmektedir. Kulak akıntısının en büyük ve en tehlikeli nedeni kulak zarındaki yırtılmalar ve diğer hastalıklardır. Bu gibi durumlarda kesinlikle sorun iyi ya da kötü nedenli olsa bile kesinlikle doktora gitmek gerekmektedir. Aksi durumda hiç beklemediğiniz bir anda bile ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Unutmayın ki en basit kulak sorunu bile insanlarda müdahale edilmediğinde işitme kayıplarına neden olabilmektedir. 

   Kulak AkıntısıKulak akıntısı sebepleri
   • İnsanlarda herhangi bir enfeksiyon sorununun görülmesi durumunda kulak akıntısı meydana gelebilmektedir. Tabi ki insanlardaki enfeksiyonlar kulak bölgelerine yakın olmalıdır. Özellikle genizdeki enfeksiyonlar ve orta kulaktaki enfeksiyonlar kulak akıntısı üzerinde ciddi etkiler yapmaktadır. 
   • Özellikle meslek hastalığı olarak kişilerin sürekli korunmasız bir şekilde yüksek sese maruz kalmaları, geceleri kulak akıntılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için kesinlikle kişisel koruyucu donanımları kullanmalısınız. 
   • Dış kulakta görülen egzama ve buna benzer diğer hastalıklar kulak akıntılarına neden olabilir. Bunun için kesinlikle gerekli olan tedavileri aksatmadan yapmalısınız. 
   • Yaşı küçük olan insanlarda kulağa kaçan yabancı cisimlere tepki olarak kulak, akıntı yapmaktadır. Bu nedenle kulağa cisim kaçması gibi bir durum var ise bu durum kesinlikle kontrol altında tutulmalıdır. 
   Hangi durumlarda doktora gitmek gerekir

   Kulak akıntısı eğer sarı bir renkteyse ve son zamanlarda bu problem aşırı bir şekilde artmışsa kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz. Olası iltihap durumları insanlarda ilerlemeler görüldüğünde iltihap diğer dokulara zarar verebilmektedir. Bunun yanında meydna gelen akıntı eğer kanlı bir şekilde görülüyorsa bu durum da yine ciddiyetin belirtisidir. Kanlı akıntı, birçok zaman insanlarda olumsuz bir durumun belirtisidir. 

   Kulak akıntısı, insanlarda yaklaşık olarak beş günü geçmişse bu durumda da kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü, meydana gelen kulak akıntısı, normal bir nedenden kaynaklanıyorsa en fazla iki gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Fakat sorun bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bu durumda kendiliğinden ortadan kalkması zorlaşacaktır. Son olarak belirtmek isterim ki insanlarda kulak akıntısı, işitme kayıplarına neden olmuşsa kesinlikle doktora gidilmelidir. Çünkü bu durum normalde işitme kayıplarına neden olmaz. Fakat kişilerde işitme kaybı meydana gelmişse bu durum ciddi bir problemin varlığı tahmin edilebilir. 

   Kulak akıntısı nasıl tedavi edilir

   Kulak akıntısı, hiçbir zaman engellenmemelidir. Özellikle kişilerde herhangi bir işitme şikayeti varsa en kısa zamanda kişinin KBB uzmanına gitmesi gerekmektedir. Kulak akıntısı, tedavisi yapılabilmesi için öncelikle sorunun nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bunun yanında hastanın doktoruna kulak akıntısının ne aralıklarla ve ne kadar şiddetle olduğunu doğru bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Genellikle kulak akıntısı için doktorlar enfeksiyonları ortadan kaldırmak ve akıntıyı azaltmak için kulak dam]]> Kulak Zarı Çökmesi https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-zari-cokmesi.html Sat, 17 Nov 2018 14:06:41 +0000 Kulak Zarı Çökmesi, bu durum genellikle pek çok sebepten dolayı meydana gelebilen bir sağlık problemidir. Kulak zarı çökmesi ilk başlarda kendini gizleyebilir. Ancak farklı sebeplerden dolayı kulak bölgesinde bir vakum etkisi olu Kulak Zarı Çökmesi, bu durum genellikle pek çok sebepten dolayı meydana gelebilen bir sağlık problemidir. Kulak zarı çökmesi ilk başlarda kendini gizleyebilir. Ancak farklı sebeplerden dolayı kulak bölgesinde bir vakum etkisi oluşturarak kulak zarının orta kulağa çökmesine yol açabilmektedir. Çoğunlukla yaşanan bu olay tıp alanında "kulak zarı çökmesi" olarak adlandırılmaktadır. Kulak zarının çökmesi ilk zamanlarda kendisini gizlediğinden dolayı herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Bu nedenle ortaya çıkan hafif belirtileri pek çok kişi önemsemez. Fakat bu rahatsızlığı ilerleyen dönemlerde kişi açısından oldukça sıkıntılı durumların yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Çoğunlukla meydana gelen işitme kayıpları kulak zarının çökmesi ile ortaya çıkan şikayetlerin arasında yer almaktadır. 

   Kulak Zarının Çökmesine Neler Sebep Olur, kulak zarının çökmesi ilerledikçe kişinin kulağında çınlamalar ve çok ciddi derecede kulak ağrısına sebep olabilir. Kulak zarının çökmesi özellikle hava giriş ve çıkışını sağlayan östaki borusunun tıkanmasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Ayrıca kulağa alınan bir darbenin sonucunda da kulak içerisinde oluşan vakum etkisi kulak zarının çökmesine sebep olur.Kulak zarında meydana gelen çöküntünün giderilmesi için östaki borusunda oluşan tıkanıklığın tedavi ile giderilmesi yeterli olacaktır. 

   Kulak Zarı ÇökmesiKulak Zarı Çökmesinin Belirtileri Nelerdir, en yaygın olan belirtisi kulakta ağrı ve işitme kaybının olmasıdır. Bu belirtilerin dışında kişinin kulağında hafif bir kanama, enfeksiyon oluşumu, baş dönmesi ve mide bulantısının yanı sıra nadir olsa da" fasiyel sinirlerin" zarara uğramasından dolayı felç kalma durumları söz konusu olabilmektedir. 

   Kulak Zarı Çökmesinin Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır, hasta şikayetleri doğrultusunda başvurduğu KBB uzmanının yapmış olduğu fiziki muayene esnasında kulak kanalının içerisine bakılarak kulak zarında meydana gelen çökme kolaylıkla tanısı yapılabilir. Daha sonra uzmanın uygulamış olduğu işitme kaybı için uygulanan testler ile işitme sorununun olup olmadığı kontrol edilir. Bu durumlar değerlendirildikten sonra hasta için uygun olan tedaviye başlanır. 

   Kulak Zarı Çökmesinde Tüp Takılması Ameliyatı, çoğunlukla bu ameliyatta kulaktaki zara her iki tarafı da açık olacak şekilde makara bir tüp takılır. Makara tüp hem dış kulağa hem de orta kulağa açılmaktadır. Bu makara sayesinde kulak içerisindeki basıncın eşitlenmesi amaçlanır.Genellikle hastaya uygulanan makara tüpün yapmış olduğu görevi kulakta östaki borusu yerine getirmektedir. Fakat östaki borusunun görevini yeterli derecede yapamadığı zaman öncelikle ilaç kullanımı ve yardımcı olan manevralar hastaya uygulandığında düzelmeyen durumlarda makara tüp takılması gerekebilmektedir. 
   ]]>
   Orta Kulak Çökmesi https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-cokmesi.html Sun, 18 Nov 2018 14:05:50 +0000 Orta kulak çökmesi, insanlarda hava alışverişinde görevli olan östaki borusu içerisinin tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Orta kulak çökmesi sorununun yanında kulağa alınan herhangi bir darbe, kulak içerisinde v Orta kulak çökmesi, insanlarda hava alışverişinde görevli olan östaki borusu içerisinin tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Orta kulak çökmesi sorununun yanında kulağa alınan herhangi bir darbe, kulak içerisinde vakumun oluşmasına ve bununla birlikte orta kulak çökmesi görülmektedir. Orta kulak çökmesi durumunda tıkanan östaki borusu, tedavi edilmediği sürece kişilerde işitme kayıpları meydana gelmektedir. Meydana gelen bu durum, zamanla daha da artacağı için kişi istemese bile tedavileri olmak zorundadır. Genellikle kişilerde ilk olarak normal tedaviler ve ilaç tedavileri uygulanır. Kişilerde bu tedaviler fayda etmemesi halinde gerekirse cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir. Orta kulak çökmesi, insanlarda çok büyük belirtilere neden olarak kendisini ele vermektedir. Bu nedenle belirtilere bakılarak orta kulak çökmesi sorununun varlığı tahmin edilebilir. Fakat ne olursa olsun kesinlikle tıbbi olarak teşhis konulmadan herhangi bir tedavi yapılmamalıdır. Özellikle tıbbın çok fazla mümkün olmadığı köylerde alternatif tıp, yani bitkisel tedavi kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri teşhis konulmadan yapılmamalıdır. Fakat birçok kişi teşhis koymadan sadece belirtilerin giderilmesi için bitkisel tedavileri kullanmaktadır. Bu durum son derece riskli ve zararlıdır. 

   Orta Kulak ÇökmesiOrta kulak çökmesi insanlarda ne gibi belirtilere neden olur

   Ağrı: Tabi ki birçok kulak sorununda olduğu gibi orta kulak çökmesi olan insanlarda da ağrı problemleri meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrılar kişilerde meydana gelen orta kulak çökmesine bağlı olarak değişkenlik göstereceği için sabit bir ağrı gözlenmez. 

   İşitme kaybı: Bu durum aslında orta kulak çökmesi yaşayan tüm insanlarda görülen bir durumdur. Fakat şiddeti ciddi bir şekilde değişkenlik gösterdiği için bazı insanlardaki işitme kaybı oldukça düşük seviyeli olur. Eğer orta kulak çökmesi tedavi edilmemiş ve daha da büyümüşse bu durumda işitme kaybı çok daha büyük olur.

   Mide bulantısı: Bu belirti, yine orta kulak çökmesi durumunun ilerlemiş hallerinde görülmektedir. Meydan geldiği halde tedavi edilmeyen orta kulak çökmesi durumunda sorun daha da büyüyerek insanlarda mide bulantısına neden olabilir. 

   Kulak akıntısı: Kulak içerisinde oluşan enfeksiyonlar ve bakteriler direk olarak akıntıya neden olarak bu şekilde belirtilere neden olmaktadır. Enfeksiyon fazla olduğu zaman direk olarak akıntılar da artacaktır. 

   Kanama: Son belirti olarak kulakta oluşan kanamanın orta kulak çökmesi sorununun belirtisi olduğu söylenebilir. Bu durum son derece hafif bir şekilde geçse bile kontrol edilmediğinde daha da artabilir. 

   Yukarıda belirtilen belirtiler, direk olarak farklı kulak hastalıklarında da görülebileceği için net bir tanının konulması için yeterli değildir. Eğer sizlerde de bu belirtilerin biri ya da birkaçı var ise bu durumda kesinlikle doktorunuza görünerek sorunun nedenini araştırın. Aksi durumlarda sorunlarınız ilerleyerek tedavilerde zorluklar yaşamanıza neden olabilir. 

   Tanı ve tedavi:

   Tanının konulmasında en etkili rol oynayan faktör insanların şikayetleri doğrultusunda yol izlenmesidir. İnsanlarda meydana gelen belirtiler dinlendikten sonra kulaklarda orta kulağa ulaşana kadar mikro kameralarla inilir ve burada meydana gelen orta kulak çökmesi tam olarak anlaşılır. Teşhis bu şekilde tamamlandıktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Tedavi aşamasında öncelikle hastaya bazı işitme testleri yapılmalıdır. Bu testlere göre verilecek olan ilaçların dozajı belirlenecektir. İlk olarak bazı ilaç tedavileri uygulanacaktır. Uygulanan ilaç tedavileri birçok kişide fayda etmektedir. Eğer ilaçlar fayda etmezse cerrahi operasyonlar yapılabilir. 
   ]]>
   Kulak Tıkanması https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-tikanmasi.html Sun, 18 Nov 2018 16:39:01 +0000 Kulak Tıkanması, birçok farklı yaştaki insanlarda görülebilir, kulak tıkanmasında genellikle şu yaştaki kişilerde görülür, deme gibi bir durum yoktur, kulak tıkanıklığı her yaşta olabilir. Kulak kanalının kapanmasıyla Kulak Tıkanması, birçok farklı yaştaki insanlarda görülebilir, kulak tıkanmasında genellikle şu yaştaki kişilerde görülür, deme gibi bir durum yoktur, kulak tıkanıklığı her yaşta olabilir. Kulak kanalının kapanmasıyla olur. Kulak tıkanması bir çok kişide görülebilen, çok yaygın bir rahatsızlıktır. Kulak tıkanması, kulak, burun, boğaz yolları birbirine bağlantılı olduğu için, bütün bunlarla ilgili üst solunum yollarında oluşan tüm hastalıklarda kulak tıkanıklığı görülebilir. Kulak çok farklı nedenlerden dolayı da tıkanabilir. Kulak tıkanıklığının belirtileri de çok belirgindir. Bunlar; Kulak içinde basınç yada tıkanıklık hissi, kulaktan hafif sarımtırak bir sıvı gelmesi, geçici bir duyma kaybı, nadiren de olsa şiddetli ağrı ve baş ağrısı gibi belirtileri vardır.

   Kulak TıkanmasıKulak Tıkanmasının Nedenleri
   • Kulak çubuğu ile kulak temizlenmesi; Kulak kiri, dışarıdan gelecek olan farklı enfeksiyonlara karşı bizi korumaktadır. Fakat biz kulağımızı temizlemek için kulak çubuğunu kulağımıza soktuğumuzda o biriken kirleri daha çok ileri iterek kulakların tıkanmasına sebep oluyoruz.
   • Enfeksiyonlar ve alerjiler; Üst solunum yollarında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan enfeksiyon ve alerjilerden dolayı, kulak tıkanması oluşabilir.
   • Hava basıncı değişiklikleri; hava basıncı değişikliği de zamanla kulaklarda iniş çıkışlı olarak, tıkanmaya neden olur.
   • Kist; Orta kulak kanalında, farklı nedenlerden dolayı oluşan bir kist, tıkanmaya neden olur.
   • Tümör; İç kulağı beyine bağlayan kanallarda oluşan kistler de tıkanma sebebi olabilir.
   • Su; Banyo yaparken yada havuza ve denize girerken kulağımıza su kaçması da kulak tıkanıklığının nedenlerindendir.
   Kulak Tıkanmasının Tedavisi

   Kulakta oluşan kirin dışarı çıkarılması; Kulaklarda zamanla kirler birikir. Buda zamanla kulakta tıkanıklığa neden olur. Doktora gitmeden önce de evde bu kiri çıkartabilirsiniz, eczanelerde satılan kulak kiri damlaları vardır, bunlardan bir tane alıp, içerisindeki açıklamayı okuyup evde kendiniz damlatabilirsiniz.
   Esnemek yada sakız çiğnemek; Esnemek ve sakız çiğnemek kulak tıkanıklığını açmanıza yardımcı olur.
   Hidrojen peroksit kullanmak; Eczanelerde satılan, hidrojen peroksit damlasından alıp, evde kendiniz uygulayın, damlayı akıttıktan sonra  10 dakika kadar bekleyip, damlattığınız tarafa doğru eğilin ve steril bir pamuk yardımıyla temizleyin.
   Sıcak basınç uygulamak; Sıcak basınç, orta kulaktaki östaki tüpünün genişlemesine yol açıp, pisliği dışarı atacaktır, yada iltihabın akmasının sağlayacaktır. Temiz bir havluyu bir ütü yardımıyla ısıtıp 10 dakika kadar ağrıyan kulağa basınç uygulayın, daha sonra ağrıyan kulağın üzerine doğru yatın.
   Sıcak pirinç torbası; Sıcak pirinç torbasındaki amaç da, bir nevi sıcak komplekstir. Bunda pirinç konması sadece ısının çabuk kaybolmaması içindir. Bir çorabın içine biraz pirinç koyup, pirincin yarısını sıcak suyla ıslatın, kulağınızın etrafında gezdirin. Sıcak kompleks kan damarlarını genişletir, eğer kulağınız mukusdan dolayı tıkanmış ise dışarı attıracaktır.
   Hardal yağı; 4-5 damla hardal yağını küçük bir kaseye koyup, benmari usulü biraz ısınmasını sağlayın, daha sora yavaşça, önce ağrıyan kulağınıza 1-2 damla damlatın, 10 dakika sonra diğer kulağınıza 1-2 damla damlatın, kulak tıkanıklığını açmakta yardımcı olan en  çok kullanılan yöntemdir.
   ]]>
   Kulak Sancısı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-sancisi.html Mon, 19 Nov 2018 05:27:47 +0000 Kulak Sancısı: gelişmesi birden fazla sebebe bağlı olarak kendini göstermektedir. Kulak sancıları bazı zamanlarda hafif olarak geçerken bazı zamanlarda ise kişinin uykudan uyanmasına sebep olacak kadar şiddetli ağrılar Kulak Sancısı: gelişmesi birden fazla sebebe bağlı olarak kendini göstermektedir. Kulak sancıları bazı zamanlarda hafif olarak geçerken bazı zamanlarda ise kişinin uykudan uyanmasına sebep olacak kadar şiddetli ağrılar ile kendini göstermektedir. Kulakta meydana gelen bu sancılar bazı zamanlarda iç kulak bazı zamanlarda ise dış kulak sıkıntılarından dolayı oluşabilmektedir. Ancak tüm kulak ağrılarında ortak bir durum söz konusudur.  Söz konusu olan bu durum kulak ağrısının hafife alınmaması gerektiği ve tedavisinin yapılması gerektiği gerçeğidir. Bunun sebebi ise kulakta oluşan ağrıların bazı zamanlarda çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilme olasılığıdır.

   Bazı durumlarda beyinde oluşabilen sıkıntılarda dahi bu sıkıntılar kulak sıkıntılarıyla belirti gösterebilmektedir. Özellikle de 48 saatten daha fazla süre devam eden kulak ağrıları çok ciddi sorunların belirtisi olabilmesinden dolayı bu tarz durumlarda çok dikkatli davranmak gerekmektedir. Kulakta meydana gelen ağrının çocuklarda görülmesi halinde bu süreyi beklemeksizin ağrı oluştuktan hemen sonra doktora gidilmesi gerekmektedir. Birden fazla sebebi olan kulak sancısının sebepleri çoğunlukla hastanın başında görülen sıkıntılar sebebi ile var olan belirtiler arasında bulunmaktadır. Bazen kulak zarı sebebiyle oluşan kulak sancısı, bazı zamanlarda kulak içinde iltihap oluşmasından dolayı oluşan kulak sancıları doğru bir şekilde ve geç kalınmadan müdahale edildiğinde çok çabuk çözüme ulaşılabilmektedir. Ancak kulak sancıları hafif olduğu ilk zamanlarda önemsenmemesinden dolayı hastalarda kalıcı sağırlık ve benzeri ciddi sıkıntılar görülme olasılığı yüksek olmaktadır.

   Kulak Sancısı

   Kulak Sancısı Sebepleri

   Günümüzde meydana gelen kulak sancısı rahatsızlıklarında en fazla görülen sebep hastanın orta kulağa giden östaki borusunda tıkanma olması durumudur. Bu da çoğunlukla kulağa sokulan yabancı cisimler sebebi ile oluşmaktadır. Kulakta bulunan maddelerin bu boruyu tıkaması halinde hastaların kulaklarında çok şiddetli sancılar oluşmaktadır. Bu ağrıların kimi zaman kendini tam olarak göstermemesi ve zaman içerisinde başka sorunlara sebep olarak ağrıların şiddetinin daha fazla olması durumu söz konusudur.

   Kulakta sancı olmasının en fazla görülen sebepleri arasında yer alan bir diğer sorun ise İç yada orta kulakta meydana gelen iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar hastanın kulağında aşırı derecede ağrı oluşmasına ve bu ağrının uzun süre devam etmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple de kulak ağrısı olan kişilere genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmakta, iltihabın kuruması sağlanarak sorun ortadan kaldırılmaktadır.

   Kulakta sancı oluşturacak başka bir sebep ise hastanın aklınla gelmese de daha önceden başına darbe almış olmasıdır. Başa alınan darbeler o sırada çok önemli gibi gözükmese de kulak sancısı sorununu oluşturabilmektedir. Hastanın çocuk olması halinde ve kulağında ağrı olması halinde ailenin ilk olarak başından darbe alıp almadığını araştırması gerekmektedir.

   Kulak ağrısı şikâyeti olan kişiler bir takım şeyleri doğru bir şekilde uygulayarak kolayca önceden önlemlerini almış olmaktadırlar. Böylece ağrı da artmamış olacaktır. Bu önlemlerden ilki kulak sancısı olan kişinin sancısı olduğu zamanlarda asla sakız çiğnememesi gerektiğidir. Bunun sebebi, kulağında ağrı olan kişi sakız çiğnediği zaman kulağında bulunan kasların hareketi ile ağrısının artacak olmasıdır. Bunun yanı sıra, yemeklerin de çok fazla çiğnenmesi ya da çok fazla yutkunmak da kulakta oluşan ağrıların şiddetlenmesine sebep olacağından bu konularda dikkatli olunması gerekmektedir. Kişinin alması gereken başka bir önlem, kulak ağrısı olan kişinin sık sık esnemesi kulak ağrısının kısa bir süre içinde azalmasını sağlayacaktır. Bunun sebebi, çoğunlukla kişinin esnemesi halinde östaki borusunun açılmakta ve bu durum kişinin daha az ağrı duymasını sağlamaktadır. Son olarak, kulak ağr]]> İç Kulak https://www.ortakulak.gen.tr/ic-kulak.html Mon, 19 Nov 2018 11:19:03 +0000 İç kulak, Kulağın denge ve işitme yapıları ile ilgili asıl yapıları içeren kısmıdır. kulağımız kendi içerisinde üçe ayrılır. Bunlar dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır. Bizim anlatacağımız ise bunlardan iç kulakt İç kulak, Kulağın denge ve işitme yapıları ile ilgili asıl yapıları içeren kısmıdır. kulağımız kendi içerisinde üçe ayrılır. Bunlar dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır. Bizim anlatacağımız ise bunlardan iç kulaktır. Hepsi birbirine bağlı bu bölümlerin içerisinde iç kulak kişide denge ve işitme işlemlerinin merkezidir. İç kulağın şakak kemiğinin içindedir. İç kulak yapısı itibarı ile 2 kısımdan oluşur. İç kulağın birinci yapısı kemiktir, ikincisi ise zardır. İç kulağı Kemik içerisine oyulmuş bir tünel sistemi olarak düşünebiliriz. Bu tünel sistemlerinin tümüne birden labirent denilmektedir. Yapısı gerçekten de bir labirent gibidir. Bu labirentler üç bölümden oluşur. Labirentler yapı ve görevleri itibarı ile salyangoz vestibül ve dalız kanallarını ve kısımlarını oluşturur. Vestibül yarım daire kanalları, kırbacık ve kesecik adı verdiğimiz boşluklarda bulunur. İşitmeyi sağlayan organa korti organı denir. Dalız kanalı içerisinde bir şerit halinde devam eden bir yapısı vardır. 


   Vestibül, kırbacık, kesecik ve yarım daire kanallarından oluşmaktadır. Yarım daire kanalları kırbacık kısmına açılır ve bu organın içerisinde dengeyi sağlayıcı iki tür reseptör bulunur.

   Kinetik reseptörler: Üç yarım daire kanallarının hepsinde şişkin kısımlarda bulunur. Hareketler esnasında ortaya çıkan basınçlarda değişiklikleri algılar.

   İç KulakPozisyon reseptörleri: Herhangi bir şekilde duran bir kişide duruş pozisyonunu ve yer çekimi ile arasındaki ilgiyi kurarak kişinin dengede durmasını sağlar.

   İşitme: İç kulak işitme ile ilgili olarak kulaktaki merkezdir. Titreşimlerden gelen frekansları insan kulağının duyabileceklerini algılar ve ses olarak belirler. Titreşimler kulak kepçesi tarafından toplanır dış kulak yardımı ile zara iletilir. Zarda oluşan titreşimle olan bağlı olan çekiç kemiği de titreşime uğrar ve kemikcikler sistemi hareket eder. Kulağımızdaki bu sistem sesin şiddetini ortalama olarak 16 ile 19 arasında arttırmaktadır. Üzengi kemiğinin bağlı olduğu oval pencere yardımı ile gelen titreşimler sıvı bölüme iletilir. Sıvı sisteminin hareketlenmesi ile dalız içerisinde korti organına tesir ederek elektrikli uyarılar doğurur, ses beyinde idrak edilir ve anlaşılır hale gelir.  

   İç kulakta bulunan labirentler
   • Dalız: Oval pencereden gelen ses dalgalarını salyangoza iletir ve işitme işlevinden sorumludur.
   • Yarım daire kanalları: Bu kanallar denge işleminden sorumludur ve salyangozun hemen arka kısmında ve salyangoza bağlı bir şekilde bulunur. oluştuğu yerde yarım daireler halinde üç tünel bulunur. o yüzden bu ismi almıştır. 
   • Salyangoz: Orta kulağın iç yan tarafında bulunan ve işitme ve dengeyi kendisine bağlayan yapısıyla aralarındaki bağı oluşturur. Şekli bir salyangoza benzediği için bu ismi almıştır. 
   Dalız salyangoz ve yarım daireler şakak kemiği içerisinde bulunur ve bu kemikler arsında bir labirent gibi tüneller oluşturur. Duvarları kemiklerden oluştuğundan bu yapının korunması için etrafı bulunduğu yere uyum sağlayacak şekilde zardan yapılmış ikinci yapı bulunur.

   İşitme ve denge işlevlerinin kişilerde sağlıklı yapılabilmesi için iç kulağın sağlık sorunlarının olmaması gerekir. Kişinin iç kulağında iltihaplanma yada başka rahatsızlıklar olması duyma problemlerine ve denge sorunlarına yol açabilir. İnsan mekanizması olağan üstü düzeyde yaratılmıştır. Bizler kendi icat ettiklerimi hep kendi mükemmel mekanizmamızdan esinlenerek yaparız. Ama daha insanoğlunun bedeninin bütün sırları çözümlenememiştir.
   ]]>
   Orta Kulak Nezlesi https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-nezlesi.html Tue, 20 Nov 2018 10:50:15 +0000 Orta kulak nezlesi, kulağın içinde orta kulak kısmında yapışkan sıvı birikimiyle karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu çocukluk çağı hastalığı olarak kabul edilir ve 2 yaşına kadar olan çocukları daha fazla etkiler. Pa Orta kulak nezlesi, kulağın içinde orta kulak kısmında yapışkan sıvı birikimiyle karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu çocukluk çağı hastalığı olarak kabul edilir ve 2 yaşına kadar olan çocukları daha fazla etkiler. Patolojinin temelini tuba tıkanıklığı ile fonksiyon bozukluğu oluşturmaktadır. Tuba tıkanıklığı orta kulak bölümünü kapalı bir boşluk haline getirmekte ve bu boşluktaki hava emilmektedir. Bu sayede orta kulaktaki basınç düşmektedir. Basıncın uzun süreli düşmesi orta kulak mukozasındaki salgı bezlerinin artmasına neden olur. Bu şekilde salgılanan sıvının zaman içinde suyunu kaybetmektedir. Bu durumda yapışkan ve kalın bir hale gelir, tuba yoluyla drenajı olanaksız hale gelir. Bu gelişmelerle orta kulaktaki işlemler kısır döngüye girer. Orta kulak nezlesi denilen rahatsızlık bu şekilde hastayı etkiler.

   Orta kulak nezlesi belirtileri

   Bu hasta grubunda tuba tıkanıklığı, sinüzit, kronik adenotonsillit, alerji, yarım damak, immün yetmezliği gibi etkenlerde olabilir. Orta kulak nezlesi sonucunda orta kulakta birikim yapan yapışkan sıvı kemikçiklerin ve timpanik membran hareketlerini önler. Bu hastada iletim tipi işitme kaybına neden olur. Hastada işitme kaybının genellikle hafif olması nedeniyle gözden kaçan bir belirti olabilir. Aileler çocuğun hasta olduğundan genellikle televizyonu yakından seyretmesinden, arkasından söylenenleri duymaması ve tekrar ettirmesinden, okul yaşamında başarısız olmasından şüphe duyarlar. Hastalarda bazen kulak ağrısı, kulakta dolgunluk, direkt işitme kaybı gibi belirtilerde gözlemlenir.  

   Orta Kulak NezlesiOrta kulak nezlesi tanısı

   Hastalara yapılan otoskopik muayene sırasında zarın mat ve retrakte oluşu, deforme ışık üçgeni ile orta kulaktaki hava ısı seviyesi izlenebilir. Bu bulgular klinik tanı konmasına yardımcı olur. Ancak timpanometrik ve odiometrik ölçümler yapılarak kesin tanı konmalıdır. Bu sayede rahatsızlığın gelişimi, hastanın tedaviye verdiği yanıt daha kolay takip edilebilir.

   Orta kulak nezlesi tedavisi

   Rahatsızlığın tedavisinde ilk aşamada antibiyotikli ilaçlar kullanılır. Bu tedaviye yanıt vermeyen ya da tedavi edilmeyen bazı hastalarda bazen kendiliğinden iyileşme görülür, bazen de telafi edilemeyen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Kulak zarının devamlı olarak negatif basınca maruz kalması sonucunda beslenme bozukluğu olur ve kulak zarı atrofiye uğrayarak incelir, çökme yapar. Bu gelişmelerin ardından kulak zarı orta kulak ve kemikçiklere yapışarak, fonksiyonlarını yapamaz duruma gelir. Bu aşamadaki beslenme bozukluğu aynı zamanda kemikçiklerde erime etkisi gösterir. Bu halde hastalardaki iletim tipi işitme kaybı daha belirgin hale gelir. Tedavi edilmeyen ya da kontrol edilemeyen hastalarda bu dönemde geri dönüşümü olmayan kemiği eriten iltihap gelişme olasılığı bulunmaktadır.

   Orta kulak nezlesi hastalarına erken aşamada müdahale edilerek, kulağa havalandırma tüpünün takılması sorunu çözer. Tedavide yaygın şekilde kullanılan bu tüpler 3-6 ayda perforasyona neden olmadan kendiliğinden düşer. Kulaktaki patolojik değişimlerde normal durumuna gelir. Tuba çapında büyüme olur. Hastalar % 80 oranında iyileşir, % 20 oranında hastalık tekrar eder. Bu tekrarlarda hastalara yeniden tüp takılabilir. Ancak kulak zarı orta kulağa yapışmış haldeyse, kulağa tüp uygulaması yeterli gelmez. Bu durumda tedavide cerrahi girişim gerekir. Eğer hastalarda sinüzit, alerji, yarık damak, immün yetmezlik gibi sorunlarda varsa tüple birlikte bunlarında tedavi edilmesi gerekir.

   ]]>
   Kulak Ameliyatı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 03:31:13 +0000 Kulak ameliyatı, Orta kulak hastalıklarında, kulak zarı delinmelerinde veya kemik içerisinde oluşan iltihapların temizlenmesi için yapılır. Yapılan bu ameliyata Timpanoplasti denir. Ameliyat teknik olarak işitme ile ilgili yaşana Kulak ameliyatı, Orta kulak hastalıklarında, kulak zarı delinmelerinde veya kemik içerisinde oluşan iltihapların temizlenmesi için yapılır. Yapılan bu ameliyata Timpanoplasti denir. Ameliyat teknik olarak işitme ile ilgili yaşanan sıkıntıların onarılması ve mastoid içerisindeki iltihabı temizlemek için yapılır. Hastada mevcut olan rahatsızlığın boyutuna göre, ameliyatı yırtık zar deliği onarımı, orta kulakta olan işitme sağlayan kemikçiklerin onarılması yada kemik içerisindeki iltihaplanmanın temizlenmesi şeklinde kademeli olarak yapılır.

   Kulak zarında delik bulunan ama işitme sıkıntısı çok da fazla olmayan kişilerde uygulanan ameliyat genelde havuz banyo gibi yerlerde kulak içerisine sıvı girmesini engellemek ve ileride daha ciddi işitme sıkıntıları yaşanmaması için yapılır. Kişinin hayat kalitesini yükseltmek ve hayatının geri kalanında işitmede sıkıntılar yaşanmaması için önemlidir. Kulak ameliyatı kişinin tercihi doğrultusunda yapılır. Zorunlu bir ameliyat değildir.

   Kişilerde iltihaplanma bulunmamasına rağmen kulaktan sıvı yani akıntı gelmesi durumlarında da ameliyat yapılır. Yine kişinin yaşam kalitesi arttırılır hemde işitme kaybının ilerlememesi ve iltihaba bağlı ciddi problemler yaşanmaması adına yapılan ve önlemek için uygulanan ameliyattır. Bu hasta türünde ameliyat içerisinde zardaki deliğin kapama işlemininde yapılması gerekir. Aynı şekilde kemikçiklerde yaşanan sıkıntılarda giderilir.

   Orta kulak mustaid de bulunan iltihabın ileride kemikçikleri eritip yok etmemesi için en kısa sürede hekim tarafından müdahale edilir ve içerideki iltihap alınarak uygulanır. Bu tür hastalarda işitme sisteminin korunması yada onarılması ikinci önceliktir. Ameliyatın amacı kişide yüz felci, iç kulak kaynaklı işitme kaybı  yada kafa içi komlikasyonlar oluşmasın diye yapılır. Kafa iç komlikasyonlarına örnek olarak beyin apsesi ve menenjiti verebiliriz. 

   Kulak AmeliyatıAmeliyat tekniği;

   Ameliyatın yapılacağı tekniğe karar vermek için hastalığın durumu, deliğin zar üzerinde nerede olduğu,kulak kanalının yapısı,ameliyat esnasında mastoid kemiğine  müdahale edilip edilemeceğine bakılır. Tahlil ve teşhislerin arkasına hekimin ve kişinin isteği doğrultusunda ameliyatın içeriği belirlenir. Ameliyat esnasında kulak içerisinde birçok işlem yapılmasına rağmen dışarıdan sadece küçük kesi olarak görülen ameliyatın tam olarak nasıl olduğu hasta ve yakınları tarafından sıkça sorulan sorular arasındadır. Timpanoplasti ameliyatı dediğimiz kulak ameliyatları kulak kanalı içerisinden, kulak arkasından yada kulak içinden gerçekleşir.

   Ameliyat sonrası;

   Ameliyat sonrası, hastane yatış işlemi yoktur. Birinci gününde ameliyat kesiği üzerine pansuman yapılarak taburcu edilir. Mastoid kemiğe müdahale yapılmış ise 15 gün sonra dış kulak kanalındaki özel süngerler temizlenmekte ve hastanın kulaklarına sudan korumak ve ameliyat sonrası enfeksiyon oluşumunu önlemek amacıyla antibiyotik ve kortizon içeren kulak damla ilaçları verilir. Bu tür ameliyatlarda iyileşme 3-4 haftayı bulur. Sağlıkla kalın. 
   ]]>
   Bebeklerde Orta Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/bebeklerde-orta-kulak-iltihabi.html Wed, 21 Nov 2018 08:57:54 +0000 Bebeklerde orta kulak iltihabı, bebeklik  çağında en sık ortaya çıkan rahatsızlıklar arasındadır. Yapılan araştırmalar 6 aylık bebeklerden 6 yaşına kadar olan çocuklara kadar olan grupta bu rahatsızlığın genellikle etkil Bebeklerde orta kulak iltihabı, bebeklik  çağında en sık ortaya çıkan rahatsızlıklar arasındadır. Yapılan araştırmalar 6 aylık bebeklerden 6 yaşına kadar olan çocuklara kadar olan grupta bu rahatsızlığın genellikle etkili olduğunu belirlemiştir. Bu dönem orta kulak iltihabının yaygın olması üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıkça geçirilmesi, östaki borusundaki uyumsuzluk, bağışıklık sistemindeki zayıflık etkili olur. Bu yaşlardan sonra görülen orta kulak iltihabı azalır. Bu rahatsızlığın uygun şekilde tedavi edilmemesi halinde, bebeklerde kalıcı işitme kaybına, orta kulakta hasara neden olabilir. Kulaktaki enfeksiyona virüs ve bakteriler neden olur. Bu açıdan bebeklerin iyi gözlenmesi ve hastalığın erken aşamada tespit edilmesi gerekir.

   Bebeklerde orta kulak iltihabı riskini arttıran faktörler
   • Bebeklerin kreşe, anaokuluna, yuvaya gitmesi durumunda, bakteri ve virüslere daha fazla maruz kalması
   • Sigara ve tütün mamulleri içilen ortamda bulunmaları
   • Emzik kullanmaları
   • Mevsim koşullarının etkisi
   • Ailede orta kulak iltihabı olması
   • Yarık damak, down sendromu, bağışıklık sistemi zayıflığı gibi etkenler
   • Anne sütü yerine biberonla beslenmiş bebeklerde orta kulak iltihabı riski artar.
   Bebeklerin orta kulak iltihabından korunması için ne yapılmalı

   Öncelikle bebeklerin bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bunun için ev ortamının ısısı ayarlanmalı, düzenli olarak temiz hava almaları sağlanmalıdır. Hava soğuk olduğunda dışarıda kulaklarını koruyacak şapka, bere kullanılmalıdır. Bebeklerin olduğu ortamda sigara içilmemelidir. Burun tıkanıklığı sorunu olduğunda, ev düzenli havalandırılmalıdır. Evde tabanlar halıyla kaplanmamalı, oyuncaklar tüylü olanlardan seçilmemelidir.

   Bebeklerde Orta Kulak İltihabıBebeklerde orta kulak iltihabı belirtileri

   Bebekler henüz küçük olduklarından kendilerini ifade etme şansları yoktur. Bu nedenle ailelere daha fazla görev düşmektedir. Soğuk algınlığı geçiren bebekler çok iyi gözlenmelidir. Eğer aşağıdaki belirtiler oluyorsa hemen doktora gidilmelidir.
   • Bebeğin ellerini kulağına sıkça götürmesi, kulaklarını çekiştirmesi ve huzursuz olması halinde
   • Yüksek ateş
   • Kulaklarda akıntı olması
   • İşitme güçlüğü çekmesi
   • İltihabın uzun sürmesi halinde dengesizlik çekmesi, sıkça düşmesi, sakar davranışları olması
   • Yürümede gecikme olması
   • Bebeklerin konuşmasında gecikme, kelimelerin anlaşılır olmaması
   Bebeklerde orta kulak iltihabı tedavisi

   Bebeklerdeki orta kulak iltihabı genellikle % 70 oranında kendiliğinde iyileşir. İltihaplanmaya bakteri ve virüsler yol açtığından, bebeğin bağışıklık sistemi güçlü olursa bunları yenebilir. Bakteriler iltihaba yol açarsa, antibiyotik tedavisi orta kulak iltihabının iyileşmesini sağlar. Eğer sürekli tekrarlayan, iyileşmeyen orta kulak iltihabı olursa, kulak tüpü takılması gerekebilir. Kulak tüpü takmak için bazı durumların varlığına bakılır. Bunlar;
   • Bebeğin 6 ayda 4 ve üzeri orta kulak iltihabı geçirmesi
   • Her iki kulağında 3 aydan beri sıvı olması
   • Kuşağın birinde 6 aydan beri sıvı olması
   • Bebekte orta derecede işitme kaybı olması
   • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
   • Antibiyotik alerjisi olması
   • Yeni doğanlarda iltihabın yüksek ateşle seyretmesi
   • Bebeklerde orta kulak iltihabı sırasında yüz felci, menenjit gibi rahatsızlıkların gelişmesi halinde kulak tüpü uygulaması yapılır.
   ]]>
   Gebelikte Orta Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/gebelikte-orta-kulak-iltihabi.html Thu, 22 Nov 2018 06:49:42 +0000 Gebelerde orta kulak iltihabı, Kulak yapısı oldukça karışık bir yapıya sahiptir.Kulak dış,orta ve iç kulak diye üç bölgeye ayrılır. Bu üç bölgenin iltihaplanmanın başlıca nedenleri dış etkenlerden gelen toz, kir, ve vi Gebelerde orta kulak iltihabı, Kulak yapısı oldukça karışık bir yapıya sahiptir.Kulak dış,orta ve iç kulak diye üç bölgeye ayrılır. Bu üç bölgenin iltihaplanmanın başlıca nedenleri dış etkenlerden gelen toz, kir, ve virüsler neden olabilir. Gebelikte orta kulak iltihabın maruz kalan anne adayların korkutabilir. Ancak uygun bir ilaç tedavisi uygulanır. Doğru kullanılan bir antibiyotik tedavisiyle gebelik süresindeki orta kulak iltihaplanması geçirilebilir. Gebelikte orta kulak iltihabının başlıca virüs ve bakterilerdir. Bu virüsler ve mikroplar orta kulan iltihaplanmasına neden olur. Östaki borusunu iltihaplı sıvı tıkar ve bloke eder.Uçak yolculuğu sırasında hava basıncı değişikliğinde kulak sıvısı kulak içinde basıncına maruz kalır ve ağrı şiddetlenir. Sinüzit, grip, soğuk algınlığı enfeksiyonlarını tetikler. Gebelikte bu tip hastalıkların sık yaşandığı aylarda daha dikkatli olmaları ve korunmaya dikkat edilmelidir.

   Gebelikte Orta Kulak İltihabıGebelikte orta kulak tedavisi: İltihap başlangıcında ilaç kullanmadan  evde kendiniz uygulaya bileceğiniz tedavi yöntemleri vardır. Ilık zeytin yağını kulağınıza damlatıp tıkanıklığı açarak ve sıcak havlu ile ağrıyan kulağınıza sıcak havlu kompres yapılır ve ağrıyı hafifletir. Tuzlu suyla gargara yapılırsa sinüs enfeksiyonuna iyi gelir ve rahatsızlık afifler. İlerleyen orta kulak iltihabı mutlaka bir doktora baş vurulmalı gelişi güzel ilaç kullanılmamalı gelişi güzel kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verir. Doktor bebeğe zarar olmayacak antibiyotik verecektir. Doktorun önerdiği şekilde doz ve ilaç sayısı kullanılmalıdır. Gebelikte oluşa kulak iltihap bazı gebelerde işitme kaybına yola açabilir. Bu işitme kaybı bazen kalıcı bazen kalıcı olabiliyor. Bu işitme kaybının nedeni bilinmiyor doktorlarda gebelikte nedensiz işitmek kaybı olabileceğini söylüyorlar. Bu yüzden soğuk algınlığını yukarıda da bahsettiğimiz gibi orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu yüzden grip ve nezle hissedildiği taktirde orta kulak iltihabı olmamak için doktorunuza danışılmalıdır. Evde kullanılan yöntemlere rağmen ağrılar artıp devam ediyor ve tıkanıklık açılmıyorsa çok fazla zaman kaybetmeden doktorunuza başvurulmalıdır.
   ]]>
   Kulak https://www.ortakulak.gen.tr/kulak.html Fri, 23 Nov 2018 06:29:40 +0000 Kulak, işitme işlevini gören, denge organını içinde bulunduran anatomik yapıdır. Kulak işitmemiz de en önemli organ konumundadır ve dışa doğru yapısı ile iki adet bulunmaktadır. Kulak yapısı bir dizi kanal, zar, kemikç Kulak, işitme işlevini gören, denge organını içinde bulunduran anatomik yapıdır. Kulak işitmemiz de en önemli organ konumundadır ve dışa doğru yapısı ile iki adet bulunmaktadır. Kulak yapısı bir dizi kanal, zar, kemikçik ve sıvıların hassas bir yapı ile meydana gelmesi ile oluşmuş bir organdır. Kulak karşısından aldığı ses dalgalarını ve durum ile uyarıları alarak bunu aslı işlemi gören beyne uyarıcı olarak gönderir ve işitme olayı işte burada devreye girer. Beyin almış olduğu sinyalleri alarak önce işitme organını devreye sokar daha sonra da denge olayını ortaya koyarak iki önemli işlevde bulunur. Dışa dönük ve iç kısımlarının bir kısmının görüldüğü bir yapıya sahiptir ve dışa doğru bir çıkıntıya sahiptir. İşte bu dışa doğru çıkıntının adına ise kulak kepçesi adı verilir. Kulak kepçesi dışa dönüklüğü ile sesin geldiği yönü anlamada ve ayırt etmede çok önemli bir yere sahiptir. Bir insanın kulağı dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç ayrı kısımdan oluşmuştur. Bu kısımların her birinin ayrı ayrı görevleri ve işlevleri vardır. Bu işlev ve görevleri beraber inceleyelim;
   • Dış kulak; kulak kepçesi ve kulak yolu olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşur. Dışa dönük bir iskelet ve ayrı ayrı kas ve sinirlerden oluşur bu organların üzerini ise deri örterek kapatır. Dışta içe doğru uzanan bir kanala sahiptir ve düz olmayan bir yola sahiptir ve bu yolda ise iki binden fazla yağ bezesi bulunmaktadır. Dış kısmı kıkırdaktan meydana gelmiş ve içe doğru kemikleşerek sertleşmiştir ve ayrıca kulak zarına kadar bu yol uzanır. Dış bölümde olan kulak kepçesi dışarıdan aldığı sesin yönünü belirler ve içe doğru olan kısmı ile bunu iç zarlara doğru ileterek duyma yani işitme olayını gerçekleştirir. Tamamen dış yönü ile alakalı olmasına rağmen sesi beyne ileten en işlevli bölüm ise dış kulaktır. Bu sebepten kulak yapısının önemli bir ögesi konumundadır. 
   • Kulakİç kulak; çok karışık bir yapıya sahip olmasına rağmen çok işlevli ve önemli bir yapıya sahiptir. İç kulak temporal kemik içinde yer alan birbirinden ayrı üç kemikten meydana gelmiş kısımdır. Bulunduğu kısımlarda hem denge için hemde duyma için önemli yere sahip olan kısımlar bulunur ve bu sebepten bir çok yapıdan meydana gelmiştir. Oval bir penceresi, labirent adı verilen üç ayrı kısmı, kanallar ve salyangoz kabuğu adı verilen farklı farklı bölümleri vardır. Dış kulaktan gelerek bu labirentlerden ve ayrı kısımlardan gelerek iç kulağa varan ses dalgaları sesin duyulması için beyne uyarı göndererek duyma işlemini gerçekleştirir. Ayrıca bunu yanı sıra iç kısımda bulunan daireler ve sinir damarları esi alarak denge adını verdiğimiz olayı gerçekleştirir. Yani bu kısım yaptığımız hareketlerde dengeli olmamızı sağlayarak çok önemli bir konuma sahip olmaktadır.
   • Orta kulak; temporal kemik içinde buluna altı adet duvardan oluşan bir kemik boşluğudur. Ön iç kısmında bulunan östaki borusu sayesinde bir yatakta birleşir. Bu birleşme iç ve dış olarak gelen ses basınçlarını dengelemede oldukça önemli bir yere sahiptir. Orta kulak bir bezelye büyüklüğünde içinde hava ile dolu olan bir boşluktan ibarettir. Çekiç, örs ve üzengi kemikleri ile iç kulağın bağlantısını sağlar ve almış olduğu ses titreşimlerini iç kulağa doğru iteleme görevi vardır.
   Görüldüğü üzere kulağın üç kısmı da kulağın en önemli kısımlarıdır ve işitme olayının gerçekleşmesinde oldukça önemli konuma sahiptirler. Dıştan gelen ses dalgalarını dış kulak alarak kendi yağ bezelerinin olduğu kısımdan geçirerek orta kulağa doğru ulaştırır. Daha sonra orta kulağa ulaşan ses dalgaları iç kulağa doğru gelir ve beyne bu sinyalleri gönderir. Beyin aldığı sinyalleri sese dönüştürür ve işitme olayı meydana gelir. İşte bu bağlantılar sayesinde duyma işlemi olur ve bunun yanı sıra hareketlerimizde ve hareketlerimizi dengede tutmada sağlamada oldukça önemli bir yere sahiptir.
   ]]>
   Orta Kulak Sıvı Birikmesi https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-sivi-birikmesi.html Fri, 23 Nov 2018 20:38:04 +0000  Orta Kulak Sıvı Birikmesi,Orta kulakta sıvı birikmesi, daha çok çocuk yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden de orta kulak iltihabı da daha çok çocuklarda görülür. Orta kulak ile geniz arasındaki boru, östaki bor  Orta Kulak Sıvı Birikmesi,Orta kulakta sıvı birikmesi, daha çok çocuk yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden de orta kulak iltihabı da daha çok çocuklarda görülür. Orta kulak ile geniz arasındaki boru, östaki borusudur, bu östaki borusu kulak içindeki hava akımını sağlar. Östaki borusu, yetişkinlere göre çocuklarda biraz daha yatay ve kısadır, çocuklar anca 7-8 yaşlarına geldiklerinde östaki borusu yetişkinlerinki ile aynı seviyeye gelmektedir, yani 7-8 yaşlarına kadar olan çocuklarda daha çok tıkanıklık, sıvı birikmesi, enfeksiyon gibi orta kulak rahatsızlıkları görülür. Çocuklarda çok sık geniz etine de rastlanmaktadır. Bu hem östaki borusunun tıkanmasına,hem kulakta sıvı birikimine, hem de orta kulak iltihabına neden olan bazı bakteri ve mikropların orada birikmesine neden olur. 

   Orta Kulak Sıvı Birikmesi Belirtileri,

   Orta kulakta sıvı birikmesi, çok yüksek oranda çocuklarda görülür. Orta kulakta sıvı birikmesi, ağrılı, ateşli yada iltihabik bir durum olmadığı için çok dikkat edilmesi gerekmektedir. En önemli belirtilerinden birisi duyma kaybıdır. Çocuğunuz eğer televizyon izlerken sesini çok yüksek açıyorsa, siz seslendiğiniz zaman size geç cevap veriyorsa yada vermiyorsa, çocuğunuz okul çağındaysa ve okula gidiyorsa derslerinde gerilemeler varsa, kulağının ağır işitmesin den kaynaklanabilir. Bu tip belirtilerde bir an önce doktora götürüp, orta kulak muayenesini yaptırmanız gerekmektedir. Yetişkinlerde az da olsa rastlanabilen, orta kulakta sıvı birikmesinin belirtileri yetişkinlerde de aynıdır, yetişkinlerde de duyma kaybı gözlenebilir.

   Orta Kulak Sıvı BirikmesiOrta Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi,

   Orta kulakta sıvı birikmesinin ilk olarak tedavisi ilaç tedavisidir. Öncelikle, orta kulak içindeki sıvının iltihaplı olup olmadığına yada iltihabın ne seviyede olduğuna bakılır. Ona göre hastaya 10-15 günlük bir antibiyotik tedaviye başlanır, bunun yanı sıra tıkanıklığı giderilmesi ve sıvının boşaltılması için ek olarak çeşitli kulak ve burun spreyleri verilir. Bu spreyler ve antibiyotikler elbette hastanın yaşına göre ayarlanır, çocuklarda buna ek olarak çeşitli şuruplar da verilebilir. Bu uzun süreli tedavinin ardından hasta bir takip sürecine alınır, bu takip süreci hastalığın bitişine göre değişebilir de, kimi hastalarda 1-2 ay süresinde devam ederken, kimilerinde bu süre 3-4 aya çıkabilir. Orta kulaktaki sıvı birikintisi, bu kadar tedaviye rağmen eğer iyileşmemişse cerrahi bir müdahale ile kulağa tüp takılır. Kulağa takılan tüpün boyutu, ne kadar süre takılı kalacağı, orta kulaktaki sıvı miktarının ne kadar olduğuna bağlıdır. Bu tüp küçük cerrahi bir müdahale ile takılır, fakat çıkması gerektiği zamanı kendi belirler. Doktor kontrol sırasında Zaten tüpün olmadığını görüp size bilgi verecektir. 
   ]]>
   Kulak Kanaması https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-kanamasi.html Sat, 24 Nov 2018 16:25:29 +0000 Kulak Kanaması, olayına tıp alanında otoroji denilmektedir. Kulak içinden kan gelmesi durumunda kafaya şiddetli bir darbe, travma veya yaralanma sonucunda oluşan kafa kırıklıklarından yada çatlaklarından şüphe edilmektedir Kulak Kanaması, olayına tıp alanında otoroji denilmektedir. Kulak içinden kan gelmesi durumunda kafaya şiddetli bir darbe, travma veya yaralanma sonucunda oluşan kafa kırıklıklarından yada çatlaklarından şüphe edilmektedir. Fakat böyle bir durum söz konusu değil ise kulak içine su kaçması veya kulak zarı içine sokulan delici ve sivri cisimlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kafa tası kırıklıkları ile kulak zarı delinmesi gibi durumlarda kulaktan kan gelmesine sebep olabilecek dış etkenler içine yer almaktadır. Kulak zarı enfeksiyonlarında kulak zarı zedelenmesi çıkabilen bir bulgudur. Dış kulak yolunda oluşan iltihaplanma kulak zarına zarar vermemektedir. Ancak orta kulak iltihabı olarak bilinen işitme kaybı yada geçirilmiş olan üst solunum yolu enfeksiyonu sonucunda kulak zarının delinmesiyle birlikte iltihaplı kanama görülmektedir. Kulakta kanamaya kulağa gelen oldukça şiddetli sesler, kulak zarının travmatik şekilde etkilenmesi veya kulağa alınan darbeler neden olmaktadır. Kulak kanamaları tedavi yöntemi nedene yönelik yapılmaktadır. 
  • Kısmi işitme kaybı
  • Hafif akıntı ve kulak kanaması
  • Şiddetli kulak ağrısı
  Kulak içine hiçbir zaman hiçbir yabancı cisim sokulmamalıdır. Çünkü kulak içine sokacağınız yabancı cisim kulak zarının parçalanmasına sebep olabilir. Kulak zarı pamuk sarılı olan ufak kulak temizleme çubukları ile veya küçük sivri yapılı maddeler kullanılarak temizlenirken yada kaşırken delinebilir. Bir başka kulak zarı delinme nedenleri ise kulağa atılan patlamalar yada şiddetli tokatlar oluşturmaktadır. Her iki durumda kulak içinde bulunan hava basıncında ani olarak değişiklik yapmaktadır. Orta kulak içinde oluşan enfeksiyon kulak zarında iltihap yapmaktadır. 

  Kulak KanamasıKulaktan Kan Gelmesinin Nedenleri

  Kulaktan gelen kanın en büyük sebebi kulak zarının oldukça hassas bir yapısı olmasından aldığı en ufak şiddete dahi maruz kaldığında yırtılması, iltihaplanması yada zedelenmesi gibi daha birçok sebepten dolayı kaynaklanmaktadır. Kulaktan gelen kanama kısa süre devam eder, ancak kulak kanamasına sebep olan iltihaba yada alınan darbeye göre kulakta ağrı ve baskı hissi oluşturmaktadır. Kulakta meydana ortaya çıkan ağrı ve baskı hissi bazen de oldukça can yakıcı ve can sıkıcı olmaktadır. Çocuklarda genelde ortak kulak iltihabı oldukça fazla görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda üst solunum yolunda bulunan östaki borusu kısa ve dar yapılı olduğundan gelen akıntı östaki borusu ve kulak zarı arasında birikerek iltihaplanmaya neden olmaktadır. Kulak kanaması yerine bazen de bu durum kulak çınlaması olarak da görülmektedir. Kulak zarının yırtılması durumu da kulakta kanamaya neden olabilir.

  Kulaktan Kan Gelmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır

  Şiddetli Kanamalarda;
  • Kanama ciddi halde ise kulağı tıkamadan temiz bezler kullanarak kulak kapatılmalıdır.
  • Kişinin bilinci yerindeyse hareket ettirmeden sırt üstü yatırılmalıdır. Bilinci yerinde değilse kanayan kulak üstüne yan yatırılmalıdır.
  Hafif Kanamalarda;
  • Yaralı kişi sakinleştirilerek, endişeleri giderilir.
  • Gelen kanama hafif ise kulak temiz bir bezle temizlenmektedir.
  Yapılan ilk müdahalelerin ardından, kulak kanaması her ne kadar basit bir durum olursa olsun yada sebebini az bildiğimiz yada hiç bilmediğimiz türde olan bütün kulak kanamalarının da uzman doktora başvurulması gerekmektedir. 

  Kulaktan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir
  İlk olarak tedavide antibiyotik uygulanmaktadır. Beraberinde görülen mukoza şişliğini azaltan ve mukus kıvamını incelten ilaçlar kullanılmaktadır. Alerji tanısı görülen kişilerde anti alerjik tedavisi eklenmelidir. Balon şişirmek ve sakız çiğnemek gibi yapılan aktiviteler östaki kanalının fonksiyonuna yar]]> Sağ Kulak Çınlaması https://www.ortakulak.gen.tr/sag-kulak-cinlamasi.html Sun, 25 Nov 2018 12:20:24 +0000 Sağ kulak çınlaması: Halk arasında sağ kulak çınladığı zaman birisi hakkında iyi bir şey konuşuyor diye eskilerden kalma bir rivayet vardır. Fakat sağ kulak çınlamasının uzun zaman sürmesi insanları çilden çıkartmakta Sağ kulak çınlaması: Halk arasında sağ kulak çınladığı zaman birisi hakkında iyi bir şey konuşuyor diye eskilerden kalma bir rivayet vardır. Fakat sağ kulak çınlamasının uzun zaman sürmesi insanları çilden çıkartmakta ve günlük yaşamının kalitesini düşürmektedir.
  Sessiz ortamlarda daha fazla kendini belli eder. Sağ kulak çınlaması dışarıda hiç bir ses olmaksızın ses duyulması demektir. Ders çalışırken, kitap okurken, film izlerken yada düşük tonda konuşmalar yapılırken kişi için konsantrasyonda sıkıntılı durumlar yaşatabilir hastanın psikolojisini de etkileyebilmektedir. Sağ kulak çınlaması vücutta oluşan herhangi bir hastalığın habercisi bile olabilir. Çınlama genellikle uğultu, vızıltı, vınlama, rüzgar sesi şeklinde olmaktadır. Çınlama sadece hasta tarafından duyuluyorsa buna subjektif çınlama, etraftaki insanlar tarafından da duyuluyorsa Buna da objektif çınlama adı verilir.Genelde hastalık 40 yaş üzeri görülür ama yüzdelik olarak az bir oran olsa da çok genç yaştaki insanlarda da görülebilir.Tıp dilinde adı '' Tintinus'' olarak geçer.

  Sağ Kulak ÇınlamasıSağ kulak çınlamasının nedenleri:
  • B12 vitamin eksikliği
  • Beslenme bozukluğu
  • Kafatasın da oluşan tümörler
  • Depresyon
  • Tansiyon sorunları 
  • Çok yüksek gürültüye mağruz kalmak
  • Kulak içi kirleri
  • Kan basıncındaki değişiklikler
  • Fazla miktarda tuzlu besinler tüketmek
  • İç kulakta bulunan hücrelerin zarar görmesi
  • Kulak da ve işitme sinirlerinde görülen çeşitli tümörler.
  • Troid bezi hastalıkları
  • Alerjik rinit, migren sinüzit
  • Çok kalabalık ortamlarda çalışmak
  • Çene ilgili olan problemler
  • Kulak zarı delinmeleri
  • Şeker hastalığı
  • Kolesterol  
  • Kulak kireçlenmesi gibi etkenler neden olabilmektedir.
  Sağ kulak çınlamasının tedavisi:
  • Kulakta her hangi bir iltihabi durum olup olmadığı araştırılır. Eğer varsa gerekli tedaviye başlanır.
  • Kulakta bir tümör olma ihtimaline karşı mr çekilir. Mr sonucuna göre diğer tetkiklerin yapılması kararlaştırılır.
  Sağ kulak çınlamasından korunmak için
  • Aşırı stresten uzak durulmalı
  • Gürültülü ve gürültüye maruz kalınabilecek her şeyden uzaklaşmalı
  • Alkol, sigara, asitli içecekler ve aşırı miktarlardaki kafein tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Fazla yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durulmalı
  • Spor yapılmalı ve daha hareketli bir yaşam tercih edilmeli. Hareketli yaşam kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.
  Bazı durumlar da kulak çınlaması o kadar içinden çıkılmaz bir durum alır ki işitmede güçlüklere bile neden olabilir. Doktorlar bu tip durumlarda gerekli işitme testleri yaptıktan sonra işitme cihazı kullanımını tavsiye ederler. Rahatsızlık ihmal edilmemeli ve günde 5 dakikadan fazla süren sağ kulak çınlamalarında muhakkak bir kulak burun boğaz hekimine gidilmelidir. İhmal edildiğinde kulakta işitme kaybına varana kadar kötü sonuçlar doğurabilir.
  ]]>
  Bebeklerde Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-iltihabi.html Sun, 25 Nov 2018 19:02:39 +0000 Bebeklerde kulak iltihabı, Bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlık türüdür. Kimi bebeklerde kalıcı olarak da kalabiliyor. O yüzden tedavisi zamanında ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Soğuk algınlığından kaynakl Bebeklerde kulak iltihabı, Bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlık türüdür. Kimi bebeklerde kalıcı olarak da kalabiliyor. O yüzden tedavisi zamanında ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Soğuk algınlığından kaynaklı ortaya çıkar. Bebeklerde bakımı çok titizlik isteyen bir rahatsızlıktır aynı zamanda. Bebeklerde kulak iltihabı burunun arkasında ve kulağın arka tarafında ağrının oluşması ile başlar. Kulak iltihabı bebeklere ağrı verdiği için huysuz eder. Bebeklerin vücut yapısı çok hassas olduğu için hemen bakteri ve virüs kapmaya meyillidir. Soğuk algınlığı geçirdikten sonra kulak hava almaz. Hava almadığı için bakteri ve virüslerde oraya gider ve çoğalmaya başlar. Böylelikle de iltihap oluşmaya başlar. Bebeklerde görülen kulak iltihabı eğer tedavi edilmezse veya iltihap kurutulmaz ise ilerleyen yaşlarda işitme sorunu yaşanabilir. Sadece işitme sorunu olmaz onu yanı sıra grip, nezle veya diğer rahatsızlıklarda kulak yeniden ağrı yapmaya başlar. Bu durum da bebeği oldukça çok rahatsız eder. Kulak iltihabı ilk olarak kulak ağrısı ile başlar. Üşütme derecesi yüksek ise iltihaba çevirir. Grip veya nezle olunduğu zaman vücut mikrop kapmaya meyillidir. 

  Bebeklerde Kulak İltihabıBebekler kulak iltihabının belirtileri
  • Bebeğin eli kulağına giderek ağlıyorsa kulak iltihabında kaynaklı bir ağlamadır.
  • Kulak ağrısı,
  • Rahatsız hissetme sürekli ağlama haline olma,
  • iştahsızlık,
  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • Uykusuzluk gibi belirtiler olduğu zaman bebeğin kulak iltihabı olduğunu gösterir.
  Bebeklerde kulak iltihabının tedavisi

  Bebeklerin kulak ağrısına iyi gelen anne sütüdür. Anne sütü sadece kulak ağrısına iyi gelmez, bebeğin başka bir yerleri ağrıdığı zaman bir kaç damla damlatıldığın da ağrının hafiflemesini ve geçmesini sağlar. Kulak iltihabının tedavisi öyle kısa süre sürme. Yaklaşık olarak 10-15 gün arası sürecek bir rahatsızlıktır. Çünkü iltihabın kuruması ve kulak ağrısının geçmesi zaman ister. Bakteri ve virüslerden kaynaklı bir rahatsızlık olduğu için antibiyotik damlalar kullanılır. Yetişkin insanlarda damlanın yanı sıra antibiyotik ilaç kullanılır. Ama bebeklerin bünyesi antibiyotiği kaldıramayacağı için antibiyotik damla ile tedavi edilir. Doktor tavsiyesi ile verilen damla düzenli ve zamanın da kullanılmalıdır. Kimi bebeklerin vücut yapısı hassas olduğu için iltihaplanma alerjik bir duruma çevirebilir. Öyle durumlarda yine doktor tavsiyesi ile alerjik rahatsızlığın gitmesi için ilaç tedavisi yapılır.
  ]]>
  Kulak Duymaması https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-duymamasi.html Mon, 26 Nov 2018 01:22:31 +0000 Kulak duymaması, tıp dilinde işitme kaybı olarak bilinen ve kulakta meydana gelen çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir kulak rahatsızlığıdır. Dış çevreyi anlamamızı ve algılamamızı sağlayan işitme duyumuzda Kulak duymaması, tıp dilinde işitme kaybı olarak bilinen ve kulakta meydana gelen çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir kulak rahatsızlığıdır. Dış çevreyi anlamamızı ve algılamamızı sağlayan işitme duyumuzda oluşan işitme kaybı, bazen doğuştan olabildiği gibi bazen de sonradan oluşan bir rahatsızlık sebebiyle meydana gelebilir. Kulak duymaması, kişilerin ilişkilerini, sosyal çevrelerini ve yaşam kalitelerini etkilediği gibi daha da önemlisi, küçük yaşlarda ortaya çıkarsa eğitim ve öğretim hayatını etkileyerek daha çok sorun oluşturmaktadır. Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık, erken tanı ve tedavi ile büyük ölçüde işitme kaybı yok edilebilir. Fakat bu her zamanda mümkün olmayabilir.  

  Kulak Duymamasına Neden Olan Risk Faktörleri

  Genetik işitme kaybı: Orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklar kulak duymamasına sebep olur. Bu kulak hastalıkları da genetik bir hastalık ise, doğal olarak işitme kaybı da genetik bir rahatsızlık olarak görülür. 

  Yaş faktörü: Yaş ilerledikçe, insanın hayatı boyunca duyduğu sesler ve maruz kaldığı yüksek sesler bir noktadan sonra işitme sinirlerini yıpratarak, kulağın duymama riskini artırır. Böylece ileri yaşlarda işitme kaybı daha sık görülür. 

  Kullanılan ilaçlar: Bazı kemoterapi ilaçları ve antibiyotik ilaçlar uzun süre kullanılırsa iç kulağa zarar vererek kulak duymamasına sebep olabilir. Bunun dışında, sürekli alınan asprin, ağrı kesiciler de geçici kulak hasarına neden olarak işitme kaybını meydana getirmektedir. 

  Geçirilen hastalık faktörleri: Çok yüksek ateş ile birlikte oluşan menenjit gibi hastalıklar yine kulak zedelenmesine neden olur ve kulak duymaması olağan bir sonuç haline gelebilir. 

  Kulak DuymamasıKişinin meslek grubu: Kişinin çalıştığı ortam çok sesli ve gürültü ise belirli bir zaman sonra çalışanlarda işitme kaybı oluşmaktadır. Sanayi ve fabrika gibi çalışma alanları bu riskin çok olduğu yerlerdir. 

  Kulak Bölümlerine Göre Kulak Duymamasının Nedenleri
  • İç kulakta bulunan koklea adı verilen bölümdeki sinir hücreleri, yüksek ses ve yaşlılığa bağlı olarak hasar görür ve işitme kaybı ortaya çıkar. Bunun dışında, iç kulakta oluşan iltihap, tümör yada kireçlenme de kulak duymamasına neden olabilir. Bu kulak rahatsızlıkları genetik ise işitme kaybı da genetik olarak devam etmektedir. 
  • Dış kulaktaki yabancı cisimler, kulak kiri, kulaktaki şekil bozukluğu, dış kulak yolunun kapalı olması, dış kulak iltihabı yada dış kulak tümörleri işitme geriliğinin sebepleri arasında yer almaktadır. 
  • Orta kulak kireçlenmesi, orta kulak tümörleri, orta kulak iltihabı, zarar görmüş yada delinmiş kulak zarı ve basınç düşüklüğü bulunan orta kulak nedeniyle de işitme kaybı oluşmaktadır. 
  Kulak Duymamasının Belirtileri:
  • Konuşulan ortamlarda konuşan kişileri sürekli tekrar ettirmeye başlamak, 
  • İşitme kaybı nedeniyle kişinin kendi sesini de kontrol edemeyerek sürekli yüksek sesle konuşması, 
  • Kalabalık ve gürültü yerlerde sesleri algılayamamak yada sesleri birbirinden ayırt edememek, 
  • Dinlenen radyonun yada izlenen televizyonun sesini sürekli açma isteği gibi belirtiler hafife alınmalı ve vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. 
  Kulak Duymamasının Tedavisi
  Öncelikle bir kulak burun boğaz(KBB) uzmanına gidilmeli ve doktor tarafından tanı belirlenmelidir. Sonrasında tercih edilebilecek olan tedavi şekilleri ise şunlardır:
  • Doktor tarafından özellikle dış kulak ve orta kulakta biriken kirler temizlenir. Böylelikle kulaktaki tıkanıklık kaybolacağı için büyük ihtimalle işitme kaybı da ortadan kalkmaktadır. 
  • Eğer kulaktaki duymama sebebi, iç kulaktaki bir hasar ve zedelenme]]> Bebeklerde Kulak Kaşıntısı https://www.ortakulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-kasintisi.html Mon, 26 Nov 2018 16:55:23 +0000 Bebeklerde Kulak Kaşıntısı,  birçok nedeni olmaktadır. Bu durum anneleri biraz telaşlandırır. Birçok soru aklına getirir. Acaba kulakları mı ağrıyor Bir sıkıntısı mı var ve buna benzer sorular. Bebeklerin kulak ka Bebeklerde Kulak Kaşıntısı,  birçok nedeni olmaktadır. Bu durum anneleri biraz telaşlandırır. Birçok soru aklına getirir. Acaba kulakları mı ağrıyor Bir sıkıntısı mı var ve buna benzer sorular. Bebeklerin kulak kaşıntılarının birçok nedeni olabilir. İlk olarak bebeğin kulaklarını keşfetmesi akla gelir. Bebekler kulaklarının farkına vardıklarında sürekli kulaklarıyla oynamaya başlar ve kaşırlar. Çünkü farklı bir şey ile karşı karşıyadırlar. Bu durumda onların ilgisini kulaklarına yönlendirir. Bebekler belli yetilere belli aylardan sonra sahip olmaktadırlar. Bir yaşından küçük olan bebeklerin bu yetilere sahip olması beklenemez. Onların ağrılarının nedenini nereden kaynaklandığının farkında değillerdir. Bu ağrılar kulağın iç yüzeyinden de kaynaklanabildiği gibi dış yüzeyinden de kaynaklanabilmektedir. Bebek bunu anlayamadığı için her iki nedenden dolayıda kulaklarını kaşıyabilir. 

   Bebeklerde Kulak KaşıntısıBebeklerde Kulak Kaşıntısı Nedenleri,

   • Dış kulak yolu iltihabı bebeklerde kulak kaşıntısına neden olmaktadır. Bebekler sürekli kulaklarını çekiştiriyorlarsa ya da kaşıyorlarsa kulaklarında sarı su akıntısı ve bu akıntı kokuyorsa ve kulakta kızarıklık beraberinde kaşıntı varsa dış kulak yolu iltihaplanmıştır. Bunların oluşmasının sebebi ise bebekleri banyo yaptırdıklarında farkında olmadan kulak kanallarına su kaçar. Ve bu su kaçması iltihaplanmasına neden olur. Aynı zamanda anneler bebeklerin kulaklarını kulak çöpü ile temizledikleri zaman kulak içerisindeki deri hassas olduğu için zarar görür ve bu zarar orada çeşitli mikropların üremesine zemin hazırlar. Ve bu durumda kulak enfeksiyon kapar.
   • Kulak kaşıntılarının nedenlerinden bir tanesi de bebeklerin diş çıkarmasıdır. Birbirinden bağımsız görünse de aslında bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde kulaklarında kaşınmalar meydana gelmektedir. Bebeklerin sinirlerinin bulunduğu yer ile alakalıdır. Bebeğin dişlerinin çıkmasından dolayı diş etlerinde şişme ve ağrılar meydana gelecektir. Bebekte bu ağrıların sebebinin kulaklardan meydana geldiğini sanarak kulağını tırmalar, çekiştirir ve kaşımaya başlar. Bazı durumlarda bebeklerin diş çıkarmasından dolayı yüksek ateşi olur. Bu ateş çok yukarılarda ise bebeğin kaşıntılarının sebebini dişe vurmamak gerekir. Bu yüzdende hemen bir hekime bebeğinizi gösterin.
   • Bebeğini banyo yaptıran anneler bazen dikkatsiz davranabilirler. Bebeklerin kulaklarında şampuan ve sabun bırakabilir. Kalan sabun kalıntıları bebeklerin kulaklarını kaşımasına neden olmaktadır. Kulakları kurutarak bunun önüne geçebilirsiniz.
   • Bebeklerde kulak kaşıntılarının bir başka nedeni de kulak enfeksiyonudur. Kulak enfeksiyonları bebeklerde altı aylıkken başlar bu durum üç veya dört yaşına kadarda çekilebilir. Orta kulak iltihabı ismi de verilir. Genel olarak bebeklerde ateş, kulakta sarı su akıntısı, burunlarının akması gibi belirtiler bebeklerin kulaklarının kaşınmalarına neden olmaktadır. Bebeklerin kulakları tıkandığında anneler bebeklerini emzirirken, bebekte yutma ve emme problemleri baş gösterir. Bebek yutkunurken ağrı hisseder. Ve kulaklarını kaşındırır. Bebeklerde bu problemler varsa annelerin daha dikkatli olması gerekir. Bunun yanında ebeveynler bebeklerin yanında sigara içmemeliler ve sigara dumanına maruz kalınan yerlerden bebeklerini uzak tutmalılar.
   • Bebeğin cildi çok hassas ve narin olduğu için kirli ellerle dokunulmamalıdır. Dokunmak istenirse elleri sürekli yıkamalıdır. Bu durumlarda bebeğin kulaklarının kaşınmasına neden olabilmektedir.
   • Bebeklerde kulak kaşıntısının bir başka nedeni ise egzama ve alerjilerdir. Egzama bebeklerde sık rastlanılan bir cilt rahatsızlığıdır. Egzamalar bebeklerin yüzünde, kulak arkalarında, kollarında, bacaklarında görülmektedir. Egzama ciltte çok kaşıntı yaparak cildi tahriş etmeye kadar götürebilir. Bebekte bu durumu tam anlayamadığı için kaşınan yerleri sürekli kaşır. Egza]]> Çocuklarda Kulak Ağrısı https://www.ortakulak.gen.tr/cocuklarda-kulak-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 07:52:04 +0000 Çocuklarda kulak ağrısı, sık görülen durumlardandır. Buna bazı bebeklerde süt dişi çıkartırken kulağa vuran ağrıyı örnek gösterebiliriz. Genelde bebekler kulaklarını çekiştirirler ve bu yüzden aileler kulak enfek Çocuklarda kulak ağrısı, sık görülen durumlardandır. Buna bazı bebeklerde süt dişi çıkartırken kulağa vuran ağrıyı örnek gösterebiliriz. Genelde bebekler kulaklarını çekiştirirler ve bu yüzden aileler kulak enfeksiyonu kanısına kapılırlar. Bebeklerde (0-3 yaş), çocuklardan daha fazla görülebilen bir durumdur. Kulak enfeksiyonu çok ciddi ve tehlikeli bir hal alabilir. Kulak enfeksiyonuna, banyoda kulağa kaçan su ve bunun gibi birçok olay sebep olabilir.

  Çocuklarda enfeksiyon dışında banyo yaparken kulağa su kaçarsa, kulaklardaki kirlerin şişmesi nedeniyle o bölgede ağrı yapar.  Çocuklara ve bebeklere kulak tıpaları takılmalı ve böylece kulaklara suyun girmesi engellenmelidir (daha önceleri tıpa yokken bir parça pamuğa vazelin sürülerek kulak tıkanırdı bunun amacı tıpa görevi yapmaktı fakat günümüzde hazır kulak tıpaları mevcut olduğundan çok kullanılmayan bir yöntemdir.). Saç kurutma makinası ile kulakların içi kurutulmalıdır. Çocuklarda bir başka büyük sorun olan olay kulağa yabancı cisim tıkamaktır. Bunlar bezelye, mercimek, nohut, boncuk, küçük oyuncak pilleri, mum parçaları ve küçük oyuncak parçaları gibi cisimler olabilir. Bu da kulakta şişerek akıntıya sebep olur. Bu yüzden çocuğun hemen bir KBB uzmanına götürülmesi gerekir. Doktora gidene kadar şişmemesi için birtakım önlemler alınmalıdır. Önceleri zeytinyağı damlatılırdı, fakat bu yöntem bir etki göstermediği için alkol borik damlatılmalıdır. Uçak yolculuğu sırasında iniş ve kalkıştaki basınç sonucu çocukların kulaklarında ağrı olabilir. O esnada bebekler emzirilmeli veya su-meyve suyu gibi içecekler içirilmelidir. Daha büyük çocuklarda ise sakız çiğnetilmeli ve doktor tavsiyesine göre ağrı kesici kullandırılmalıdır.Çocuklarda Kulak Ağrısı

  Banyo, deniz, havuzda uzun süre kalan çocuklarda dış kulak yolunun ıslak kalması, dış kulak iltihabına neden olur. Dıştan bası yapıldığında ağrı yapıyorsa ve akıntı varsa enfeksiyon riski olabilir. Çocuğunuz hemen bir KBB uzmanına götürülmelidir. Dış kulak yolu tıkanacak durumda iltihaplanırsa iltihabın vakumla çekilmesi gerekebilir. Ağrıyı azaltmak için sıcak havlu veya termofor uygulaması yapılabilir fakat çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Çok sıcak olursa yanıklara neden olabilir. Denize ve havuza ara verilmeli banyodan sonra saç kurutma makinesiyle kulaklar tamamen kurutulmalı ve her banyoda tıpa kullanılmalıdır.

  Çocuklarda orta kulak iltihabı üç ay ve üç yaş arasında çok sık görülür. Çocukların birçoğu üç yaşına kadar en az bir kez orta kulak iltihabı olur. Evde bakılan çocuklara göre kreşe ve anaokuluna giden çocuklarda orta kulak iltihabı daha sık görülür. Ayrıca çocuğun sigara dumanına maruz kalması, anne sütü almamış olması, geniz eti olması, emzik kullanması, eksik aşısı olması, alerjisi olması gibi durumlar da orta kulak iltihabına neden olur. Ağrı, orta kulak iltihabına neden olmasa da tek güvenilir etken olabilir. İki yaşın altındaki çocuklar ağrıyı ifade edemeseler de kulaklarını çekiştirerek anlatmaya çalışırlar. Ateş ve kusmada ağrıya eşlik edebilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurulmalı ve doktora gidene kadar çocuğu rahatlatmak için mutlaka ağrı kesici verilmelidir.
  ]]>
  Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-bas-donmesi.html Tue, 27 Nov 2018 15:01:25 +0000 Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi, veren bir hastalıktır. Kulak zarının ardından gelen orta kulakta, sesin yol almasını sağlayan çekiç, üzengi kemikleri ve örs vardır. Ayrıca, östaki borusu da geniz boşluğuna kadar, devam e Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi, veren bir hastalıktır. Kulak zarının ardından gelen orta kulakta, sesin yol almasını sağlayan çekiç, üzengi kemikleri ve örs vardır. Ayrıca, östaki borusu da geniz boşluğuna kadar, devam etmektedir. Burası hava geçişini sağlar ve  havanın basıncını, dengede tutmaktadır. Orta kulak iltihabına, en fazla çocuklarda rastlanmaktadır. Orta kulakta oluşup biriken bakteriler sebebiyle, kronik yada akut orta kulak iltihabı meydana gelebiliyor. Böylece orta kulakta basınç artması oluşmaktadır. Buda orta kulak iltihabında baş dönmesi oluşmasının, en önemli sebebidir. Çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenirler. Çünkü; östaki borusu çocuklarda, daha kısa ve yatay şekildedir. Böylece bakteriler orta kulağa, daha çabuk ulaşabiliyorlar. Bu sebeple 5 yaşına kadar olan çocuklarda, orta kulak iltihabında baş dönmesine daha fazla rastlanmaktadır. 

  Orta kulak iltihabı, fazla derecede ağrıya da sebep olmaktadır. İşitme kaybı, yüksek ateş de belirtilerindendir. Tabi en belirgin özelliği, baş dönmesidir. Çocuklarda bu belirtilere, daha sık ve yoğun olarak rastlanmaktadır. Hastanın muayenesinde, kulak zarının otoskop adı verilen aletle incelenmesiyle, orta kulak iltihabının belirtilerine rastlamak mümkündür. Hastanın muayene sonunda tanı konması oldukça kolay bir durumdur. Tedavinin kesinlikle ihmal edilmemesi, gerekmektedir. Aksi halde kalıcı olan işitme kaybı oluşabilir.Orta Kulak İltihabı Baş Dönmesi 

  Bakteri kaynaklı olmayan, orta kulak iltihabı da vardır. Bu durumdaki hastalarda, kulak zarı içe çökük olmaktadır. Kişiye işitme testi yapılıp, işitme kaybının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca oluşan basınç artışının da değerlendirilebilmesi için, basınç ölçümü de yapılmaktadır. Orta kulak iltihabında baş dönmesi oluştuğunda, öncelikle bunun sebebinin bulunup, bu etkenin tedaviyle ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çünkü baş dönmesi, tahmin edilenden daha fazla önemlidir. Zaten baş dönmesi, başlı başına yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu sebeple yapılması gereken tek şey orta kulak iltihabı baş dönmesinin uygun tedavinin belirlenip, tedavisinin yapılması gerekmektedir. 
  ]]>
  İple Kepçe Kulak Ameliyatı https://www.ortakulak.gen.tr/iple-kepce-kulak-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 02:16:21 +0000 İple kepçe kulak ameliyatı, kepçe kulak, anatomik olarak kulağın farklı bir pozisyonda, kafatasına dikey olarak ve kıvrık görünüşte olan bir kulak sorunudur. Kulakta oluşan estetik sorunlar direkt olarak yüz güzel İple kepçe kulak ameliyatı, kepçe kulak, anatomik olarak kulağın farklı bir pozisyonda, kafatasına dikey olarak ve kıvrık görünüşte olan bir kulak sorunudur. Kulakta oluşan estetik sorunlar direkt olarak yüz güzelliğini etkiler. Yaşanan şekil bozukluğu, özellikle çocukluk döneminde alay konusu olur ve bu durum çocuklarda özgüven eksikliğine yol açar. Kız çocukları kepçe kulak sorunu nedeniyle saçlarını istediği gibi toplayamaz ve şapka takamamaktan şikayet eder. İple kepçe kulak ameliyatı sayesinde kulakta oluşan deformasyondan yani şekil bozukluğundan kolaylıkla kurtulmak mümkündür. İple kepçe kulak ameliyatı yetişkinler için uygulanan bir operasyondur.

  İple kepçe kulak ameliyatı nedir

  İple kepçe kulak ameliyatı kulak kepçesinde dış kısma doğru açıklık bulunan kişilerde klasik otopilasti yerine gerçekleştirilebilen ve kesiye ihtiyaç duyulmayan bir ameliyat türüdür. İlk defa 2010 yılında yapılmaya başlanmıştır. Kulak kepçesini olması gereken yere çekmek için medikal ipler kullanılır. Bu nedenle de adı iple kulak kepçesi ameliyatıdır.

  Kimler iple kulak kepçesi ameliyatı yaptırabilir

  Kulak kepçesinde açıklık olanlar, kulağında simetri sorunu olanlar, kesiyle yapılan ameliyatlarda gelişebilecek olası risklerden kaçınan kişiler, kesi izi ve anestezi istemeyen kişiler iple kulak kepçesi ameliyatı yaptırabilir. Kulak yapısı 6 yaşına kadar gelişimini tamamlar. İple kulak kepçesi ameliyatında kesi uygulanmadığı ve kulak içine bir müdahale gerçekleşmediği için işitmeyle alakalı bir sorun yaşanması da söz konusu değildir.

  İple Kepçe Kulak Ameliyatıİple kulak kepçesi ameliyatı avantajları

  • İple kulak kepçesi ameliyatı oldukça kolay ve güvenilir bir ameliyat türüdür.
  • Diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi cerrahiye bağlı bir risk gelişme olasılığı yoktur.
  • Operasyon yaklaşık 15 dakika içinde tamamlanır.
  • Ameliyattan sonra iyileşme süresi oldukça kısadır.
  • Kulak kıkırdağına giriş yapılmadığından ve ameliyatta mikro giriş uygulandığından kanama riski olmaz.
  • Mikro girişlerden özel iğnelerle ip yerleştirildiği için kesi açılmaz ve dolayısıyla kesi izi olmaz.
  • Ameliyattan sonra hemen sosyal hayata geçiş yapılabilir.

  İple kepçe kulak ameliyatı muayenesi

  İple kepçe kulak ameliyatı gerçekleştirmek için öncelikle kulak yapısı incelenir. Kulaklarda bulunan açıklık ve simetri incelenir. Hasta ve doktorun kararıyla ameliyatta hangi anestezinin kullanılacağına karar verilir. Genel ya da lokal anestezi kullanılarak ameliyat gerçekleştirilebilir.

  İple kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır

  İple kepçe kulak ameliyatına hastaya anestezi verilerek başlanır. Kulağın üst tarafında bulunan kıkırdak dokusundan özel bir iğneyle medikal ipler yerleştirilir. Bu ipler çekilerek kulağa makul şekiller verilir. Her iki kulak için aynı işlem kullanılır. İğnenin uygulandığı yerler küçük bantlarla kapatılır. İşlem sonrasında pansuman gibi uygulamalara gerek yoktur.

  İple kepçe kulak ameliyatı sonrası

  İple kepçe kulak ameliyatı olan hastanın ameliyat sonrası dönemi oldukça konforludur. Ameliyat sonrası 1-2 gün ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek hafif ağrılar yaşanabilir. Eğer uygulama beğenilmemişse ya da istekleri karşılamamışsa kulağa takılan ipler kesilerek kulaklar eski pozisyonuna döndürülebilir. Ameliyattan hemen sonra hasta normal hayatına dönebilir. Ancak birkaç gün kulağı olası darbelerden korumak gerekir.

  İple kepçe kulak ameliyatı sonrasında açılma gelişir mi

  İple kepçe kulak ameliyatı oldukça başarılı sonuçlar veren bir ameliyat türüdür. Ancak %1 oranında açılma görülebilir. Ameliyatta kullanılan ip tutturulduğu alanda gevşeme yapabilir. Bu durumda ameliyatın dezavantajı arasındadır.

  ]]>
  Kepçe Kulak https://www.ortakulak.gen.tr/kepce-kulak.html Wed, 28 Nov 2018 16:29:29 +0000 Kepçe kulak durumu sıklıkla yaşanan şekilsel bir bozukluktur. Kepçe kulak, kulak ile baş arasındaki açının normal ebatların üzerinde olması sebebiyle meydana gelir. Bu şekilsel bozukluk kulağın büyük olması ile d

  Kepçe kulak durumu sıklıkla yaşanan şekilsel bir bozukluktur. Kepçe kulak, kulak ile baş arasındaki açının normal ebatların üzerinde olması sebebiyle meydana gelir. Bu şekilsel bozukluk kulağın büyük olması ile değil açının fazla olması ile alakalıdır. Yeni doğum zamanlarında göz ardı edilen bu olay, çocukların sosyalleşmeye başladığı 4 yaşından sonra bir problem olarak fark ettiği ve kaygıya sebep olan bir durumdur. Kulak gelişimi hamilelik boyunca devam eden bir durumdur. Bu süreçte yaşanan şekil bozukluğunun erken oluşmaya başlaması gelişim geriliğini daha da ağırlaşmaktadır. Hamileliğin 3-6. haftalarında kulak esas şeklini almaya, 20. haftadan sonra ise yetişkin bir insandaki şekline kavuşur. Kulağın gelişimi 3 yaşına kadar devam etmektedir. Yani kulağın yok olması ya da şiddetli bozulma hamileliğin ilk 7 haftasında olmakta, daha az bozulmalar ise 7-8. haftadan sonra meydana gelmektedir. Kulak kepçesindeki şekilsel deformeler dış kulak yolundan tıkanıklık, hafif düzeyde gelişim geriliği, orta kulak kemikçiklerinde yapışıklık ve iç kulaktaki anormalliklerden oluşmaktadır. Kulak kepçesindeki şekil bozukluğu sadece gerekli açıların oluşmamasından kaynaklanır. Diğer kulak organlarının yapısı normal düzeydedir. Ancak kulak kepçesindeki deformasyonun fazla olduğu durumlar kişilerde işitme problemi de yaratır. Bu durumun da es geçilmemesi gerekir. Kepçe kulak sorunu diğer kulak problemlerinde olduğu gibi genetik yönü fazla değildir. Kepçe kulak durumuna bir diğer sebepte hamilelik döneminde geçirilen kızamık ve bazı ilaçların kullanımıdır.

  Kepçe KulakKepçe Kulak Tedavisi Nasıldır 

  Kepçe kulak tedavisi iki şekilde gerçekleştirilir. Koruyucu- cerrahi olmayan tedavi ve cerrahi tedavidir. 

  Kepçe kulak tedavisinde koruyucu- cerrahi olmayan tedavi,

  Kulak bozulmaları erken zamanda, doğumdan sonraki dönemlerde bilinçli anne ve babalar tarafından gözlenip, kulağın olması gereken biçime göre hazırlanıp desteklenmesi ve belirlenen biçimde şekillenmesi esasına dayanmaktadır. Doğumdan sonraki 2-3 haftalık zaman kulak kepçesinin bükülebilirliğinin hızla sertleşme gösterdiği dönemdir. Bu dönemde uygulanan kalıp ya da splintleme yöntemi kulaktaki deformasyonu gidermede etkili olmaktadır. Bu tedavi yaklaşık 3 ila 12 hafta arasında değişmektedir.  

  Kepçe kulak tedavisinde cerrahi tedavi,

  Cerrahi tedaviye geçilmeden önce deformasyon tespit edilmeli, hasta olan kişinin yaş ve kulak kıkırdağının sertlik derecesi göz önüne alınmalıdır. Daha sonra fotoğraflama işlemi yapılıp, kepçe kulağın oluşmasına yol açan anatomik yapı irdelenmelidir. Çocuklarda kulak yapısının gelişimi %85’i 3 yaşında, %90’ı ise 7 yaşında bitmektedir. Bu bilgiler göz önüne alındığında ve psikolojik durumlar da düşünüldüğünde cerrahi müdahalenin 4-6 yaş aralığında yapılması daha uygundur. Kulak cerrahi işlemden sonra da gelişim göstermektedir.

  Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır 

  Kepçe kulak ameliyatlarında öncelikle ameliyat olacak kişilerin istekli olması önemlidir. Eğer çocuklar istekli olursa ameliyattan sonraki süreçte sıkıntı yaşanmaz. Ameliyat çocuklarda genel anestezi ile yapılırken yetişkinlerde genel ya da lokal anestezi ile yapılamaktadır. Kepçe kulak ameliyatı ya da otoplasti, genellikle 1,5 ya da 2 saat sürmektedir. Daha detay durumlarda bu süre uzayabilir. Ameliyatın tekniği de yine kepçeliğin türüne ve yapısına göre değişmektedir. Ameliyat kulağın arka yüzünde yapılan bir kesi ile başlar ve bu yolla kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak dokuya varıldığında ya bazı kısımlar çıkarılır ya da doku çıkarılmadan bazı kısımlar törpülenerek düzeltilir ve kulağa biçim verilir. Yapısı bozulmadan kulak geriye doğru katlanır ve kalıcı dikişler atılır. Bu ameliyattan sonra kulakta herhangi bir iz kalmaz. 

  Ameliyat sonrası süreç nasıldır 
  Ameliyat sonrası süreçte ameliyat esansında takılan pansuman kalıbı yar]]> Baş Ağrısı Kulak Çınlaması https://www.ortakulak.gen.tr/bas-agrisi-kulak-cinlamasi.html Wed, 28 Nov 2018 17:46:32 +0000 Baş ağrısı kulak çınlaması: Günümüzde özellikle sıcakların artmasıyla birlikte baş ağrıları da bizim canımızı sıkan konulardan birisi olmaktadır. Kulak çınlaması başlı başına can sıkıcı bir konu iken üzerine b Baş ağrısı kulak çınlaması: Günümüzde özellikle sıcakların artmasıyla birlikte baş ağrıları da bizim canımızı sıkan konulardan birisi olmaktadır. Kulak çınlaması başlı başına can sıkıcı bir konu iken üzerine bir de baş ağrısı eklenince iyice çekilmez bir hal almaktadır. Eskilerden günümüze gelen halada insanlar arasında kullanılan sağ kulağımız çınlarsa birisi iyiliğimize konuşuyor sol kulağımız çınlıyorsa birisi hakkımızda kötü konuşuyor diye söylenilen şehir efsaneleri ne kadar doğrudur bilmiyoruz fakat baş ağrısı ve kulak çınlaması ciddi başka hastalıklarında habercisi olabilir.

  Baş ağrısı kulak çınlamasının nedenleri
  • Yüksek sesle müzik dinlemek
  • Çok uzun süreler boyunca cep telefonu ile konuşmak
  • Gürültülü ortamlarda çalışmak
  • Beyinde yada kulaklarda oluşan tümörler
  • Sinüzit yada migren rahatsızlıkları
  • Kulak kirlenmeleri ve kulakların gelişi güzel kulak pamuklarıyla temizlenmesi
  • Kulak kireçlenmesi
  • Hipertansiyon, alerjik rahatsızlıklar troid hastalıkları.
  • Kafa bölgesine alınan darbeler
  • Boyunda ve omuzlarda olabilecek kas düzleşmeleri
  • Geçirilen gribal enfeksiyonlar
  Baş ağrısı kulak çınlaması; Vızlama, cızıltı, dalga sesi yada zil sesi gibi duyulan baş ağrısı kulak çınlamaları günlük hayatta yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Baş ağrısı kulak çınlamasına baş dönmesi, halsizlik, çınlamanın dirençli olması ve uzun süreler geçmemesi, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi,yüz felci, işitme duyusunun azalması gibi rahatsızlıklarda ekleniyorsa acilen en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Kulak çınlamaları iki çeşittir birisi sadece bizim duyduğumuz kulak çınlaması diğeri de dışarıda insanların da duydukları çınlamalardır. Baş ağrısı ve kulak çınlamasının sayısız nedenleri olabileceği gibi bazen nedeninin ne olduğu bilinemez. Psikolojik kaynaklı etkiler de çok önemlidir. Aşırı sinir bozucudur sessiz ortamlarda kitap okurken, ders çalışırken konsantrasyon sorunlarına neden olabilir. Belirli bir yaş kesimi yoktur. Genç, yaşlı, çocuk herkes de olabilecek bir rahatsızlık türüdür. Genetikte olabilir. Vücut direncinin düşmesiyile birlikte ortaya çıkabilmektedir.

  Baş Ağrısı Kulak ÇınlamasıBaş ağrısı kulak çınlamasının tedavisi
  • Kesinlikle stresten ve psikolojimizi bozacak her şeyden uzak durmalıyız.
  • Dinlenmeli ve kendimize zaman ayırmalıyız.
  • Gürültülü ortamlarda çok fazla zaman geçirmemeli kulaklıkla yüksek sesle müzikler dinlememeli, uzun süre telefonla konuşmaktan kaçınmalıyız.
  • Fazla miktarda çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalı
  • Alkol ve sigaradan uzak durulmalı
  • Kulak içindeki basıncı engellemek için bir süre yüksek yastıkta yatılmalıdır.
  • Kısa süreçli kullanılan sakinleştirici ilaçlarda hastanın rahatlamasını sağlayabilir.
  Bu tip rahatsızlıklar için aktarlarda sanal ortam üzerinde çeşitli bitkisel ilaçlar satılmaktadır. Bu ilaçlara itibar etmemeli kesinlikle kullanmadan önce doktora danışılması gerekmektedir. Her ne sebeple olursa olsun baş ağrısı kulak çınlaması uzun sürüyor ise kesinlikle doktora gidilmelidir. Bu tip durumlarda erken teşhis her zaman çok önemlidir. Eğer ihmal edilirse beyin tümörlerinden kaynaklanan rahatsızlar hastanın hem yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiler bazı durumlarda ise hayati tehlikeler söz konusu olabilir.
  ]]>
  Kulak İçi https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-ici.html Thu, 29 Nov 2018 12:11:11 +0000 Kulak içi, orta kulak ve iç kulaktan meydana gelir. Bunların da kendi içlerinde bölümleri bulunmaktadır. Orta kulakta kulak zarı, çekiç, örs ve üzengi kemikleri vardır. Burada bulunan kulak zarı gergin bir yapıdadır ve dışar Kulak içi, orta kulak ve iç kulaktan meydana gelir. Bunların da kendi içlerinde bölümleri bulunmaktadır. Orta kulakta kulak zarı, çekiç, örs ve üzengi kemikleri vardır. Burada bulunan kulak zarı gergin bir yapıdadır ve dışarıdan gelen ses dalgaları bu zar ile beraber çekiç bölümünü de uyarır. Çekiçten titreşimi alan örs ve üzengi kemikleri bu titreşimi iç kulağa aktarır.Kulak içindeki denge görevini yapan ''vestibüler sistem'' ve işitme merkezi iç kulakta bulunmaktadır. Kulak içindeki östaki tüpü kulak zarına gelen basıncı dengeler. Ayrıca boğazda bulunan mikroorganizmaların kulağa geçişine engel olur. İç kulağın yapısında dalız, salyangoz ve yarım daire kanalları vardır. Dalız, orta kulaktan oval pencereye gelen ses dalgalarını salyangoza iletir. Salyangozda gelen ses dalgalarını işitme sinirleri ile beyne gönderir. Buradaki yarım daire kanallarının görevi de vücutta denge ile ilgili bir problem olup olmadığını beyinciğe iletmektir.

  Kulak İçiKulak içi rahatsızlıkları
  Kulak için de daha sık görülen rahatsızlık östaki borusunun tıkanması ile oluşan aşırı sıvı birikmesidir. Belirtileri kulakta dolgunluk hissi ve boğuk duymadır. Bu sıvı birikmesinin nedenleri arasında grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülmektedir. Enfeksiyonun oluşmasının akabinde orta kulakta iltihaplanma ve otitis media enfeksiyonu olabilir. Kulak içinde oluşan enfeksiyona erken müdahale edilmez ise kulakta şişlik oluşabilir. Kulakta tıkanmaya neden olan nedenlerden diğerleri de alerjiler, uçak basıncı gibi basınçlara mağruz kalmak yada su altına yapılan tüplü dalışlar dır. İç kulakta oluşan iltihaplanmalar ise genelde denge ile ilgili olan bölümü etkilemektedir. Bazen orta kulaktan gelen iltihap hastalığı oluşturur. Bazende menenjit rahatsızlığı ile kafa tasından gelen iltihap rahatsızlık verir. Bu iltihaplanma sonunda salyangoz etkilenebilir. Belirtileri denge bozukluğu, mide bulantısı yada işitmenin azalması olabilir. İlerlemiş durumlarda işitme kaybı yaşanabilmektedir. Alkol ve sigara kullanımı, bazı ilaçlar, aşırı yorgunluk yada stres iç kulak iltihabına zemin hazırlayabilmektedir. 

  Tedavi yöntemleri
  Rahatsızlık basit bir neden kaynaklanıyorsa su basıncı yada uçak basıncı gibi esneme, yutkunma yada sakız çiğneme sorunu çözecektir. Fakat bir hastalıktan kaynaklanıyorsa doktor tarafından nedeni araştırmalı ve tedavi yolu izlenmelidir. Eğer belirtiler ağrı, işitme kaybı yada şişlik şeklinde ise antibiyotik tedavi başlatmak gerekebilir. Kulak içini düzenli olarak kulak çubuğu ile temizlemekte kulak sağlığı için tedbir olacaktır.
  ]]>
  Yutkunurken Kulak Ağrısı https://www.ortakulak.gen.tr/yutkunurken-kulak-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 00:46:59 +0000 Yutkunurken kulak ağrısı: Kulak ağrısı kendiliğinden kaynaklanabileceği gibi baş ve boyun bölgesindeki başka bir sorunun haberci side olabilir. Bu sebeple kulakta belirgin bir soruna rastlanmaması bu ağrının yok sayılması Yutkunurken kulak ağrısı: Kulak ağrısı kendiliğinden kaynaklanabileceği gibi baş ve boyun bölgesindeki başka bir sorunun haberci side olabilir. Bu sebeple kulakta belirgin bir soruna rastlanmaması bu ağrının yok sayılması anlamına gelmez. Az duyma gibi şikayetler kulak ağrısına eşlik ettiğine sıkça rastlanmıştır. Genel olarak yutkunurken kulak ağrısı nedenleri neler olabilir diye şöyle bir bakalım. Kulak tıkanması, kulak ağrısı bölgede bulunan sinir sorunları, yaralanma ve enfeksiyonlar nedeniyle oluşmaktadır. Kulakta meydana gelen sorunlar nedeniyle başka yaşanan rahatsızlıkların da bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.Yutkunurken Kulak Ağrısı 

  Yutkunurken görünen kulak ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda enfeksiyon, kabakulak, bademcik iltihabı, apse ve östaki borusunun tıkanması gelmektedir. Öksürme ve yutkunma sırasında kulak üzerindeki basınçla meydana gelen ağrılar direk olarak kulağa yakın bademcikler, boğaz, ağız gibi bölgelerde yaşanan sorunlardan kaynaklı olabilir. Kulakta bulunan enfeksiyonlar çiğneme ve yutkunma sırasında ağrıya yol açabilir. Bu  hareketler kulağın ve kulak içinin hareket etmesine yol açarak enfeksiyon yüzünden hassas olan kulakta ağrıya sebep olabilir. Kulak ağrısının bir başka belirtisi ise kulağın tıkanması veya kulaktan sıvı gelmesi görülebilir.Kulak ağrısı yetişkinlerde rastlanan şikayetlerden biridir. Kulak ağrısı çekenler bu ağrının ne kadar şiddetli olduğunu bilirler. Sebebine bağlı olarak her iki kulakta veya tek bir kulakta birden ortaya çıkabilir. Aniden olan ağrılarda keskin bir ağrı veya sürekli bir ağrı olabileceği gidi yanma ve zonklama hissiyle tarif edilen ağrılarda vardır. Sigara dumanı, sinüzit, soğuk algınlığı ,kalıtım ve alerji gibi faktörler tetikleyebilir. Çocuklarda kulak enfeksiyonu yetişkinlere oranlan la daha fazladır çünkü çocuklarda kulaklarındaki östaki borusu daha kısa ve yataydır. Bu şikayetler görülen hastalarda doktora gitmesi tıbbi olarak araştırılması gerekli tetkikler yapılıp tedavi görmesi gerekmektedir. Kulak burun boğaz doktoruna görünmek gerekir. 
  ]]>
  Kulak Deldirme https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-deldirme.html Fri, 30 Nov 2018 09:31:11 +0000 Kulak deldirme, kadın yada erkek birçok kişinin yaptırdığı bir işlemdir. Kulak deldirme belli bir yaşa geldikten sonra yapılmaktadır. Bazı kültürlerde ise doğumdan çok kısa bir süre sonra bebeğin kulağı delinmektedir. Baya Kulak deldirme, kadın yada erkek birçok kişinin yaptırdığı bir işlemdir. Kulak deldirme belli bir yaşa geldikten sonra yapılmaktadır. Bazı kültürlerde ise doğumdan çok kısa bir süre sonra bebeğin kulağı delinmektedir. Bayanlar kadar neredeyse erkeklerde kulak deldirme işlemi yatırmaktadır. 

  Kulak deldirme nasıl yapılır
  Öncelikle delinecek kulak temizlenmelidir. Temizleme işlemini zefiranlı su ile yapabilirsiniz. Tabi kendiniz yapabilirseniz yada yapacaksanız. Hijyen çok önemlidir. Delinen bölgeden alınacak bir mikrop kulak içerisinde enfeksiyonlara yol açabilecektir. Temizleme işlemi bittikten sonra soğutucu sprey ile delinecek bölge ovuşturulacaktır. Bu sprey daha çok spor sakatlanmalarında ağrıyı hafifletmek için kullanılmaktadır. Bir nevi lokal anestezi diyebiliriz. Delinecek bölge belirlendikten sonra kulak tabancası ile delme işlemi gerçekleştirilir. Kulak kıkırdağında ise durum biraz farklıdır. Kulak memesinde kullanılan delme tabancası burada kullanılmamaktadır. Bu bölge enfeksiyonlara daha açık bir bölgedir ve iyileşmesi kulak memesine göre daha uzun sürer. Kıkırdak anjiokat denilen steril bir iğne ile yapılması gerekmektedir. Kulak kıkırdağını delerken de aynı ön hazırlıklar yapılır. Delinecek yer özel bir maşa ile tutulur. Maşanın tuttuğu yüzey delmeyi rahat sağlamak için açık yapılmıştır. Daha sonra iğnenin ucuna antibakteriyel jel sürerek delme işlemi yapılır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta, delme ucunun titanyum malzemeden yapılmış olması. Bunun sebebi gümüşe karşı olabilecek bir alerjik reaksiyon. 

  Kulak DeldirmeKulak deldirme düzgün yapıldığında acı veren bir işlem değildir. Delme yanlış yapılır aynı yer üzerinde tekrar tekrar delme işlemi yapılırsa biraz acıyabilir. Ama buda geçici bir acıdır. Delme işleminden sonra kulak memesinde ortalama 48 saat kızarıklık olabilir bu normaldir. Kıkırdakta geçmeyen kızarıklık yada ağrı var ise doktora gösterilmelidir. Delme işlemini sağlayan çelik küpe en az 15 gün kalmalıdır. Mikrop kapmaması için antibakteriyel bir sabunla düzenli yıkanmalıdır. İyileşme sürecinde bu bölgeden saç spreyi, sabun vb. teması dikkatli yapmak gereklidir.
  ]]>
  Kulak Ağrısı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 08:18:32 +0000 Kulak ağrısı, yetişkinlerden çok küçük bebek ve çocuklarda sıkça rastlanan bir hastalık türüdür. Kulak ağrısı kulağın kendi hastalıklarından kaynaklandığı gibi başka hastalıklarında belirtisi  olarak ortaya çıkab Kulak ağrısı, yetişkinlerden çok küçük bebek ve çocuklarda sıkça rastlanan bir hastalık türüdür. Kulak ağrısı kulağın kendi hastalıklarından kaynaklandığı gibi başka hastalıklarında belirtisi  olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklarında bazı çeşitleri vardır. Örneğin,dış kulak iltihabı,kulak zarı zedelenmeleri veya iltihabı, iç kulak iltihapları gibi. Kulak hastalıklarının sebepleri ve için mutlaka bir kulak burun boğaz hekimine muayene olunması gerekmektedir. Doktorumuzun muayenedeki sorgulamaları örneğin ağrının ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü, ağrının yanma mı  yoksa batma şeklinde mi olduğu, şikayetlerin sıklık ve şiddet dereceleri araştırılıp ona göre tedavi sürecine başlanmalıdır. Özellikle bebek ve çocuklarda görülen bu hastalık belirli aralıklarla hekime kontrole götürülmelidir.

  Kulak ağrısının sebepleri;
  • Kulak zarı yırtılması
  • Orta kulak iltihabı
  • Ağız içindeki yaralar
  • Yemek borusundaki yabancı cisimler
  • Boğaz ağrıları
  • Geniz eti ve bademcik iltihabı
  • Bademcik ameliyatı sonrasında oluşan ağrılar
  • Bebeklerde diş çıkarma
  • Uçak yolculuğu sırasındaki oluşan basınçtan kaynaklanan ağrılar
  • Kulağa su kaçması
  • Kulak kirleri
  Kulak AğrısıKulak ağrısına neden olan hastalıkların tedavi yöntemleri;

  Orta kulak iltihabı; Daha çok küçük çocuklarda görülür.  Geniz etindeki şişlikler,sigara dumanı, bebeklik dönemindeki aşıların eksik olması, alerjik sebepler, yeterince anne sütü  emmemiş çocuklarda görülmektedir. Şiddetli kulak ağrılarında ateş ve kusmada sıkça görülmektedir. Hekiminizin teşhisi koyduktan sonraki uygulayacağı ilaç tedavisiyle bu ağrılı durumdan kurtulabiliriz. Kulak ağrısına en iyi gelen kulak damlasıdır, çünkü kulak damlası direk olarak kulak kanallarındaki tıkanıklığı açar ve azalmasına veya ağrının geçmesini sağlar. Ancak diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bununda dozunu iyi ayarlamamız gerekir, fazlası daha ciddi sorunlar yaratabilir. Kulak ağrısını geçirmek için birçok doğal yöntemde vardır. Halk arasında bilinen soğan suyu kürü, zeytinyağı gibi. Kulak ağrısını dindirmek için ısı yöntemi de kullana biliriz. Bel, boyun, karın, sırt, kas ağrısı gibi bir çok ağrıya iyi geldiği gibi kulak ağrısında da bize yardımcı olacaktır. Kulak ağrısına sebep olan bir diğer etkende boğaz ve bademcik ağrılarıdır. Boğaz ağrısına da birçok etken sebep olmaktadır. 

  Boğaz Ağrısının Belirtileri; Ateş, terleme, titreme, çiğneme ve yutkunmada zorluk, baş ağrısı, eklem ağrılarıdır. Boğazdaki bu ağrılara zamanında müdahale etmek çok önemlidir. Çünkü bademciklerdeki bu ağrı kulağı da etkilemektedir. Bu iki ağrı da şiddetlendiğinde dayanılmaz ağrılara sebep olur. Örneğin enfeksiyona bağlı bir ağrı ise ilaç tedavisi ile birlikte bol sıvı tüketmek gerekir. Mesela bitkisel çaylar, meyve suları, ballı süt, limonlu çay gibi.. Ilık su ile gargara yapmak, sigara içilen ortamdan uzak durmak boğaz pastili kullanmak. Bebek ve çocuklarda östaki kanalı yetişkinlerinkinden farklıdır, bu nedenle boğaz ve genizde ki mikroplar orta kulağa daha çabuk ulaşır. Kulaktaki basınçta kulak zarının delinmesine neden olur. İltihaplı ve kanlı bir akıntı gelir. Hekimimizin verdiği ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi ile kısa sürede sağlığımıza kavuşabiliriz. Bu hastalıkların bulaşma riskini de göz önünde bulundurmalıyız. Hasta çocukların kreş ve ya okul gibi kalabalık yerlerden uzak tutarak hastalığın yayılmasına engel oluruz.
  ]]>
  Kulak Küçültme https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-kucultme.html Sat, 01 Dec 2018 09:39:31 +0000 Kulak küçültme, Birçok insanın çok büyük derdi olan büyük kulaklar artık insanların özellikle bayanların korkulu rüyası olmaktan çıkmıştır. Kulağın normalinden fazla öne doğru kıvrık olmasına ke
  Kulak küçültme, Birçok insanın çok büyük derdi olan büyük kulaklar artık insanların özellikle bayanların korkulu rüyası olmaktan çıkmıştır. Kulağın normalinden fazla öne doğru kıvrık olmasına kepçe kulak (yelken kulak) denir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bu tip estetik ameliyatları çok kolaylaşmıştır. Uzman doktorlar kulak küçültme ameliyatlarının hastanın 18 yaşını tamamlayıp kulağın tam gelişmesinin oluşmasından sonra olunmasını tavsiye ederler. Doktorlar gerekli kulak analizleri yaptıktan sonra hastalar için en uygun ameliyata hasta ile konuşarak karar verirler. Hastalar için kepçe kulak çok büyük bir problemdir ve psikolojik olarak da yıpranmalarına neden olurlar. 

  Özellikle de gençlerin korkulu rüyası olmaktadır.  Toplum da içe kapanık, sosyalleşememe, evden dışarı çıkmak istememe gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşarlar. Kulak ameliyatlarının büyük bir bölümü kulak küçültme ameliyatlarından oluşmaktadır. Ameliyat çocuklar da genel anestezi, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılır. Duruma bağlı olarak da her yaş da kulak küçültme ameliyatları yapılabilir. Genelde ameliyat süresi 1-1,5 saat sürer ameliyattan sonra minik yara izleri kalabilir hastaların çoğunluğu da bunları kabul ederler. Hasta için genelde çok acil bir durumu yoksa hastanede yatış verilmez. Kulak küçültme ameliyatından çıktıktan sonra doktorlar ağrılar için çeşitli ağrı kesici ilaçlar önerirler. Duruma göre de her hangi bir enfeksiyon oluşumuna karşı antibiyotik tedavisi de uygulayabilirler. 

  Kulak KüçültmeKulak küçültme ameliyatlarından sonra;
  • Bir süre kulaklarını kapatacak saç bantları takmaları önerilir.
  • Hastanın doktorun verdiği ilaçları ve antibiyotikleri zamanında kullanması gereklidir.
  • Bir hafta yada 10 günlük bir süre zarfında hasta dinlenmeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır.
  • Düzenli olarak pansuman yapılmasına dikkat edilmelidir.
  Kulak küçültme ameliyatları lazer ile de yapılmaktadır. Günümüzde kulak küçültme ameliyatları o kadar kolay bir hale geldi ki insanların bu konuda pasif olmamaları kendilerini geliştirmeli üzülmek yerine en yakın estetik cerrahı ile görüşmeleri gerekmektedir. Çevremizde bu tip rahatsızlıkları olan insanlar varsa bizlerin de teşviki ile en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanmalıdır. 
  ]]>
  Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 06:34:24 +0000 Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir, Kulak iltihabı oldukça fazla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Kulak iltihaplarının tedavisinde genelde antibiyotik kulak damlaları veya ağız yolu ile alınabilen antibiyotik ilaçlardır. Ancak Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir, Kulak iltihabı oldukça fazla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Kulak iltihaplarının tedavisinde genelde antibiyotik kulak damlaları veya ağız yolu ile alınabilen antibiyotik ilaçlardır. Ancak kulakta iltihaba sebep olan farklı bazı bakteri çeşitleri yalnızca o bakteriye özel geliştirilmiş antibiyotiklerle tedavi edilebileceğinden kendi kafanıza gör antibiyotik kullanmak yerine doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İlaç tedavi yöntemi dışında ise iltihaplı kulağa zeytinyağı damlatmak yada sıcak kompres gibi evde kendinizin yapabileceği oldukça çeşitli yöntemlerle ağrıyı azaltabilirsiniz.

  Kulak İltihabı İçin Evde Yapılabilecekler
  Oluşan iltihap zamanında kurulmaz ise kulak iltihaplanması kronik bir soruna dönüşmektedir. Dört beş günden uzun süren iltihaplanmalarda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Özellikle de ortak kulak iltihaplanmaları baş dönmesine neden olmaktadır. Ayrıca kulak iltihabı zamanında kurutulmaz ise kulağın diğer bölümlerine yayılarak işitme kaybına sebep olmaktadır. Aşağıda belirtilen uygulamaları iltihap henüz başlangıç aşamasında ise ağrı hissini hafifletmek için kullanabilirsiniz.

  Sarımsak Suyu: Ev ortamında hazırlayabileceğiniz damla ise sarımsak suyudur. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için oluşan iltihabın kurumasına yardımcı olmaktadır. Bir iki diş sarımsağı ezerek suyunu çıkarın elde ettiğiniz suyu kulağınıza damlatın. Azalan iltihap ile birlikte iltihaptan kaynaklanan ağrıda hafiflemektedir. Antibakteriyel özelliğine sahip olan sarımsak kulağınızda rahatlama sağlamaktadır. Sarımsak yağını da orta kulak iltihaplanmalarında kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sarımsak yağını biraz ısıtmak ama fazla ısıtmayın. Daha sonra küçük bir damlalık ile birkaç damla kulağınıza damlatın. Yaklaşık 15 dakika beklettin sonra başınızı diğer tarafa çevirmeli ve damlatmış olduğunuz yağın dışarı akmasını sağlamalısınız.

  Sıcak Kompres: Sıcak kompres uygulaması iltihaplı kulak ağrısını hafifletmek için yapılan en popüler yöntemlerden birisidir. Sıcak kompresi elde etmek için temiz ve pamuklu bir havluyu sıcak buhar üstüne tutabilirsiniz. Veya pamuklu havluyu sıcak sudan geçirerek iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulak üzerine koyabilirsiniz. Bir diğer yapabileceğiniz yöntem ise sıcak su dolu şişeyi havluya sararak iltihaplı kulağın üstüne koymaktır.

  Orta Kulak İltihabına Ne İyi GelirIlık Zeytinyağı: İltihaplı kulak ağrısını hafifletmek için cam bir kase içine bir iki yemek kaşığı zeytinyağı koyarak kasenin dışının yarısına kadar gelen su doldurmuş olduğunuz tencere içine oturtarak zeytinyağını ılıyana kadar bekletin. Ilıyan zeytinyağından birkaç damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Yalnız zeytinyağını iltihaplı kulağınıza damlatma dan önce yağın sıcak olmadığından emin olun. Ayrıca ılık zeytinyağı yöntemi uygulaması yapmak için kulak zarının delik olmadığından emin olmalısınız.

  Orta Kulak İltihabı Nasıl Önlenebilir

  • Bebeğinizi eğer biberonla besliyor iseniz oturtarak beslemeye dikkat edin. Çünkü düz yatan bebekleri biberon ile beslemek orta kulak iltihaplanmalarına yol açmaktadır.
  • Evde sigara içilmemesine dikkat etmelisiniz. Çünkü sigara içilen ortamlardan olduğunca uzak durun. Sigara kullanmayın eğer kullanıyor iseniz bırakmaya çalışın. Kirli havalarda bulunmamaya özen göstermelisiniz.
  • Yetişkinlerde görülen ortak kulak iltihabını önlemek için alerji tedavisi görebilir veya dekonjestan kullanabilirler.
  • Çocuklarınızı hastalanmış çocuklardan onları kırmadan uzak tutmaya çalışın.
  ]]>
  Orta Kulak İltihabı İlaçları https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 05:39:37 +0000 Orta kulak iltihabı ilaçları, hastalığın şiddetine yada hastanın o anki biyolojik durumuna göre uygulanmaktadır. İlaçlar genellikle ağrı kesici, antibiyotik yada kortizon ihtiva eder. Orta kulak iltihabına neden olan başka bir Orta kulak iltihabı ilaçları, hastalığın şiddetine yada hastanın o anki biyolojik durumuna göre uygulanmaktadır. İlaçlar genellikle ağrı kesici, antibiyotik yada kortizon ihtiva eder. Orta kulak iltihabına neden olan başka bir etken varsa onun üzerinden tedaviye başlanabilir. Orta kulakta bulunan östaki borusunda meydana gelen bir değişim genellikle orta kulak iltihabına yol açmaktadır. Östaki borusu kulak zarında basıncı dengeler. Östaki borusunun geniz bölgesine açıldığı alanda bir kitle veya geniz eti büyümesi varsa östaki borusu tıkanır. Nezle, grip veya sinüzitte östaki borusunda tıkanmaya neden olabilir. Bu etkenlere bağlı olarak orta kulakta iltihaplanma oluşur. İltihaba bağlı olarak baş ağrısı yada kulak ağrısı olacaktır. Göründüğü gibi birçok etkene bağlı olabileceği için orta kulak iltihabı ilaçları hastadan hastaya farklılık gösterecektir. Bazen menenjite bağlı bir iltihaplanma bile söz konusu olabilmektedir. Menenjit rahatsızlığı olan bir hastanın kullandığı ilaç grip ilan bir hastanın ilacından farklı olacaktır. İltihaplanma oluştuğunda ateş, baş dönmesi, işitme kaybı olabilmektedir. Burada ilacın etkisi direk olabileceği gibi dolaylı yoldan da olabilmektedir. Öncelikle etken hedef alınacaktır.
   
  Orta Kulak İltihabı İlaçlarıTedavi sürecinde kullanılan ilaçlar

  Tedavide genellikle antibiyotik uygulanmaktadır. İltihabın kurutulması için gerekli olan antibiyotikler yanında damla ve ağrı kesici de verilmektedir. İlaçların dozu ve kullanım süresi hastaya göre değişmektedir. Çocuklarda yada hamilelerde farklı dozlar. Normal bireylerde farklı dozlar kullanılır. Antibiyotiğe alerjisi olanlar için farklı bir yol izlenebilir. Çocuklarda kulakta iltihaplanmaya bağlı bir şişlik oluşmuşsa kulak damlası kullanmak kulak zarına zarar verebilmektedir. İltihabın semptomatik tedavisinde oral ibuprofen ve parasetamol içeren ilaçlar verilmektedir. Tedavide kullanılan antibiyotikler oral yoldan verildiği gibi kulak yolundan damla şeklinde antibiyotik tedavisi de uygulanmaktadır. Antibiyotikler ishal  cilt döküntüleri gibi yan etkileri olmaktadır. Ayrıca antibiyotik kullanımı süresince bol su tüketimi gerekmektedir. Orta kulak iltihabı ilaçları, bazıları steroid içerdiği için özellikle hamilelerin dikkatli kullanması gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan rastgele ilaç almak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sizde işe yarayan bir kulak damlası, tavsiye ettiğiniz kişinin işitme kaybına neden olabilir. İlaçların etkisi hastalık ağır bir sebebe bağlı değilse 1 hafta içerisinde görülmektedir. İlaçlarınızı doktor kontrolünde ve söylediği oranda kullanın. 
  ]]>
  Orta Kulak İltihabı Beyin https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-beyin.html Mon, 03 Dec 2018 14:37:30 +0000 Orta Kulak İltihabı Beyin, orta kulak iltihabının zamanında tedavi edilmeyip de beyine kadar ulaşıp, beyinde tümör oluşturmasıdır. Orta kulak iltihabı, kişilerde özellikle çocuk yaşlarda çok sık rastlanan bir hastalıktır. Orta Kulak İltihabı Beyin, orta kulak iltihabının zamanında tedavi edilmeyip de beyine kadar ulaşıp, beyinde tümör oluşturmasıdır. Orta kulak iltihabı, kişilerde özellikle çocuk yaşlarda çok sık rastlanan bir hastalıktır. Üst solunum yolları rahatsızlığından hemen sonra, orta kulağın iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Orta kulak denilen yer, orta kulağın arkasında kalan kısımdır. Orta kulak iltihabı, özellikle küçük yaşlarda kreşlere başlayan çocuklarda daha sık görülmektedir. Orta kulak iltihabı akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut iltihap; Soğuk algınlığı, nezle grip gibi rahatsızlar sırasında östaki borusunun şişip kapanması sırasında orta kulaktaki yerde çeşitli mikrop ve bakterilerin birikmesi ile oluşur. Kronik iltihap; Orta kulak iltihabının çok uzun sürmesi yada sık sık tekrarlamasına denir. Özellikle kronik iltihaba çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kronik iltihap çok sık olduğu için zamanında müdahale edilmezse eğer ileride kalıcı bir sağırlığa yada beyin de bir tümör oluşumuna sebep olacaktır. Böyle büyük hastalıklara neden olduğu için aslında hiç de kulak ardı edilecek bir rahatsızlık değildir. Belirtilerini hissettiğimiz anda bir doktora muayene olmamızda yarar vardır.

  Orta Kulak İltihabı BeyinOrta Kulak İltihabı Beyin Belirtileri
  • Kulakta çok şiddetli bir ağrı
  • Kulaktan sarı sıvı akması
  • Kulağın özellikle alt kısmında şişlik
  • Kulakta geçici işitme kaybı
  • Baş ağrısı
  • Kulakta zonklama, çınlama
  Orta Kulak İltihabı Beyin Tedavisi

  Orta kulak iltihabının, tedavisi hastalığın ne kadar ilerlemiş olmasıyla ilgilidir. Hasta orta kulak iltihabının ilk başında ise evde de uygulayabileceği tedavi yöntemleri vardır. Bunlar; Sıcak kompleks, zeytinyağı yada fesleğen suyu gibi şeyler kullanabiliriz. Eğer 3-4 günün sonunda orta kulak iltihabı ile ilgili şikayetlerimiz geçmediyse, hemen doktora gitmemiz gerekmektedir. Doktor öncelikle orta kulağın rahatsızlık derecesine göre çeşitli antibiyotikler, bunun yanı sıra çeşitli kulak damlaları ve spreyleri verecektir. Orta kulak iltihabında bir defa doktora gitmekle olmaz, ilaç tedavisinden sonra mutlaka tekrar gidip kontrol edilmesi gerekmektedir. Hastalık eğer çok ilerlediyse, kulak zarının delinmesine kadar gittiyse, orta kulaktaki iltihaplı sıvı kulak boşluğunda beyine doğru ilerler, orada farklı komplikasyonlara neden olacaktır. Orta kulaktaki iltihap beyine kadar ulaşır ve beyinin çevresinde ve beyinde çeşitli enfeksiyonlara ve apselere neden oluyor. Kronik olan orta kulak iltihaplarında ise bu olaylar daha çok yaşandığı için enfeksiyon, kemiği eritip beyine kadar ulaşabiliyor. Böyle zamanlarda ilaç tedavisinin yanı sıra elbette cerrahi müdahale gerekmektedir. 
  ]]>
  Kulak Zarı İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-zari-iltihabi.html Tue, 04 Dec 2018 09:35:48 +0000 Kulak zarı iltihabı, Yaşamımızda her zaman karşılaşabileceğiz bir iltihap türüdür. Hemen hemen herkes bu rahatsızlığı geçirmiştir diyebiliriz. En önemli belirtisi şiddetli kulak ağrısıdır. Kulak ağrısının şiddeti Kulak zarı iltihabı, Yaşamımızda her zaman karşılaşabileceğiz bir iltihap türüdür. Hemen hemen herkes bu rahatsızlığı geçirmiştir diyebiliriz. En önemli belirtisi şiddetli kulak ağrısıdır. Kulak ağrısının şiddeti iltihabın kulak zarını ne kadar şişirdiği ile ilgilidir. Aslında kulak zarı iltihabı geniz enfeksiyonu ile ilgilidir sürekli yutkunma, emme ve yüksek basınç gibi etkenler iltihabın orta kulaktan kulak zarına ulaşmasına neden olur. Çocukların kulak zarı iltihaplanmalı daha kolaydır. Okul gibi kalabalık ortamlar da enfeksiyon daha çabuk yayılır.

  Kulak Zarı İltihabıKulak zarı iltihabının nedenleri
  • Kulağa su kaçması
  • Her hangi bir gribal enfeksiyon sonrası
  • Sinüzit
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Sürekli sıklıklarla aşırı derecede alkol tüketimi
  • Alerjik rahatsızlıklar
  • Sigara kullanımı
  • Üzüntülü ve stresli yaşam
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
  • Çok sık kulak çubukları kullanmak
  Kulak zarı iltihabının belirtileri
  • Kulak ağrısı
  • Ateş
  • Kulak akıntısı
  • Orta kulakta biriken sıvı birikmesi yüzünden kulakta işitmenin azalması
  • Baş dönmesi 
  • Gözler de kayma
  Kulak zarı iltihabının tedavisi

  Tedavinin temel amacı doğal yollarla kulağın içinden iltihabın temizlenmesini sağlamaktır. Östaki borusu ve burun açılmasını sağlayacak rahatlatıcı ilaçlar verilir. Antibiyotikler, burun acıcı spreyler, ağrı kesiciler, ödem atıcı ilaçlar, kulak damlaları rahatsızlığın iyileşmesinde önemli rol oynar. Bazı durumlarda ağrının çok olduğu dönemlerde kulak zarının cerrahi olarak çizilmesi, kulak zarında oluşabilecek delikleri de engellemiş olur. Tedavi başarılı bir şekilde yapılıp hasta iyileştikten sonra hastalığın tekrar nüks etmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

  Kulak zarı iltihabından korunma yöntemleri
  • Özellikle kış aylarında hastalığın yoğun olduğu için kalabalık yerlerde durmaktan kaçınmak
  • Kulakları soğuktan, su kaçmasından korumak
  • Yüksek basınca maruz kalmamak
  • Burunda akıntı varken çok kuvvetli şekilde sümkürmemek
  • Kulak çubukları kulağı koruyan tabakayı kulak zari nasıl doğru ittiği için zamanla birikime ve kulak zarında iltihap olmasına neden olur.
  Kulak ağrısı şikayetleri olan herkesin ihmal etmemesi en yakın kulak burun boğaz hekimine başvurması gerekir. Erken teşhis her zaman önemlidir. İhmali işitme kaybı gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Kulak ağrısını kesmek için bitkisel kürler de mevcuttur. Fakat kendi başımıza bu tip yöntemler denemek yerine bir hekimden yardım almak her zaman daha doğrudur. 
  ]]>
  Kulak Hastalıkları https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-hastaliklari.html Wed, 05 Dec 2018 06:17:58 +0000 Kulak Hastalıkları, Kulak Yapısı; İşitme organımız olan kulak, dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere 3 bölgeden oluşmaktadır. İç kulağın içi sıvı ile doludur, bundan dolayı denge merkezlerinden biridir. İç kula Kulak Hastalıkları, Kulak Yapısı; İşitme organımız olan kulak, dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere 3 bölgeden oluşmaktadır. İç kulağın içi sıvı ile doludur, bundan dolayı denge merkezlerinden biridir. İç kulakta salyangoza benzetilen yapıda işitme sinirleri mevcut olduğundan işitmenin ilk aşaması burada oluşmaktadır. orta kulak ise çekiç, örs ve üzengi diye adlandırılan çok küçük kemik parçalarını yutağa açılan östaki borusunun içinde barındırmaktadır. Dış kulak, kıvrımlı kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşmaktadır. Kulak hastalıklarının bazıları şunlardır. 

  Kulak Hastalıkları, Vertigo (Baş Dönmesi); 

  Baş dönmesi birçok organa bağlı olabilir ve beraberinde ciddi sonuçlar getirebilir. Baş dönmesinde rol oynayan vücut sistemleri ve organları arasında gözler, beyin, omurilik, eklemler, kaslar ve iç kulak gibi organlar sayılabilir. Bu organları tesir eden herhangi bir rahatsızlık baş dönmesi ile birlikte o organa ait diğer belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Baş dönmesine başlıca şu nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Kronik orta kulak iltihapları, iç kulakta bulunan tümör yapılı hastalıklar, iç kulaktaki sıvıların dengesinin bozulması, menenjit gibi ateşli hastalıkların iç kulak yapısını etkilemesi sonucu belirti vermektedir.

  Kulak HastalıklarıTinnitus (Kulak Çınlaması); 

  Bu rahatsızlıkta hastanın dışarıdan herhangi bir uyaran olmaksızın anormal ses algılanması olarak tanımlanmaktadır. Sesin sadece hasta tarafından duyulduğu tinnitusun birçok nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Bunların bazılarını sıralayacak olursak, kulak kirlenmesi, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı toplanması, enfeksiyon, orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi şeklinde önemli nedenlerdir. Boyun ve baş bölgesindeki damar genişlemeleri, denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden dolayı da olabilmektedir. Aynı zamanda işitme kaybına da neden olmaktadır. Bunun yanında Düşük ve yüksek tansiyon, baş ve boyuna gelen darbeler, diyabet hastalığı, tiroid problemleri ve bunun yanında bazı ilaçlarda kulak çınlamasına neden olabilmektedir. Yaşın ilerlemiş olması, kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemekte kulak çınlamasına aynı zamanda işitme kaybı problemleri de beraberinde getirir.

  Dış Kulak İltihabı;

  Dış kulak kanalının tahriş olması ve iltihaplanması durumudur. Nedenleri ve Belirtileri şu şekilde olmaktadır. Kulak ağrısı, akıntısı, kaşıntı, yabancı madde etkisi ve tıkanıklıklar belirti olarak değerlendirilmektedir. Nedenleri ise kirli sularda yüzmek, kulağı kaşımak ve karıştırmak, alerji, kulak içinde yabacı cisim olması, kulağın yıkanması  dış kulak iltihabına neden olmaktadır.

  Kulak Nezlesi; 

  Tanısı orta kulakta iltihapsız sıvı birikimidir. Efüzyonlu otisti media, orta kulakta iltihapsız sıvı birikimi anlamına gelir. Genellikle hastalığın devamı sırasında gelişmeden kendiliğinden iyileşir. Burunun kapatılarak kulağı açma girişimi sonrası orta kulakta sıvı birikimi olan hastalarda sık olmasa da bazen rahatlama görülebilir.

  Orta kulak iltihabı; 

  Genellikle üst solunum yolları enfeksiyonunu takiben iltihap bulaşması orta kulağa ilerlemesi sonucu akut orta kulak enfeksiyonu gelişir. Genel olan hastalık belirtilerin yanında kulak ağrısı ve işitme zayıflığı bulunur. Östaki tüpünün tam gelişmesi sonucu küçük yaşlarda daha sık görülen bu hastalık iyi tedavi edilmez ise kulak zarı delinerek iltihaplı akıntı oluşur. Uygun bir tedavi ile tamamen iyileşebilen bu enfeksiyon türü iyi tedavi edilmediğinde veya çok şiddetli bir enfeksiyon varlığında kulak zarındaki bu delik kalıcı olabilir. Böylece kronik orta kulak iltihabi gelişir. 
  ]]>
  Orta Kulak İltihabı Antibiyotik https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-antibiyotik.html Wed, 05 Dec 2018 16:14:10 +0000 Orta kulak iltihabı antibiyotik, kulak içinde sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan bu duruma orta kulak iltihabı denir. Çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalık olan orta kulak iltihabına bakteriler neden olur. Ayrıca şidde Orta kulak iltihabı antibiyotik, kulak içinde sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan bu duruma orta kulak iltihabı denir. Çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalık olan orta kulak iltihabına bakteriler neden olur. Ayrıca şiddetli ağrıya sebep olur. Böylesi bir durumda kulak içine su girmemesi gerekir. Yapılan banyo öncesi kulak kapatılmalı ve su girmesini engellemeliyiz. Böylece kulak içinde oluşan iltihabı daha fazla ilerlemesini engellemiş olursunuz. Kulak burun boğaz doktoruna giderek muayene olunmalıdır. Orta kulak iltihabında antibiyotik tedavisi muhakkak görülmelidir. Kulak içindeki oluşan sıvı basınca neden olur. Bu basınç sırasında ağrı şiddeti, oldukça artar ve bu basıncın artması ile kulak zarı delinebilir. Kulak zarı basınç sonucu delinir ise dış kulaktan dışarı kanlı yada yeşilimsi bir renkte akıntı meydana gelir.

  Doktor tarafından edilen muayene sonucu hasta olan kişide, sürekli kulağında iltihap oluşuyorsa bunun önüne geçilmesinin tek yolu kulağa küçük bir operasyon yapılmasıdır. Bu operasyonun sebebi ise hasta sürekli, kulağından rahatsızlanıp antibiyotik tedavisi görüyorsa hastalık kendini tekrarlıyorsa mecburi yapılması gerekir. Yapılacak olan operasyonda kulak içine takılacak olan tüpler kulak içindeki iltihap oluşmasını engeller. Takılan bu tüpler her iki kulak içine ayrı, ayrı takılır. Yaklaşık kulak içinde tüpler 1 yıla kadar kalır. Bu aşamada hasta 6 ayda bir kontrole gitmelidir. Kulak içinde olan tüpler 1 yıla yakın sürede dış kulağa tüp kendi kendine atar ve hasta bunun farkında olmaz. Her iki kulaktan atılan tüpler dış kulağa bazen atılmaya bilir. Bu durumda ise kulak burun boğaz uzmanı tarafından doktorunuz cımbız ile dış kulak içinden çıkarır. Böylece hasta kendi sağlığına kavuşur. Orta kulak iltihabı gibi durumla bir daha karşılaşmaz.

  Orta Kulak İltihabı AntibiyotikOrta kulak iltihabından korunmak için neler yapılmalıdır

  Bebeklerde ise anne sütü alan bebeklerin orta kulak iltihabı sıklığını azalttığı görülür. Mama yiyen bebeklerde ise daha sık orta kulak iltihabı durumu karşılaşılan durumlar arasındadır. Kalabalık ortamlarda ve sigara kullanılan yerlerde bulunmamak, üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabı riskini azaltmaktadır. Çocuklarda ve bebeklerde yapılan aşılar zamanında yapılır ise bunlarda enfeksiyonlardan önemli ölçüde korumaktadır. Ayrıca orta kulak iltihabında tedavi olunmaz ise işitme kaybı kulak zarı yapısı bozulması gibi durumlarla karşılaşılır. 
  Kulak iltihabı burun ve boğaz boşluğundaki bakteri ve virüslerin kanal yolu ile orta kulağa ulaşması ile oluşur.

  Kulak zarında delik yok ise dış kulaktan iç kulağa enfeksiyon girmez. Kulakta enfeksiyon olan bir durumda ise hasta üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme aşamasındadır. Tedavi süreci başladığında ise ilk olarak antibiyotik ve ağrı kesici verilerek hastanın tedavisine başlanılır. Orta kulak iltihabı korunmanın yolları ayrıca iyi beslenerek,bağışıklık sistemini güçlendirerek, çok sık grip olan çocuklarda ise grip aşısı vurularak, burun tıkalı olan hastalarda ise okyanus suyu kullanarak burunu açmalıdırlar. Böylece iltihap olması ve enfeksiyon engellenebilir.
  Kulak burun boğaz uzmanı doktoruna giderek, tedaviyi aksatmadan ilaçları düzenli kullanabilmek çok önemli ayrıntılardır. Ayrıca kulak ağrıları enfeksiyona dönüşmeden tedavi edilmelidir. Sonucu ciddi iltihaplanmalara dönüşerek daha ağır tablo ile karşılaşmak mümkündür.
  ]]>
  Kulak Şişmesi https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-sismesi.html Wed, 05 Dec 2018 17:19:29 +0000 Kulak Şişmesinin, çok farklı nedenleri bulunmaktadır.  Ayrıca kulak şişmesine neden olan durumlar kulağın farklı bölgelerinde etkili olmaktadır. Kulak şişmesi kızarıklık ve ağrıya neden olabilir. Kulak şişmesinde etk Kulak Şişmesinin, çok farklı nedenleri bulunmaktadır.  Ayrıca kulak şişmesine neden olan durumlar kulağın farklı bölgelerinde etkili olmaktadır. Kulak şişmesi kızarıklık ve ağrıya neden olabilir. Kulak şişmesinde etkili tedavi yöntemi uygulayabilmek kulak şişmesinin nedeninin iyi belirlenmesi gerekmektedir, neden olan etkenler belirlendikten sonra doktor kontrolünde tedaviye başlanılabilir. Kulak şişmesi hafife alınmamalı gerekli önlemlerin alınması gerekir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa daha ciddi rahatsızlık oluşabilir. Genel olarak kulak şişmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  Kıkırdak İltihabı

  Kıkırdak iltihabı sonucunda oluşan şişkinlik kulağın görünür kısmındadır. Kulak şişmesinin nedeni kıkırdak iltihabı ise şişme kulak memesinin üst kısmında oluşur. Bu duruma neden olan etmenler şunlardır; 

  • Herhangi bir nedenden dolayı kulak da kesilme ya da yırtıklık
  • Kulak ameliyatı sonucu oluşan enfeksiyon
  • Kulak memesine değilde kulağın üst kısmına takılan küpe ya da piercing 
  Kulak ŞişmesiDış Kulak İltihabı 

  Kulak da oluşan iltihap kulak zarına kadar ilerlerse kulak dışı şişer. Dış kulak iltihaplanmasının bazı nedenleri şunlardır;
  • Kulağın temiz tutulmaması yada temiz olmayan su ile kulağın yıkanması 
  • Egzama gibi deri hastalıklar
  • Banyo sonrası kullanılan kulak çöpünün özensiz kullanılması 
  Alerjik Reaksiyonlar

  Vücut dışarıdan gelen yabancı maddelere karşı ani tepkiler verebilmektedir. Özellikle hassas vucüda sahip kişiler de alerjik reaksiyonlar daha sık görülmektedir. Bazı durumlarda alerjik durumdan dolayı kulak memesinde şişme görülebilir. 

  Böcek Isırıkları 

  Kulak şişmesinin bir diğer nedeni de böcek ısırmasıdır. Uykuda uyandıktan sonra herhangi bir şişme meydana geliyorsa bunun nedeni büyük bir olasılıkla böcek ısırmasıdır. 

  Kulak Şişmesinin Tedavi Yöntemleri

  Kulak şişmesinin nedeni eğer iltihaplanma ise öncelikle doktora başvurulmalıdır. İltihabın doktor tarafından temizlenmesi gerekir. İltihap temizlendikten sonra doktorun tavsiyesi ile antibiyotik kullanılabilir.  Ayrıca iltihap temizlenmeden önce iltihaplanma fazla ise antibiyotik kullanılabilir. 

  Kulak şişmesinin nedeni kan toplanması ise kanın dışarı akması gerekmektedir. Doktorunuz kanı dışarı akıtmak için kulağınıza delik açılabilir.   Şişmeye neden olan kan dışarı boşaltıldıktan sonra kanın durması için bandaj kullanılmalı ve enfeksiyon kapmaması için antibiyotik kullanılması önerilir.  Ayrıca kişisel temizliği de dikkat edilmesi gerekmektedir. 

  İltihaplanmadan dolayı oluşan kulak şişmesi için kulak damlası kullanılır. İltihaplanma bakteri kaynaklı ise antibiyotik özelliği olan damla, mantar kaynaklı iltihaplanma için antimikotikler kullanılır. 

  ]]>
  Sol Kulak Çınlaması https://www.ortakulak.gen.tr/sol-kulak-cinlamasi.html Thu, 06 Dec 2018 10:20:30 +0000 Sol kulak çınlaması, kişilerde direk olarak zil sesi şeklinde ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum her iki kulakta olduğu gibi insanlarda sadece sol kulakta da görülebilmektedir. Kimi zaman zil Sol kulak çınlaması, kişilerde direk olarak zil sesi şeklinde ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum her iki kulakta olduğu gibi insanlarda sadece sol kulakta da görülebilmektedir. Kimi zaman zil sesi olarak duyulan sol kulak çınlaması kimi zaman tıslama şeklinde kimi zaman da kükreme şeklinde meydana gelebilir. Meydana gelen kulak çınlaması, uzun süreli olduğunda kişinin yaşamında çok büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Hatta günümüzde kulak çınlaması nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan insanlar bile bulunmaktadır. Sol kulak çınlaması sorunu bazı insanlarda da uyku problemine neden olmaktadır. Sol kulak çınlaması, sadece kişi tarafından duyulabilecek bir şekilde meydana gelmektedir. Meydana gelen bu çınlamanın şiddetinin çok düşük olması, diğer insanların bu sesi duymalarını mümkün kılmamaktadır. Sol kulak çınlaması, bazen sürekli bir hal alsa bile bazen de ara ara meydana gelecek şekilde görülmektedir. Bu nedenle sol kulak çınlamasının farklı şekillerde görülebildiğini söyleyebiliriz. Genellikle 40 yaş ve üstü kişilerde görülen kulak çınlaması, bazen gençlerde de meydana gelebilmektedir. Gençlerde görülen kulak çınlaması, başta kişinin eğitim hayatı olmak üzere birçok zaman sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum dikkat dağınıklığına ve kişinin kendisini toparlayamamasına neden olduğu için oldukça olumsuz sonuçlara neden olur. 

  Sol Kulak ÇınlamasıSol kulak neden çınlar
  • İnsanların, iş hayatı nedeniyle ya da başka durumlar nedeniyle sürekli olarak kalabalık ortamlarda bulunmaları durumunda kulak bu gürültüye alışır. Daha sonraki zamanlarda kişi sessiz ortamlara çıktığında oldukça şiddetli bir şekilde sol kulak çınlaması ya da sağ kulak çınlaması yaşayabilir. 
  • Bu sorunun bir diğer nedeni de insanlarda kulak hastalıklarının oluşmasıdır. Özellikle kulak içerisinde sık görülen meniere hastalığı, sol kulak çınlamasının en büyük nedenlerindendir. Bu hastalık ile kulak iç basıncı aşırı bir şekilde artarak bu gibi sorunlara neden olmaktadır. 
  • Tıbbi olarak farklı hastalıklardan korunabilmek için uygulanan ilaç tedavileri insanlarda iç kulağın sol tarafında çınlamaya neden olabilir. Özellikle sıtma hastalıklarında ve kanser hastalıklarında kullanılan tıbbi ilaçlar sol kulak çınlamasına neden olabilir. Eğer böyle bir durumdan şüphe duyuyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz. 
  • Son olarak yaşlı insanlarda görülen işitme kayıpları, sol kulak çınlaması nedenlerinden biri olarak görülebilir. Bunun yanı sıra bazı insanlarda da kulak içi enfeksiyonları meydana gelerek çınlama problemlerine neden olacaktır. 
  Sol kulak çınlaması nasıl geçer
  Sol kulak çınlaması sorunu yaşayan insanlar  öncelikle kulak içerisinde bulunan kirleri temizletmelidir. bu işlem kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bunun yanında bazı eczaneler bu işlemi yapmaktadır. Bu işlem sonrasında Bilişsel Davranış Terapisi adı verilen tedavi yöntemiyle kişilerde psikolojik olarak bu sorunun iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi, birçok zaman kişilerde olumlu etkilere neden olsa bile bazen bazı hastalıklardan kaynaklanan sol kulak çınlaması sorunları, bu terapiyle tedavi edilememektedir. Bu terapi ile kişilerde nasıl istenmeyen seslerden uzak durulacağı kişiye aşılanmaktadır. 
  Sol kulak çınlamasının bir diğer tedavisi ise maskeleme adı verilen uygulamadır. Maskeleme işlemi özel tıbbi aletlerle yapılmaktadır. Bu yöntem ile kişinin sol kulağına güzel bir ses verilir ve kulak çınlamasındaki sorun anında etkilenerek azalır.

  Sol kulak çınlaması için neler yapabiliriz
  Kulak çınlaması, sorunuyla kişisel olarak baş etmek son derece zordur. Fakat bazı önlemler alarak bu durumdan korunabilirsiniz. Bu önlemlerden ilki, hayatın her yerinde bulunan radyo, televizyon ve Mp3 çalar gibi aletlerin kullanılmamasıdır. Bu aletler kullanılacaksa kes]]> Dış Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/dis-kulak-iltihabi.html Fri, 07 Dec 2018 05:53:22 +0000 Dış kulak iltihabı, dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının oluşturduğu dış yüzeyin iltihabıdır. Dış kulak yolu sıcak ve nemli bir alandır. Bu sebepten dolayı bakteri ve mantarların üremesini kolaylaştırıcı Dış kulak iltihabı, dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının oluşturduğu dış yüzeyin iltihabıdır. Dış kulak yolu sıcak ve nemli bir alandır. Bu sebepten dolayı bakteri ve mantarların üremesini kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Bu durum kolayca hastalık yapmasına sebep olabilir. Dış kulak iltihabı orta kulak iltihabından çok farklı şekilde belirir. 

  Dış kulak iltihabı neden kaynaklanır

  Bir takım etkenler, dış kulak iltihabının görülmesini kolaylaştırabilir. Çok sık duş almak veya yüzmek gibi faaliyetlerin sonucunda kulak yoluna fazla miktarda su gitmesi gibi nedenlerden ötürü iltihabın o bölgede oluşma ihtimali çok yüksektir. Su, kulak yolunun girişindeki ter ve yağ bezlerinden salgılanan ve kulak kiri olarak bilinen koruyucu etkiye sahip mumu yok etmektedir, bu nedenle de bakterilerin ve mantarların üremesi de kolaylaşmaktadır.

  Kulakları sık aralıklarla temizlenmekte aynı şekilde kulağın koruyucu mumunu yok ederek, dış kulak yolu cildini inceltir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Bunun yanı sıra iltihap oluşturacak bir neden de, kulağınızı herhangi bir sert cisim ile yaralarsanız kulak yolunun cildinde oluşacak çok küçük çatlaklardan bile mikroplar girer ve iltihap oluşturabilir. 

  Psöriasis gibi vücudun diğer bölgelerinde de görülebilen cilt hastalıkları dış kulakta da meydana gelebilir ve kulak yolu iltihabının oluşmasına ve tekrarlarının yaşanmasına neden olabilir.

   Dış Kulak İltihabıDış Kulak Yolu İltihabı Belirtileri Nelerdir

  • Kulakta kaşıntı başlar. 
  • Boyun ve göz çevresine yayılabilen ağrılar. Bu ağrı, kulağın hareket ettiği çiğneme esnasında veya kulak yolunun önündeki kıkırdak çıkıntıya basmakla artabilir.
  • Kulaklarda tıkanma olabilir. Basınç hissi, dolgunluk olabilir ve İşitmeye zorluk yaşanabilir. 
  • İltihaplanmalarda kulak akıntısı meydana gelebilir. 

  Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, mutlaka doktora başvurunuz. Tedavi sonucunda bu problemler geçecektir.

  Dış kulak iltihabı Nasıl Tedavi Edilir

  Öncelikle yapılması gereken kulağın muayene edildikten sonra doktorunuz kulak yolunda bulunan akıntı veya iltihabı temizleyeceğiz. Genellikle kulaktaki bu iltihaplanmalar kulak damlaları ve haplar ile tedavi edilir. Doktorunuz damlayı nasıl ve ne kadar süre ile kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Kulağınıza ilacı damlatmadan önce çok soğuk olmamasına dikkat ediniz, gerekirse avucunuzda ilacı ısıtmalısınız. İlacı damlattıktan sonra baş dönmesi kalmayacaktır. Doktorunuzun önerilerine mutlaka uyunuz ve tüm ilaçlarınızı tarif edildiği şekilde kullanınız. Dış kulak iltihaplanması zor ve uzun süren bir tedavidir.

  Ağrıların şiddeti genellikle tedaviden sonraki ilk üç gün içerisinde azalacaktır ve on gün sonrasında tamamen iyileşme görülecektir. Verilen ilaçlarla 10 güne kadar bir gelişme görülmezse mutlaka hekiminize başvurunuz. 

  Dış Kulak Yolu İltihabında tedaviye yardımcı olabilecek Öneriler.

  • Kulağınızı 10 gün süreyle kuru tutmaya çalışın.
  • Kulak tıpası kullanmayın. Banyoda kulağınızın ıslanırsa pamukla kurulayın.
  • Su sporlarından yapmayın, yada yapacaksanız mutlaka doktorunuza sorunuz.
  • Doktorunuzun verdiği damlalar dışında kulaklarınıza bir damla damlatmayın.
  • Kulağınızı kaşımayınız. İltihaplı bölge kaşınır daha çok azacaktır.
  ]]>
  Hamilelikte Kulak Ağrısı https://www.ortakulak.gen.tr/hamilelikte-kulak-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 00:08:48 +0000 Hamilelikte kulak ağrısı,  Hamilelikte her annede ağrılar ve fiziksel gelişimler olmaktadır. Annelik bizim için en kutsal bir görevdir. Hamilelik annelik iç güdüsüyle bebeği sürekli olarak korumak ve kollamaktı Hamilelikte kulak ağrısı,  Hamilelikte her annede ağrılar ve fiziksel gelişimler olmaktadır. Annelik bizim için en kutsal bir görevdir. Hamilelik annelik iç güdüsüyle bebeği sürekli olarak korumak ve kollamaktır. Hamilelik anne adayının hem fiziksel hem ruhsal anlamda etkileyen bir faktördür. Hamileliğin verdiği fiziksel değişim anne açısından çok zor bir durumdu, anne adayı hamileliğin ilk ayından itibaren  bebeğin için sürekli olarak düzenli beslenmesi gerekmektedir. Hamileliğin bize verdiği hormon değişimi ve duygusal değişimi oldukça fazladır. Anne adayı hamile kaldığından itibaren değişimler fazla olmaktadır. Hamilelikte en çok  diş ağrısı, kulak ağrısı, eklem ağrısı ve baş ağrısı daha çok görülür. Bebek büyüdükçe anne karnını da daha çok anneden vitaminin almaya ve beslenmeye başlar. Bu nedenle hamilelikte anne adayı düzenli ve sık yemek, içmek durumunda kalmaktadır. Annelik bebeği için ağrıya bile katlana bilmek ve ona zarar gelmesin diye ilaç bile içmemektir.

  Hamilelikte Kulak AğrısıHamilelikte kulak ağrısı:

  Hamilelikte kulak ağrısı vücudun her bölgesinde olduğu gibi gebelikte de bir takım değişiklikler oluşur. Hamilelikteki değişiklikler burunun arka tarafındaki genizde bulunan ve orta kulak ile iltihabı sağlayan östaki borusunun tıkanmasından neden olur. Burundan gelen havanın orta kulağa ulaşmasını sağlayan ve biriken salgıların geniz yoluyla atılmasına yardımcı olmaktadır. Hamilelikte hormonların değişimi nedeniyle burunda tıkanmalar oluşa bilir ve buna bağlı olarak kulaktaki dolgunluk, çınlama gibi rahatsızlıklar daha çok görülür. hamilelikte kulak ağrısının nedeni daha çok boğaz enfeksiyonu, gribal enfeksiyonlardan oluşmaktadır. Hamilelikte dış kulakla ilgiliyse, tedavi, doktor kontrolü altında antibiyotikle olmalıdır. Kulaktaki ağrıyı kesmek için antibiyotikler krem ve merhem ile tedavi edilir. Hamilelikte ağrının diğer nedeni ise orta kulak iltihabından oluşmaktadır. Orta kulak iltihabının tedavisine antibiyotik ve ağrı kesici kullanarak tedaviye başlanmalıdır. Kulak ağrısı bazen anne adayını canından bezdirecek duruma getirir. kulak ağrısı geçmiyor ise bir kulak, burun, boğaz doktoruna gitmek gerekmektedir.

  ]]>
  Kulak Damlası https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-damlasi.html Sat, 08 Dec 2018 00:28:59 +0000 Kulak Damlası, Kulak görünmeyen bir yapıya sahiptir. Yapısında çok küçük kemikler vardır. Bu kemikler titreşir ve duyduğu her şeyi beyine iletir. Beynin içerisinde pek çok bilgiyi depolayan ve toplayan bir merkez v Kulak Damlası, Kulak görünmeyen bir yapıya sahiptir. Yapısında çok küçük kemikler vardır. Bu kemikler titreşir ve duyduğu her şeyi beyine iletir. Beynin içerisinde pek çok bilgiyi depolayan ve toplayan bir merkez vardır. Onun sayesinde konuşabiliyor, yürüyebiliyor, koşabiliyor ve tadabiliyoruz. Çevredeki cisimlerin sesini, rengini, kokusunu, sertliğini, yumuşaklığını, sıcaklığını hissettiren ve özelliklerini duyu organları sayesinde gerçekleştiren duyu organımızdır. Bu sayede dışarıdan gelen sesleri kulaklarımızla duyarız. Ancak kulaktaki sorunlar da çok çeşitlidir. Orta kulak iltihabı olarak yaralanmalara, yüksek ses yüzünden duyma kaybına ve kulak çınlamasına kadar uzun bir listesi vardır. Her biri için ayrı tedavi seçenekleri vardır. Bazen de kulaklar zaman zaman gelen rahatsızlık hissiyle mücadele edebiliyor. Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna ilk cevap kulak damlası olacaktır. Çünkü kulak damlası doğrudan kulak kanallarına ulaşarak buradaki tıkanıklığa karşı kısa sürede açılmasını sağlar ve ağrının geçmesine de yardımcı olur. Dış ve orta kulak hastalıklarında, kullanılacak ilaçların daha çabuk ulaşması ve daha etkili olmasını sağlayan bu ilaç, kulak damlası şeklinde kullanılır. Kulak damlası oldukça güvenli ve etkili ilaçlardır. Ayrıca kana karışıp tüm vücuda yayılmazlar, sadece kulak kısmında etkili olurlar. Kulak kanalının bitiminde kulak zarı bulunur. Bu kulak zarından sonraki kısım orta kulak olarak bilinmektedir. Dış kulak yoluna damlatılan ilaçlar, kulak kanalı boyunca ilerleyerek kulak zarında son bulur. Kulak zarı sağlıklı olduğu sürece kulak damlası sadece dış kulağı etkiler ve orta kulağa ulaşamaz. Kulak damlası, her damladan sonra bir süre beklenmeli ve bu işlem sonra tekrarlanmalıdır.

  Kulak Damlası ve Kullanıldığı Yerler;

  Antibiyotikli damlalar; Başlıca nedenlerinden biri hijyeni iyi sağlanmamış havuz suyudur. Kirli su kulağa temas ettiği zaman kulak içinde sıkışıp iltihaba yol açmaktadır. Ayrıca duş yaparken de kulağa su kaçırmak iltihaba neden olur. Daha çok dış kulak iltihabında ve orta kulak iltihabında kullanılır. Siprofloksasin, gentamisin ve rifomisin kulak damlalarında bulunan antibiyotiklerdir.

  Kulak DamlasıAntiseptik damlalar; Kulağa su girdiği takdirde mantar ve bakteri de getirir. Genellikle su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantar sorun oluşturmaz. Ancak su dış kulak yolunda kalır ve buradaki cildi yumuşatır. Nemli ortamlarda bakteri ve mantar olur. Bunlar beslenir ve kulağı iltihaplandırır. Bu durumda iltihap olan kulak kepçesi yukarı ve geriye doğru çekilerek damla damlatılır.

  Steroid damlalar; Kulak kepçesi ve dış kulak yolunu, yüz ve şakak derisi kapladığından dolayı bu kısımda rastlanılan hastalıklar aslında bir deri hastalığıdır. Steroid kulak damlası, dış ve orta kulak iltihabında, dış kulak egzaması ve cilt hastalıklarında kullanılır.

  Asidik damlalar; Asetik gibi asit içeren damlalar, antibiyotik etkisi ile kulak mantarının tedavisi için kullanılır. Ayrıca kulak dışı oluşan bakteri ve mantar enfeksiyonları için oldukça etkilidir. Tedavide ilk aşama dış kulak yolunun temizlenmesidir. Özellikle kalın, kabuklu ve yapışkan dokular varsa bunların kanal derisinden ayrılmasına yararlıdır. Bu damlalar, şişmeyi azaltır ve kulak kirini temizler.

  Kullanım Reçetesi; Kulak damlasının dozu içeriğine göre değişir. Fakat genel olarak günde 2 veya 5 kez damla kullanmak her kulak damlası için geçerli olabilir. Dış ve orta kulak iltihabı için bir hafta süre yeterlidir. Kulak mantarı içinse 20 ila 30 gün arayla sürebilir. Gliserinin genel olarak günde 3 ila 5 kez damla olmak üzere 5 veya 7 gün arayla kullanılması kulak kirinin temizlenmesini sağlar.

  Yan etkileri; Her ilacın yan etki gösterme şekli vardır. Fakat kulak damlası lokal olarak kullanılan ilaçlar olduğu için bu oran çok azdır. Antibiyotikli damlaların ve st]]> Orta Kulak İltihabı Kulak Tıkanıklığı https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-kulak-tikanikligi.html Sat, 08 Dec 2018 19:04:37 +0000 Orta kulak iltihabı kulak tıkanıklığı, yetişkinlerden çok çocuklarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Orta kulak kokleanın oval penceresi ile kulak zarı arasında kalmaktadır.  Orta kulağın ana görevi ses dalgalarını dı Orta kulak iltihabı kulak tıkanıklığı, yetişkinlerden çok çocuklarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Orta kulak kokleanın oval penceresi ile kulak zarı arasında kalmaktadır.  Orta kulağın ana görevi ses dalgalarını dış kulaktan iç kulağa iletmektir. Orta kulakta çekiç örs ve üzengi kemikleri bulunur. Bunlar vücudun en küçük kemikleridir. Orta kulak östaki borusu ile geniz boşluğuna bağlanır. Ağzımızı açtığımıza östaki borusuna hava gider. Burada dengelenen hava basıncı kulak zarının zarar görmesini engeller. Orta kulakta görülebilen bazı rahatsızlıklar, orta kulak kireçlenmesi, östaki borusu rahatsızlıkları ve kulak zarı yırtılmasıdır. Bunların dışında en sık görülen rahatsızlık orta kulak iltihabı ve kulak tıkanıklığıdır.


  Orta Kulak İltihabı Kulak TıkanıklığıOrta kulak iltihabı kulak tıkanıklığı,

  Orta kulak iltihabı çocukların en sık yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Orta kulakta bir çok rahatsızlık görülebilmektedir. Fakat en sık görüleni  Otitis media yani orta kulağın enfeksiyona maruz kalmasıdır.  Bu rahatsızlığın ana kaynağı grip, soğuk algınlığı yada farklı solunumu yolu rahatsızlıklarıdır. Enfeksiyon virüs yada bakteriden kaynaklanacağı gibi, kronik yada akutta olabilir. Orta kulak iltihabının dan virüslere nazaran bakteriler sorumludur. İnfluenza, moraxella ve pnömokok isimli bakteriler baş roldedir. Yukarı bahsettiğimiz östaki borusu yetişkinlere ziyade çocuklarda daha yatay ve kısadır. Bu durum enfeksiyonun orta kulağa girişini kolaylaştır. Ayrıca boğazın üst arka kısmında yer alan lenfosit üreten lenf bezlerinin yetişkinlerden daha büyük olması, çocuklar için farklı bir hassasiyettir. Üretilen lenfositler enfeksiyonlarla savaşmakla görevlidir. Enfeksiyonların bu bölgelerden sızması ile orta kulakta sıvı birikmesi meydana gelir buda Orta kulak iltihabı ve kulak tıkanıklığına neden olur. Ayrıca östaki borusunun tıkanması sonucu bu bölgede hava basıncı düşer kulak zarı içeri doğru çöker. Bu bölgede kolesteatom denilen bir tümör oluşur. Bu tümör zamanlar orta kulaktaki küçük kemiklere zarar verir. Bu rahatsızlıkta ilk etapta kulak tıkanıklığına neden olur. Bu rahatsızlıklar işitme kaybına kadar ilerleyebilir. Çocuklarda ve bebeklerde emzirirken dik pozisyonda emzirme sütün östaki borusuna kaçmasını engelleyecektir. Buda olası enfeksiyon riskini azaltacaktır.

  Orta kulak iltihabı kulak tıkanıklığı tedavi,

  Eğer hasta grip yada soğuk algınlığı sonucu kulak ağrısı, işitme güçlüğü yada baş dönmesi yaşıyorsa derhal bir kulak burun boğaz uzmanına görünmelidir. Doktor kulak kanalının tamamını görerek nedeni araştıracaktır. Gerekli görürse işitme testide yapacaktır. Eğer ilerlemiş bir kolesteatom durumu varsa cerrahi müdahale ile bozulan küçük kemikler düzeltilecektir. 
  ]]>
  Orta Kulak İltihabı Ameliyatı https://www.ortakulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 02:19:25 +0000 Orta kulak iltihabı ameliyatı: Günümüzde hemen hemen herkesin başına gelen orta kulak iltihapları hem çok ağrılı hemde çok can yakıcıdır. Orta kulak ameliyatı genelde en son aşamadır. Östaki kanalı tıkanmış olan kulağ Orta kulak iltihabı ameliyatı: Günümüzde hemen hemen herkesin başına gelen orta kulak iltihapları hem çok ağrılı hemde çok can yakıcıdır. Orta kulak ameliyatı genelde en son aşamadır. Östaki kanalı tıkanmış olan kulağın cerrahi operasyon ile rahatlatılması olayıdır.Kulakta ki basıncın ortadan kaldırılmasıdır. Bu tip iltihaplar östaki borusu aracılığı ile geniz ve boğaz dan gelmektedir. Çocuklar da östaki borusunu düz ve yetişkin insanlara göre daha kısa olmasından dolayı daha fazla görülmektedir. Kronikleşmiş orta kulak iltihabının tedavisinin tek çözümü ameliyattır. Orta kulak ameliyatları büyük ameliyatlardır ihmale gelmez. İltihabın en büyük belirtisi şiddetli ağrıdır.

  Orta kulak ameliyatı ne zaman yapılır
  • Hastanın bütün ilaçlara ve tedavilere rağmen iyileşmemesi
  • Hasta iyileştikten sonra hastalığın sürekli nüks etmesi
  • İşitme kaybının gittikçe ilerlemesi
  Sürekli kronikleşmiş vakalarda orta kulak iltihabı hastada sürekli olarak kalır. Pasiftir hastaya zarar vermez. Hataya gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ameliyata karar verirken hastanın ne kadar işitme kaybının olduğuna ve iltihabın ne kadar yayıldığına bakılır. İlk başta hastaya Odimetri denilen işitme testi yapılır. Fakat bazen çeşitli kulak mr ve bilgisayarlı tomografilerde daha net sonuçlar alınabilmektedir. Çıkan sonuçlara göre hastanın diğer tahlilleri de tetkik edilerek ameliyat gününe karar verilir.

  Orta kulak ameliyatı nasıl yapılır
  Lokal anestezi ile yapılma olasılığı çok düşük olup çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Duruma göre ameliyat sırasında bazen protezler kullanılır. Kulak zarı için yama yapılır. Bazı durumlar da ise kulakta bulunan kemikçikler tamamen çıkartılır. Bu işlem kulakta bulunan iltihabın temizlenememesi durumunda yapılır. Orta kulak ameliyatının riskleri de elbette vardır ameliyat sırasında oluşabilecek bir komplikasyon sonucunda kulağın içinde bulunan sinirler zedelenebilir. Bunun sonuncunda da hastada kalıcı işitme kaybı olabilir. Bir başka tehlikede hastanın yüz sinirlerinin zedelenmesi ve hastanın yüz felci olmasına sebebiyet vermektedir. Ameliyatlardan sonra nadir de olsa zarın tutmaması, kulakta tekrar iltihap olması gibi durumlar da yaşanabilir.

  Orta Kulak İltihabı AmeliyatıAmeliyattan sonra dikkat edilecek hususlar;
  • Hastanın ilaçlarını düzenli kullanması,
  • Pansumanlarını aksatmaması,
  • Sargıların temiz ve hijyenik tutulması sargıların ıslanmaması,
  • Kulak ta ameliyattan dolayı oluşabilecek kulak kirlerinin temizlenmesi,
  • Aşırı alkol ve sigara tüketiminden uzak  durulması (Hastanın iyileşme sürecinin uzamasına yol açar),
  • Hastanın iyileşme sürecinde ve sonrasında kulağına su kaçırmaması(havuz, deniz, banyo sonrası) ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına dikkat etmesi,
  • Gerekli kontrollerin ihmal edilmemesi (Bazı vakalarda hastanın ömür boyu takip ve kontrolü gerekebilir),
  • Bol bol dinlenmeli baş dönmesi oluşabileceğinden ani hareketlerden kaçınılmalı,
  • Burnumuzu sümkürürken zorlamamalı,
  • Basınçlı ortamlardan uzak durmalı,
  • Gerekirse kulak tıkaçları kullanılmalı,
  • Kulak içine bir şey sokularak temizlenmemeli,
  • Gürültülü ortamlardan uzak durulmalıdır.
  Kulakta yaşanan problemler genelde hayat kalitemizi düşürmekte ve ihmal edildiğinde çok can sıkıcı durumlar ortaya çıkarmaktadır. (İşitme kaybı, menenjit, beyin apsesi)Bunun için dikkatli olmalı ve genel muayenemizi her zaman yaptırmalıyız.
  ]]>
  Çocuklarda Orta Kulak İltihabı https://www.ortakulak.gen.tr/cocuklarda-orta-kulak-iltihabi.html Sun, 09 Dec 2018 09:16:23 +0000 Çocuklarda Orta Kulak İltihabı, Orta kulak enfeksiyonları, kulak zarının arkasında oluşan enfeksiyonları ifade eder. Genellikle çocuklarda daha sık karşılaşılır. Yedi yaşına kadar çocukların en az yüzde doksa Çocuklarda Orta Kulak İltihabı, Orta kulak enfeksiyonları, kulak zarının arkasında oluşan enfeksiyonları ifade eder. Genellikle çocuklarda daha sık karşılaşılır. Yedi yaşına kadar çocukların en az yüzde doksanı bu hastalığı bir defa geçirirken, yüzde 75'i ise en az üç defa orta kulak iltihabı geçirir. Çocuklarda orta kulak iltihabı, en sık karşılaşılan çocukluk çağı hastalığıdır. Büyüme çağındaki çocukların yüzde elliden fazlasında ve daha çok 3 yaşından önce en az bir defa orta kulak iltihabına rastlanır. Çocuklarda orta kulak iltihabı önemsenmediği ve gerekli tedaviler yapılmadığı taktirde, çocukta işitme kaybı, baş dönmesi, öğrenme geriliği, geç konuşma, menenjit gibi hastalıklara yol açabilir. Çocuklarda orta kulak iltihabının sıklıkla görülmesinin en önemli nedeni, orta kulak ile burun boşluğu arasında uzanan orta kulağın havalanmasını sağlayan, hava basıncını dengeleyen östaki borusunun daha kısa ve düz olması nedeniyle, ağızdan ve burundan giren mikropların kolayca orta kulağa ulaşmasıdır. Tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir.

  Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Çeşitleri

  • Kronik Efüzyonlu Otitis Media: Hastalığın müzminleşmiş halidir, tedaviye direnci yüksektir.
  • Rekürren Otitis Media: Sıklıkla tekrarlayan ve iyileşme sonrası orta kulağın normale döndüğü enfeksiyondur.
  • Akut Otitis Media: Hastalığın geçici şeklidir.

  Çocuklarda Orta Kulak İltihabıÇocuklarda Orta Kulak İltihabının Sebepleri

  • Kalabalık ve rutubetli ortamlarda bulunma
  • Sigara dumanına maruz kalma
  • Sık yakalanılan soğuk algınlığı
  • Özellikle yaz aylarında yeteri kadar temiz olmayan havuza girmek ve kirli suyun kulakta kalması.

  Orta Kulak Enfeksiyonlarının Belirtileri

  • Hafif ateş yükselmesi
  • Kulakta kaşıntı
  • Huzursuzluk
  • Boğazda ağrı
  • Öksürük
  • Burunda ve genizde akıntı
  • Bilindik soğuk algınlığı semptomları
  • Yeni doğanlarda sık ağlama nöbetleri
  ]]>
  Kulak Temizleme https://www.ortakulak.gen.tr/kulak-temizleme.html Sun, 09 Dec 2018 23:10:54 +0000 Kulak temizleme, Kulak kiri, dış kulak, kulak kepçesi ve zara kadar uzanan dış kulak yolunda oluşur. Kanalı döşeyen cilt, dış tarafta daha kalındır. İç kısımda ise, kanalı örten cilt daha incedir. Kulak kiri, dış kulak Kulak temizleme, Kulak kiri, dış kulak, kulak kepçesi ve zara kadar uzanan dış kulak yolunda oluşur. Kanalı döşeyen cilt, dış tarafta daha kalındır. İç kısımda ise, kanalı örten cilt daha incedir. Kulak kiri, dış kulak yolunun dış kısmındaki ciltte bulunan özel bir maddedir. Bu salgı kulak zarına toz, kum gibi maddelerin girmesini engeller. Genelde yavaş yavaş birikir ve yakaladığı tozlarla birlikte kendiliğinden dışarı doğru hareket ederek dışarı atılır. 

  Kulak kiri temizlenmeli midir

  Kulak kiri, dış kulak kanalının dış tarafa yakın kısmında salgılanır ve bu normal bir oluşumdur. Kulak cildi üzerinde su geçirmez bir örtü oluşturan kulak kirinin yeterince salgılanmaması, kanal cildinde kuruluğa ve kaşıntılı kulak hastalıklarına neden olabilir. Kulak genelde kendi kendini temizler. Kanalda biriken bu salgı daima dışarı doğru hareket etme eğilimdedir, bundan dolayı normal şartlarda kulağın temizlenmemesi gerekir. Pamuklu çubuklarla ya da başka bir cisim yardımıyla temizleme ya da kaşıma girişimleri, kulak kirinin zara doğru itilerek kanalda birikmesine yol açar. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var; kulak kanal derisi ve kulak zarı çok narin yapılardır ve kolaylıkla yaralanabilirler.

  Kulak ne zaman ve nasıl temizlenmeli

  Kulak Temizleme

  Kulak kiri bazen fazla birikir. Bu, kulak kanalının tıkanmasına ve işitme kaybına yol açar. Bu durumda kulak temizliği, doktor tarafından yapılmalıdır. Doktorda temizlik yıkama, vakumla alma ya da özel aletler yardımıyla yapılır. Kulak kirinin sert olduğu ve kolay temizlenemediği hallerde, temizlik öncesi birkaç gün boyunca gliserin gibi yumuşatıcı damlalar veya bazı özel formüller kullanılabilir. Kulak yıkanması günümüzde az kullanılan bir yöntemdir ve yıkama yapılabilmesi için de kulak zarı sağlam olmalıdır. Kulak zarı delikse muayeneye gidilince temizlik öncesi doktor uyarılmalıdır. Zar delik ise yıkama işlemi enfeksiyon durumuna yol açabilir. Aşırı basınçlı su kullanılması, sert kirlerde bazen kulak zarı yaralanmalarına da yol açabilir.

  Kulak kirini, vakumla veya özel aletler yardımı ile temizlenmesi daha modern yöntemlerdir. Muayenede kulak muayene mikroskopları yardımıyla anatomik yapılar büyütülerek gözlenir ve temizlik daha güvenli bir şekilde yapılır. Öncelikle kulak zarının delik olmadığını ve kulak enfeksiyonunun olmadığı bilinmeli. Bu iki durum kulak temizliğine kesinlikle engel olan iki önemli durumdur. Bu durumlar varsa, kulağın temizlenmesi çok tehlikelidir, bu nedenle böyle koşullardan şüpheleniyorsanız evde dahi temizleme yapmayınız. Bunun yerine bir doktora gidip muayene olunuz. 

  Kulak enfeksiyonu belirtileri,

  • Ateş var ise,
  • Kusma ya da ishal
  • Kulaktan yeşil renkte veya sarı akıntı gelmesi
  • Devam eden ve şiddetli kulak ağrısı

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi kulak içinde biriken bal mumuna benzeyen madde, kulağın enfeksiyonlardan korunması, dışarıdan gelen kirin kulak zarına kadar ilerlemesinin engellenmesi ve kulak içindeki bakteri oluşumunun yavaşlatılması bakımından gereklidir. Fakat zaman içinde kulağı koruyan bu madde dışarıdan kulağa giren tozla birleşerek sertleşir ve büyür. Bunun sonucunda kaşıntıya ve geçici duyma kaybına neden olabilir. İşte bu durumda kulağa ve kulak zarına zarar vermemek için doğru temizleme yöntemlerinin uygulanması gerekir. Pamuklu kulak çubukları en kolay çözüm olarak görülür, ama doğru kullanılmaz ise kiri kulağın daha derinine iterek kulak tıkanıklığının artmasına yol açar.

  Eğer kulakta herhangi bir sorun yoksa( zar delinmesi, enfeksiyon) gerekli görülüyorsa kulakları temizlemenin en kolay yöntemi duş yaptıktan sonra ucu pamuklu kulak çubuğu kullanmak olabilir. Pamuklu çubuğu çok derine sokmadan, hafif hareketlerle kulak deliği çevresinde gezdirmek kirin temizlenmesine yardımcı olabilir. Çubuğun kulak deliğine çok sokulması kiri aşağı itebileceği gibi ku]]> Devamlı Kulak Çınlaması https://www.ortakulak.gen.tr/devamli-kulak-cinlamasi.html Mon, 10 Dec 2018 11:59:02 +0000 Devamlı Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması halk arasında ''biri beni andı'' şeklinde yorumlanmaktadır. Tıp dilinde ise kulak çınlaması durumuna ''tinnitus'' adı verilmektedir. Genelde önemsiz görülen bu kulak çınlamaları a Devamlı Kulak Çınlaması, Kulak çınlaması halk arasında ''biri beni andı'' şeklinde yorumlanmaktadır. Tıp dilinde ise kulak çınlaması durumuna ''tinnitus'' adı verilmektedir. Genelde önemsiz görülen bu kulak çınlamaları azda olsa altta yatan bir başka hastalığın habercisi olmaktadır. Kulakta hissedilen çınlamalar devamlı olmakta ise dikkat bozukluğu, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi belirtilere sebep olmaktaysa yada herhangi bir şekilde günlük yaşamınızda sorun haline gelmeye başladı ise boğaz, kulak, burun uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Devamlı kulak çınlamasından şikayetçi olan kişiler kulak çınlamasını daha farklı şekillerde fakat kendilerine göre tarif etmektedirler. Çünkü çoğunlukla hissedilen bu ses dışarıdan duyulmaz. Çınlama, uğuldama, vızıltı ve vınlama şeklinde şiddeti kişiden kişiye farklılık gösteren ve kulak yada bezende ''kafa içinde'' duyulmakta olan bir ses olarak tanımlanmıştır. Kulakta hissedilen çınlama hissi genelde başkaları tarafından duyulmamaktadır. Fakat azda olsa dışarıdan duyulan çınlamalar da vardır. Devamlı kulak çınlamasının sebeplerine gelindiğinde sayılan başlıca nedenler olmasına rağmen hala bazı kulak çınlamasının kaynağı bilinmemektedir. 


  İşitme Kaybı
  Yaş ilerlemesi ile birlikte doğal olarak meydana çıkan işitme kaybı işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına sebep olmaktadır. Kulak çınlaması gençlerde ise devamlı gürültülü ortamlarda bulunmak kulaklıkla yada aşırı yüksek ses ile müzik dinlemek veya oldukça fazla gürültü çıkaran iş makinelerine yakın ortamda çalışmak gibi sebeplerden dolayı işitme kaybıyla devamlı kulak çınlaması görülmektedir.

  Devamlı Kulak ÇınlamasıDevamlı Kulak Çınlamasının Diğer Nedenleri

  Kulak Kiri: Kulak salgısı içinde oluşan kirleri tutarak ve bakteri oluşmasını yavaşlatarak kulak kanalını korumaya almaktadır. Fakat doğal bir biçimde atılamayacak kadar oldukça fazla kir biriktiğinde ise işitme kaybı veya kulak zarı tahrişi gibi sebeplerden kaynaklı kulak çınlaması olmaktadır.

  İç Kulaktaki Hücrelerin Zarar Görmesi: İç kulakta yer alan ince tüyler ses dalgalarına göre hareket etmektedirler. Kulak hücrelerini beyinde ses olarak algılanabilecek bir elektrik sinyali yayması için harekete geçirmektedirler. Ancak kulaktaki bulunan bu ince tüyler zarar görmüş ise hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırmaya başlamaktadırlar. Bu durumda bize çınlama olarak yansımaktadır.

  Anemi: Kansızlık olarak da bilinen anemi rahatsızlığında kırmızı kan hücrelerinin az olması sebebi ile bazı durumlarda kan incelerek normalinden hızlı akmaya başlar. Buda kulakta çınlama sesine yol açmaktadır.

  Kulak Kemiğindeki Değişimler: Otoskleroz adı verilen ortak kulak içerisinde bulunan kemik eklemlerinin yapısının sertleşmesi işitmeyi etkilemektedir. Bu durumda devamlı kulak çınlamasına neden olmaktadır.

  Meniere Hastalığı: Devamlı hissedilen kulak çınlaması anormal bir şekilde iç kulak sıvı basıncı sebebi ile iç kulak içinde oluşan ''Meniere'' hastalığının erken bir habercisi de olmaktadır.

  Kulağı Etkileyen Hastalıklar: Kulağı etkilemekte olan her türlü enfeksiyon, nezle, orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji ve labirent iltihabı gibi rahatsızlıklar devamlı kulak çınlamasına yol açmaktadır. Bu rahatsızlık daha çok aileden gelmekte olan bir sorun olan kulak kemiğinin büyümesi sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

  Devamlı Kulak Çınlamasının Az Rastlanan Sebepleri

  İlaçlar: Antibiyotik, aspirin, idrar söktürücü ve romatizma ilaçları gibi kullanılan pek çok ilacın yan etkisi devamlı kulak çınlaması şikayeti ortaya çıkabilir. Özellikle de aşırı doz aşımlarında bu etki görülmektedir. Daha birçok ilacın devamlı kulak çınlaması ya]]>